RX 580 Termal Macun Yenilemesinden Sonra Fan Hızı Düşer mi?

Kaemute

Hectopat
Daha fazla  
Elimde mining yapıldığını bildiğim bir RX580 8 GB var, bilerek aldım çünkü fiyatı çok uygundu 1250 TL'ye aldım. Ekran kartının FurMark sonuçlarından göreceğiniz üzere kartın sıcaklıkları iyi fakat fan hızı 95-100 arası gidip duruyor. Öğrenmek istediğim şey sıcaklık değerleri iyi olmasına rağmen fanlar neden bu kadar hızlı dönüyor? Macun eskidiği için sıcaklığı kurmak amaçlı hızlandırıyor olabilir mi? Macun yenilemesi yaparsam bu fan hızı normal halini alır mı öğrenmek istiyorum. Şimdiden zaman ayırıp destek olan herkese teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• sıcaklık.JPG
    sıcaklık.JPG
    95,7 KB · Görüntüleme: 24
Fan %100'de 75 derece. Kötü değerler. Dediğiniz gibi kaliteli macun yenilenebilir. Ayrıca sökmüşken heatsink ve fanların tozunu bir güzel temizleyin.

Teşekkür ederim ekran kartı macununu daha önce yenilemedim pazartesi günü bilgisayarcıya yenileteceğim sonuçları ve değerleri tekrar size paylaşacağım benim korkum yanlış konfigürasyon kaynaklı olması. Macun yenilemesi sonrasında fan hızı hala bu değerlerdeyse ne yapabilirim sorun neden kaynaklı olabilir acaba?

Sıcaklık düşerse fan hızı da otomatik olarak düşecetir. Olur da düşmezse MSI Afterburner ile fan hızını kendiniz de ayarlayabilirsiniz.

Teşekkür ederim cevabınız için umarım bu şekilde olur ve fanlar macundan sonra %70 65 en kötü 80 değerlerine düşer çünkü rahatsız ediyor.

Teşekkür ederim ekran kartı macununu daha önce yenilemedim pazartesi günü bilgisayarcıya yenileteceğim sonuçları ve değerleri tekrar size paylaşacağım benim korkum yanlış konfigürasyon kaynaklı olması. Macun yenilemesi sonrasında fan hızı hala bu değerlerdeyse ne yapabilirim sorun neden kaynaklı olabilir acaba?

Teşekkür ederim cevabınız için umarım bu şekilde olur ve fanlar macundan sonra %70 65 en kötü 80 değerlerine düşer çünkü rahatsız ediyor.
Yanlış konfigürasyon derken anlamadım. Iyi işçilik yapılırsa sıcaklıklar düşer. Kasanın hava akışı nasıl?

Ekran kartı fanlarının %95-%100 arasında olması ekran kartına custom bios atılmasından kaynaklı olabilir, bunun amacı miningde aşırı kullandığı için sıcaklığı stabilde tutmak ve bu yüzden fanı bu seviyelere getiriyorlar diye duymuştum tam olarak emin değilim.
Yani ne kadar macun değişsenizde o hız düşmez gibime geliyor, yine de bi macun ile deneyip test edin derim.

Ekran kartı fanlarının %95-%100 arasında olması ekran kartına Custom BIOS atılmasından kaynaklı olabilir, bunun amacı miningde aşırı kullandığı için sıcaklığı stabilde tutmak ve bu yüzden fanı bu seviyelere getiriyorlar diye duymuştum tam olarak emin değilim.
Yani ne kadar macun değişsenizde o hız düşmez gibime geliyor, yine de bir macun ile deneyip test edin derim.

Diyelim ki böyle bir senaryo var satıcının bana söylediği normal BIOS'u yüklü ve zaten oyunlarda çökme vesaire yaşamıyorum gene de bu sorunu düzeltecek bir BIOS sürümü bulabillirsem düzelir mi sizce? Tek yapabileceğim şu anlık macun değişmek umarım bu benim için bir çözüm olur.

Diyelim ki böyle bir senaryo var satıcının bana söylediği normal BIOS'u yüklü ve zaten oyunlarda çökme vesaire yaşamıyorum gene de bu sorunu düzeltecek bir BIOS sürümü bulabillirsem düzelir mi sizce? Tek yapabileceğim şu anlık macun değişmek umarım bu benim için bir çözüm olur.

Bios güncellemeye şuanlık gerek yok tam olarak custom bios mu yüklenmiş satan kişi hariç bilemeyiz. Ayrıca kaç yıl kullanılmış kart ve fan bozuksa eğer bu değerlerde çalışabilir. Msi afterburner ile fan hızını düşürmeyi denediniz mi? Tabi ilk önce kartın temizliği ve termal macun yenilemesi yapmanız gerekmekte.

Geri
Yukarı