Rehber RX 580 Undervolt Rehberi

Bilindiği gibi RX serisi kartlar gereğinden fazla voltajla yüksek güç çekerek daha fazla ısınıyor. Aşağıda RX 580 için güç tüketimini ciddi şekilde azaltan birkaç ayara ve test sonuçlarına göz atacağız. Öncelikle elimde bulunan kartın modeli ve stok değerleriyle başlayalım. Elimdeki kart Sapphire RX 580 NITRO+ 4GB (Elpida) ve değerleri aşağıdaki gibi:
  • Core: 1411MHz, 1.15V
  • Memory: 1750MHz, 1.00V
Kartın stok halde ne kadar güç tükettiğini oyunlardaki durumuna bakarak yorumlayalım.

Battlefield 1

bf1stok.png


GTA 5

gta5stok.png


Far Cry: Primal

primalstok.png


Genel ortalamaya bakarsak kart yük altında 155W ve üzeri güç tüketiyor. Sıcaklık normalin üzerinde. Genellikle karşısında konumlandırılan GTX 1060 6 GB ekran kartına göre güç değerleri oldukça yüksek. Şimdi de undervoltlu, bellek hız aşırtmalı ve özel fan profilli kartın güç tüketimine ve sıcaklıklarına göz atalım. Tüm ayarlar AMD'nin kendi programı üzerinden yapıldı. Değerler aşağıdaki gibi:

1.png


Bellek gecikmesini azaltmak ekstradan %5 performans kazandırır. Bu sebeple 2. seviyeyi seçelim.

2.png


Fan ayarları: 55C/%18 - 60C/%20 - 65C/%40 - 70C/%60 - 75C/%80

Bu ayarlarla birlikte kart genel olarak 65 dereceyi aşmıyor.

AMD'nin Adrenalin 2020 sürücüsünü kullananlar ise ayarlara aşağıdaki şekilde ulaşabilirler.

1.png


"Ayarlanıyor" bölümüne giriyoruz.

2.png


Oradan kontrolü manuel yapıp değerleri giriyoruz. Fan profilini oluşturmak için Fan Ayarı kısmındaki Gelişmiş Kontrol'ü tikleyin. Ardından önünüze gelen tablodan istediğiniz değeri veya üstte önerdiğim değerleri girebilirsiniz.

Yeni değerlerle oyun testleri:

Battlefield 1

bf1.png


GTA 5

gta5.png


Far Cry: Primal

primal.png


Undervolttan ve bellek hız aşırtmasından sonra kartın ortalama 118W güç tüketimi var. Bu da yaklaşık 35-40W daha az güç tükettiği anlamında geliyor. Böylelikle hem GTX 1060'ın güç tüketimine eriştik, hem de aradaki performans farkını bir tık daha açtık. Ayrıca özel fan profiliyle sessiz ve daha serin çalışıyor kart. Core tarafında kıstığım 10 MHz'ye karşılık bellekte 100 MHz arttırma ve gecikme değerlerini düşürme ile FPS değerlerinde artış yaşandığını görebilirsiniz. VRAM tarafında Elpida bellekler sebebiyle 1875 MHz üzeri her değer kartın bellek hatası vermesine sebep oluyor. Bunu HWiNFO64 üzerinden takip ettim, 0 hatayı yakalamaya çalıştım ve bu değerlere ulaştım. Samsung/Hynix belleklere sahipseniz 2000 ve üzerini rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Unutmadan belirteyim. Üstteki değerler bende stabil çalışıyor ancak sizde kesin olarak stabil çalışacak diye bi' kaide yok. Ayrıca test ederken eğer crash verirse neden kaynaklandığını bulmak amacıyla adımları tek tek uygulayın. Yoksa çekirdek ve bellek değerlerini aynı anda değiştirdiğinizde aldığınız crashin neden kaynaklandığını bulmak zor olabilir. Okuduğunuz için teşekkürler. İsteklerinizi veya eksik gördüğünüz noktaları belirtirseniz sevinirim.

İyi forumlar!

Stabilite Testi:

3DMark'ın Fire Strike Ultra testini stres testi olarak yapın. Eğer tamamlarsa genel olarak stabildir. OCCT, kartın sınırlarını fazlasıyla zorladığında stabilitesini bozabilecek duruma getirebiliyor, sıcaklıkları kart ile asla göremeyeceğiniz noktalara çekebiliyor. Fire Strike Ultra ile daha gerçekçi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Özel Fan Profilinde Zero RPM Etkinleştirme:

Zero RPM manuel fan kontrolünde devre dışı kalır. Bunu etkinleştirmek için AMD Memory Tweak aracını kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sağ alt bölümden Zero RPM kutusunu tiklemek ve uygulamak.

1.png


Bunun dışında programa ihtiyaç duymadan kaydettiğiniz profildeki ID 18 bölümünü "False" yerine "True" yaparak Zero RPM'i etkinleştirebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

$ilent

Decipat
Katılım
11 Mart 2020
Mesajlar
1.311
Çözümler
3
Yer
OverClock Merkezinde
@$ilent VRAM sıcaklıklarını RX 400-500 serilerinde göremiyoruz diye hatırlıyorum. Ölçemesek bile 100 derece civarları veya altı VRAM için safe denilebilir. Dediğim gibi lehim çatlakları olabilir bi' ihtimal ancak GPU'ya veya VRAM'lere herhangi bir şey olacağını sanmam.

Yani Reballing tek çare kalıyor GPU ve VRAM arızalarında.
 

rocpai212

Picopat
Katılım
6 Ocak 2021
Mesajlar
120
Standart olarak kartın Core voltajının 1.15v olduğunu varsayarsak üstteki değerlere ulaşmak için -120mv olarak ayarlamanız gerekir. Ayrıca kartınızın frekansı biraz daha düşük. Belki daha alt değerlere çekebilirsiniz voltajı. Düşürmeden önce bolca test yapın. Artifact falan olursa voltajı arttırırsınız.

Kanka bende Zero RPM işaretli olmasına rağmen fan çalışıyor ve sorun şu ki otomatik de de çalışıyor neden öyle ayarları sıfırladım ama hala aynı.
 
KS
KS
Tolga Samet

Tolga Samet

Kilopat
Katılım
16 Mayıs 2018
Mesajlar
5.337
Makaleler
13
Çözümler
38
@SallamaKanİçenVampir Kendi ayarlarını bulman daha sağlıklı olacaktır. Yine de deneyebilirsin, Radeon sürümü fark etmez.
 

IzamNR

Femtopat
Katılım
13 Temmuz 2021
Mesajlar
3
Ayarlarınızı harfiyen uyguladım. Ekran kartı sorunu çıkarttı ekran gitti geldi bir kaç kere. Daha sonra sadece fan ayarı ve güç tüketimini dediğiniz gibi yaptım. Yine aynı sorunu verdi.

Anladığım kadarıyla güç tüketimi %50 yaptığım zaman çökme yaşıyor ekran kartı. Bunun için ne önerirsiniz hocam ?
 
KS
KS
Tolga Samet

Tolga Samet

Kilopat
Katılım
16 Mayıs 2018
Mesajlar
5.337
Makaleler
13
Çözümler
38
@IzamNR Aynısını yapmamanız gerektiğini yazdım oysa :D Deneyerek bulmalısınız. %50 power yapmanız gerekli değil. Ekran kartınızın sadece voltajını değiştirin, başka bir şeyi ellemeyin. Mesela 1340MHz olsun, 1050mV deneyin.
 
Yukarı