RX 580 veya GTX 1060 Ekran Kartı Önerisi

muntaro

Kilopat
2500-3000 arası bütçem var. i5-6600K işlemcim var, PSU, anakart vs. yeterli. Ben iki ekran kartından birisini almam lazım. Ekranım biraz eski ama ileride değiştirme olanağım var. Sizden destek istediğim asıl nokta ise, şu anda bazı sitelerde ekran kartlarında indirim var. Mesela GTX 1060'ın 6GB olanı bazı markalarda 2200 TL civarında iken bazı markalarda ise 3000 TL'den fazla. RX 580'in 8GB versiyonları da keza öyle. Şimdi ben hem bu ekran kartları arasında tercih yapmak zorundayım hem de dağıtımcı markalar arasında. Bana en uygun fiyat/performans olarak hangisi olur? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen bütçenizden dolayı G-Sync monitör almanızın olanaksız olacağını düşünerek, RX 580 tavsiye edeceğim. Zaten çok fazla tartışıldı forumda bu konu. RX 580, GTX 1060'dan daha güçlü ama çok daha fazla güç çeken bir kart. FreeSync desteği göze çarpıyor.

Hocam asıl derdimi yukarıda da belirtmiştim, referans modeller arasında takılı kaldım ben. Örneğin
Asus Dual Radeon RX 580 8GB 256Bit GDDR5 olanı 2000TL, Asus ROG Strix RX 580 8GB 256Bit GDDR5 ise 2800TL, arada tam 800 TL fark var. Peki performans farkı ne? Değer mi aradaki farka? Ya da diğer modeller de olabilir. MSI, Sapphire,vs... Ben onu öğrenmek istiyorum.

Abi bi öneriniz varsa önerir misiniz? Şu anda 1060'lara 1800 , 580'lere falan 1700 küsür lira diyor. Hemen alabilirim duruma göre.

Alabilyorsanız bence 1060 alın eğer bütçe yoksa 580' de iyi bir kart DX12' de çok iyi performans veriyor ancak 1060' a göre çok güç tüketiyor. 130 ile 180 watt. Bence buda değerlendirilecek bir durum.

Msevket44, bütçeyi yukarıda paylaşmıştım. Benim takıldığım AMD mi Nvidia mı değil.

Arda Canca, 1070'ler HepsiBurada'da 2700'e gelmiş, siz mini olanı Nano'dan 3200 paylaşmışınız.
Asıl sorum ise hala aynı, markalar ve markaların satışa çıkardıkları modeller arasındaki fark ne?
Mesela 1070ler için :

Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1070 8GB 256Bit GDDR5 (DX12) Fiyatı
Bu model 2755TL,

Asus ROG STRIX Nvidia GeForce GTX 1070 8GB 256Bit GDDR5 Fiyatı
bu model ise 3169TL.

Arasında 400TL fark var. İkisi de Asus üstelik. Performans farkı nedir? Aradaki o paraya değer mi? Ben bunu soruyorum.

Msevket44, bütçeyi yukarıda paylaşmıştım. Benim takıldığım AMD mi Nvidia mı değil.

Arda Canca, 1070'ler HepsiBurada'da 2700'e gelmiş, siz mini olanı Nano'dan 3200 paylaşmışınız.
Asıl sorum ise hala aynı, markalar ve markaların satışa çıkardıkları modeller arasındaki fark ne?
Mesela 1070ler için :

Bu model 2755TL,

bu model ise 3169TL.

Arasında 400TL fark var. İkisi de Asus üstelik. Performans farkı nedir? Aradaki o paraya değer mi? Ben bunu soruyorum.
İlk attığınız linkteki ürün referans tasarımın kopyası aslında tek fanlı olduğu için soğutması çok başarılı değil. Strix olanın soğutma performansı daha başarılı ve belki bir kaç fps fazla verir OC edildiği için. Çift fanlı ucuz varsa o da tercih edilebilir.
Arada az fiyat farkı varsa soğutması iyi olan model seçilebilir ama fiyat farkı fazla olunca değmiyor o kadar para fazla vermeye ama tek fanlı seçilmemesi gerek gene de. Çift fanlı seçilebilir.

Mesela 1070ler için :

Bu model 2755TL,

bu model ise 3169TL.

Hepsi Burada gibi siteler de 2700 e hatta zorlarsanız 2500 e kadar bulabilirsiniz ben o tarz sitelerden fiyatı yüksek ürünler almayı tercih etmiyorum. ama sizin attığınız ürünler hepsiburada tarafından satılıyor oyüzden hiçbir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum. soruya gelirsek asus rogların 3 fanından dolayı soğutma sistemi daha başarılı. oyunlarda fps farkı 4-5 fps anca ama uzun süreli kullanımda, ağır oyunlarda rog daha iyi bir soğutma sistemi olduğu için daha stabil kullanılır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı