RX 590 ekranda 4 adet siyah şerit

Qoolmaster

Femtopat
Daha fazla  
Ekran kartımla ilgili garip bir sorun yaşıyorum. i5 işlemci, 16 GB RAM, ASUS anakart ve ekran kartım Sapphire RX590. Resimde gösterdiğim alanda masaüstümde 4 adet siyah şerit var ve bir türlü gitmiyor. Bu sorun ilk defasında video düzenleme programı ile videoyu export yaparken aynı zamanda Photoshop açmak istediğimde başladı. Ekran kartıyla ilgili bir uyarı geldi sonrasında masaüstünde bu şekilde 4 çizgi çıkmaya başladı. Bilgisayarı kapatsam, yeniden başlatsam bile gitmiyor. Bugün yeni format attım ama sonuç yine aynı. Windows sağ alt köşeden her şeyi minimize edince gidiyor ama herhangi bir uygulama açınca geri geliyor. Çok sinir bozucu bir durum. Çözümünü hiçbir yerde bulamıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

2021-04-13_014745.png

Ekran kartı ayarlarınızı sıfırlayın ve birde görev yöneticisinden açık olan uygulamalara bakın. Bende tam olarak emin olamadım.

Bu tür görüntüler, genellikle tam olarak kapatılamayan veya hata veren/çöken programların "explorer.exe"nin (Windows Gezgini) önbelleğinde kalan yarım yamalak görüntülerinden oluşur.

Görselde işaretlediğim yere sağ tıklayıp, "Yeniden başlat" seçeneğine tıklarsanız sorununuza çözüm olabilir. Ayrıca, işlemler listesinde "Yanıt vermiyor" etiketiyle işaretlenmiş bir program varsa muhtemelen ekrandaki görüntünün kaynağı odur.
Screenshot_1.png

Tabi bu dediklerimin dışında, bilmediğim donanımsal bir problemden de kaynaklanıyor olabilir.

Ekran kartı ayarlarınızı sıfırlayın ve bir de görev yöneticisinden açık olan uygulamalara bakın. Bende tam olarak emin olamadım.

Sıfırlamayı denedim olmadı. Hatta bilgisayara dün format atttım üşenmeyip. Yine geldi zalımlar. Ama ekran kartı sürücülerini yükledikten sonra geldi. Sürücü olarak en son adrenalin sürücülerini kurdum.
Bu tür görüntüler, genellikle tam olarak kapatılamayan veya hata veren/çöken programların "explorer.exe"nin (Windows Gezgini) önbelleğinde kalan yarım yamalak görüntülerinden oluşur.

Görselde işaretlediğim yere sağ tıklayıp, "Yeniden başlat" seçeneğine tıklarsanız sorununuza çözüm olabilir. Ayrıca, işlemler listesinde "Yanıt vermiyor" etiketiyle işaretlenmiş bir program varsa muhtemelen ekrandaki görüntünün kaynağı odur.
Eki Görüntüle 971780

Tabi bu dediklerimin dışında, bilmediğim donanımsal bir problemden de kaynaklanıyor olabilir.
Format attıktan sonra ilk ekran sürücüsünü kurduğumda yine karşıma çıktı. Henüz taze kurulmuş sistemde böyle bir sorun olması mümkün müdür? Hatalı veya uyumsuz bir windows update i neden olmuş olabilir mi acaba?
Görev yöneticisinden kullanımda olanlardan dikkatinizi çekeni görevi sonlandır deyin. Sistem uyg. Sonlandırılsa bile yeniden başlanır.
Bir deneyeyim bakalım

Geri
Yukarı