RX 590 overclock yapılır mı?

Shazel

Decapat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Arkadaşlar RX 590 kartım stock kullanıyorum overclocka olan korkumdan dokunmadım kartıma overclock yapsam fark gözle görünür bir şekilde olur mu ve kartıma ne gibi zararları olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
kartınız 75C'yi geçmiyorsa ve voltajı sona dayamazsanız zararı olmaz.

Ben RX 580'imin memory'sini 1750'den 1900'e çekmiştim ve core clock kısmını da 1366'dan 1400'e çekip core voltage'ını da 1150'den 1070'e indirmiştim. Hem çok güzel performans artışı gördüm hem de eskisinden daha serin yani daha güvenli kullandım.
ASUS falansa sakın birden yüklenme ama Sapphire'se de elini korkak alıştırma.

Polaris kartlarda voltaj düşürmek daha mantıklı olabilir. O kartlar güç limitine takılıyor. Voltaj düşürürseniz Voltaj x Direnç=Akım olduğu için akım düşer, hem voltaj hem akım düştüğü için kart daha az güç çeker ve daha az ısınır. Kart güç limitine takıldığı için daha iyi oc kaldırabilir.

Örnek ben Vega kartım ile voltajı stok 1200mv'dan 1050mv'a düşürünce kart çok daha az güç çekiyor, çok daha az ısınıyor ve daha fazla oc yiyor. Arkadaşta RX590 var o kart da benzer davranıyor.

İşlemciniz nedir?

Ryzen 5 3600
Ben RX 580'imin memory'sini 1750'den 1900'e çekmiştim ve core clock kısmını da 1366'dan 1400'e çekip core voltage'ını da 1150'den 1070'e indirmiştim. Hem çok güzel performans artışı gördüm hem de eskisinden daha serin yani daha güvenli kullandım.
ASUS falansa sakın birden yüklenme ama Sapphire'se de elini korkak alıştırma.
overclock konusunu nerdeyse hiç bilgi sahibi degilim daha önce tecrübe etmedim kartım gıgabyte
O karta OC bence gerekli değil. Yine de sıcaklıkları 80 dereceyi geçmiyorsa yapılabilir.
bu zamana kadar 74 üstüne çıktıgını görmedim

Arkadaşlar RX 590 kartım stock kullanıyorum overclocka olan korkumdan dokunmadım kartıma overclock yapsam fark gözle görünür bir şekilde olur mu ve kartıma ne gibi zararları olur?

RX 590'lar genelde ısınma sorunlu zaten güçlü bir kartın soğutması pek iyi değil yapmamanız daha hayırlı olur.

Ryzen 5 3600

overclock konusunu nerdeyse hiç bilgi sahibi degilim daha önce tecrübe etmedim kartım gıgabyte

bu zamana kadar 74 üstüne çıktıgını görmedim
Gigabyte ise 1400'e core 1900'e memory çok rahat çekebilirsin. Core voltage'de 1070 yap hata verirse PC 1100'e çıkartırsın. Emin ol bir şey olmaz rahat ol. Tüm ayarları radeon arayüzünden yapabilirsin. Sapphire olsaydı 1550'ye daya derdim.

Geri
Yukarı