RX 590 R5 2600 sistemin reset atması

335882

Hectopat
Merhabalar, bilgisayarımı alalı 7 ay oldu. Ryzen 5 2600 RX590 ve Gigabyte B450M S2H anakart takılı. Sorun şu bundan 1 ay öncesinde bir sabah PC'yi açmaya kalktıgımda kasa tepki vermedi. Kulaklıgın ve mouse un ışıkları yanıyor olmasına rağmen açma düğmesine bastığımda tepki vermiyordu. Kasanın içini açtım bir güzel tozları temizledim PSU kablosunun girişini vs iyice temizledim. Sorun düzeldi 1 ay böyle sorunsuz devam ederken son 2-3 gündür bilgisayar oyundayken Valorant, Stardew Valley gibi sistem zorlamayacak oyunlarda kendine restart atmaya başladı. Sadece oyunlarda mı oluyor onu da bilmiyorum ama sanmıyorum. Durup dururken restart atmaya başladı bilgisayar kendine. Kapanıyor ve 3-4 saniye geçmeden açılıyor tekrar kullanmaya devam edebiliyorum. Donanımdan çok anlamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Not: Ben bundan 1 ay öncesinde 2. bir RAM ve 1 TB HDD takmıştım bilgisayara bunlar bir sıkıntı yaratıyor olabilir mi? RAM 1.si ile aynı marka ve frekans değerinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ramlerin cl değerleri de önemli. Clock değerleri farklıysa sorun teşkil eder. Kullandığın ramler birebir aynı eşlenik olması lazım.

Merhaba hocam. Diğer sistem parçalarında bir sıkıntı yoksa belki yazılımsal bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Şuan kullandığınız ekran kartı sürücüsünü DDU programı ile kaldırıp 20.4.2 sürümünü deneyin. Yine sorun yaşarsanız 20.2.2 sürümünü deneyebilirsiniz. Bu iki sürümlerde de sorun yaşarsanız kartın Frekans Mhz değerini ve güç limitini düşürmeyin deneyin. Undervolt yapmayı da deneyebilirsiniz. Belki çözüm olur.

Merhaba hocam. Diğer sistem parçalarında bir sıkıntı yoksa belki yazılımsal bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Şuan kullandığınız ekran kartı sürücüsünü DDU programı ile kaldırıp 20.4.2 sürümünü deneyin. Yine sorun yaşarsanız 20.2.2 sürümünü deneyebilirsiniz. Bu iki sürümlerde de sorun yaşarsanız kartın Frekans Mhz değerini ve güç limitini düşürmeyin deneyin. Undervolt yapmayı da deneyebilirsiniz. Belki çözüm olur.
Hocam mesjaınız için teşekkürler deneyecegim ayrıca ekran kartı sürücüsünü şubattan beri güncellemedigim icin güncellemeye kalktım sürücü güncellendi ama şöyle bi hata da verdi .
ekran kartı.jpg

Hocam mesjaınız için teşekkürler deneyecegim ayrıca ekran kartı sürücüsünü şubattan beri güncellemedigim icin güncellemeye kalktım sürücü güncellendi ama şöyle bi hata da verdi .Eki Görüntüle 604437
DDU programı ile şuan yüklü olan sürümü kaldırın. 20.4.2 sürümünü kurmayı deneyin.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı