Çözüldü RX 590 SE sistemde oyunlarda düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

techislife

Hectopat
RAM
16 GB 3000 Mhz.
SSD veya HDD modeli
512 GB m2 SSD 240 GB SATA SSD 1 TB HDD
Ekran kartı
Sapphire RX 590 SE
Anakart
B450m PRO VDH PLUS
İşlemci
R5 2600
Merhaba arkadaşlar, bu sistem ile Valorant'ta 120 FPS, CS'de ise 150 FPS'lerde geziyorum. Windows 11 güncel sürüm kullanıyorum. Kasa temiz termal macun yeni temizlendi. Isınma sorunu yok gibi bir şey ısınmıyor cihaz. Yük altında işlemci 60 dereceyi görüyor. Ekran kartı 65'i geçmiyor genelde. Ancak FPS'im bir türlü düzelmiyor... Driverlar güncel. Sizce format atmam mı lazım? Windows 11'den kaynaklı olabilir mi? Teşekkürler cevaplar için şimdiden.

Çözüm
Windows 11 daha yeni bir işletim sistemi, sistemden sisteme değişen stabilite sorunları olabilir. Windows 10'a geri geçmeyi dener misiniz?

Bir de Valorant da CS de işlemci odaklı oyunlar. Oyunları düşük ayarda oynuyorsan zaten işlemci ağırlıklı bir oyunda iyice işlemciye yük bindiriyor olabilirsin.

Oyunlarda grafik kartının rolü daha büyük olsa da:
Düşük grafik ayarları = işlemciye yük.
Yüksek grafik ayarları = ekran kartına yük.

Gibi kısaca özetleyebiliriz. Grafikleri yükseğe çekmeye deneyin, olmazsa Windows 10'a geri dönün ve problem çözüldü mü kontrol edin.

Arkadaşlar teşekkürler. Grafik ayarlarını yükseltince FPS'im 200'e çıktı Valorant'ta. Şu anlık sorun çözülmüş durumda. Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.
İmza belirtmek ceza sebebi :D önleminizi alın.
Referans olarak belirtmek ban sebebi diye biliyorum, öyle de yapmadım zaten. Arkadaş ram'in dual channel olup olmadığını sormuş, imzaya bakınca 2x8 olduğunu görüp problemin kaynağının ramler olduğunu düşünmediğimi söyledim. Bundan da ceza alırsam komik olur yardımcı olmaya çalışıyoruz burada.

1- X.M.P profiliniz kapanmış olabilir kontrol edin.
2- Virüs taraması yapın Miner tip virüsler türedi bolca.
3- Sistem sıcaklıklarına bakın.
5- Driverları kontrol edin
4- MSİ Afterburner ile ekran kartı kullanımına bakın.
Kesinlikle değerler normal değil, bunun işlemciye yük ile falan alakası yok. R5 2600 o ekran kartını her türlü besler, beslemediği durumda bile bu FPS normal değil.
Windows 11 yarım bir işletim sistemi pek çok problemi olabilir işin kötü yanı bu problemler dünyada sadece sizde bile olabilir. Çok az sayıda kişi W11 kullanıyor bundan dolayı hataların tam anlamı ile çözümü yok keza çözecek kullanıcı sayısı da az.

Windows 11 daha yeni bir işletim sistemi, sistemden sisteme değişen stabilite sorunları olabilir. Windows 10'a geri geçmeyi dener misiniz?

Bir de Valorant da CS de işlemci odaklı oyunlar. Oyunları düşük ayarda oynuyorsan zaten işlemci ağırlıklı bir oyunda iyice işlemciye yük bindiriyor olabilirsin.

Oyunlarda grafik kartının rolü daha büyük olsa da:
Düşük grafik ayarları = işlemciye yük.
Yüksek grafik ayarları = ekran kartına yük.

Gibi kısaca özetleyebiliriz. Grafikleri yükseğe çekmeye deneyin, olmazsa Windows 10'a geri dönün ve problem çözüldü mü kontrol edin.

Arkadaşlar teşekkürler. Grafik ayarlarını yükseltince FPS'im 200'e çıktı Valorant'ta. Şu anlık sorun çözülmüş durumda. Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı