RX 590 sisteme yükseltme önerisi

Refleton

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam saygılar. Mevcut sistemimi biraz yükseltmek istiyorum ama doğru şekilde bir yükseltme yapabilmek için işin uzmanlarından öneri alsam iyi olabileceğini düşündüm. Malum hayat çok pahalı ve PC bileşenleri TR değer olarak altın çağını yaşıyor. Doğru öneri için yardımcı olacak olan herkese şimdiden teşekkürler.

Ben anakart ile işlemcinin yetersiz olabileceğini düşünüyorum. RAM ile ekran kartı şimdilik iş görür diye düşünüyor olsam da tam emin değilim. Sizce sistemimden neleri yenilemem gerekiyor?
  • Anakart: Gigabyte A320M-S2H
  • İşlemci: Ryzen 5 2600.
  • RAM: G.Skill Ripjaws V(2x8GB)3000MHz DDR4.
  • SSD: Intel 660p 1TB 1800 MB.
  • Ekran kartı: Gigabyte Radeon™ RX 590 Gaming 8G rev.1.0

Herkese selam saygılar. Mevcut sistemimi biraz yükseltmek istiyorum ama doğru şekilde bir yükseltme yapabilmek için işin uzmanlarından öneri alsam iyi olabileceğini düşündüm. Malum hayat çok pahalı ve PC bileşenleri TR değer olarak altın çağını yaşıyor. Doğru öneri için yardımcı olacak olan herkese şimdiden teşekkürler.

Ben anakart ile işlemcinin yetersiz olabileceğini düşünüyorum. RAM ile ekran kartı şimdilik iş görür diye düşünüyor olsam da tam emin değilim. Sizce sistemimden neleri yenilemem gerekiyor?
  • Anakart: Gigabyte A320M-S2H
  • İşlemci: Ryzen 5 2600.
  • RAM: G.Skill Ripjaws V(2x8GB)3000MHz DDR4.
  • SSD: Intel 660p 1TB 1800 MB.
  • Ekran kartı: Gigabyte Radeon™ RX 590 Gaming 8G rev.1.0
Bütçeye göre o işlemciyle max rx6600 veya 3060 kullanırsınız 1080p için

Tavsiyem işlemci ekran kartı ve psu değiştirmeniz

Hocam selam, Ryzen 5 2600 RX 6600 güncel sistemim ancak yakında işlemcimi değişiyorum. Eğer ekran kartınızı RX 6600 yaparsanız 1080p de darboğaz sıkıntısı yaşarsınız. İşlemci olarak en kötü Ryzen 5 5500 geçip Ryzen 5 2600'ü ikinci elde 1500 TL civarına elden çıkartabilir ve çok uygun fiyata yükseltmiş olursunuz. Eğer uzun vadeli yükseltme isterseniz Ryzen 5 5600 geçebilirsiniz.

Ekran kartı için ise tavsiyem RX 6600 fiyatına göre hele ki 1080p üzerine çıkmayacaksanız gayet uygun bir kart yakın fiyatlara RX 6600XT bulabilirsiniz. Bu yükseltmeyi de yaptıktan sonra RX 590'ı elden çıkartıp gene sadece işlemci parasına sistemi yükseltmiş olursunuz.

Anakart konusuna gelirsek A320'den A520'ye geçmenin pek bir FPS farkı olmayacaktır. Sadece M.2 yuvası, maksimum RAM desteği ve RAM MHz desteği iki anakart da overclock desteklemiyor. 550 kartlar çıktığı için de 450 kartların fiyatı bir nebze olsun ucuz olduğu için eğer uygunluk ararsanız 450 serisi Anakartlara geçebilirsiniz. Eğer ki biraz FPS artışı olsun (PCIe X16) M.2 slot sayısı da 2 olsun RAM slotum da 4 olsun derseniz B550M-K geçebilirsiniz.

Ram'ler için ise bence şimdilik herhangi bir yükseltmeye gerek yok 2x8 16 GB 3000MHz gayet yeterlidir.

Kasa ve PSU için ise yazmadığın için fikrimi beyan edemeyeceğim hocam ancak bütçesel olarak PSU konusu açmıştım ve bana önerilen PSU Sharkoon 650W SS Coolzero olmuştu aksine de bir öneri gelmedi. Kasa konusunda ise önde 3 mesh geniş güzel hava akışı olan bir kasanız var ise hayli yetecektir.
Benim sistemine yapabileceğin ideal bütçesel yükseltme önerim bu yöndedir hocam diğer fikrini belirten insanları da dinle acele etmeden sakince kararını vermeni tavsiye ederim.

Arkadaşlar öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Benim Kasa Zalman Z3 PSU 600 yada 650w olması lazım.
Ben genelde Render için kullanıyorum PC yi ve ağırlıklı 4K ve Photoshop için kullanıyorum.
Benim anlamadığım RX 6600 RX590 dan daha mı iyi?
Zayıf olan işlemci gibi görünüyor sadece İşlemciyi Ryzen 5 5600 olarak yüksetsem yeterli olur mu?

Arkadaşlar öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Benim Kasa Zalman Z3 PSU 600 yada 650w olması lazım.
Ben genelde Render için kullanıyorum PC yi ve ağırlıklı 4K ve Photoshop için kullanıyorum.
Benim anlamadığım RX 6600 RX590 dan daha mı iyi?
Zayıf olan işlemci gibi görünüyor sadece İşlemciyi Ryzen 5 5600 olarak yüksetsem yeterli olur mu?
Bence R5 5600 ve B550 anakarta geç. İleride Nvidia bir kart alırsın render işleri için.

Arkadaşlar öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Benim kasa Zalman Z3 PSU 600 ya da 650W olması lazım.
Ben genelde render için kullanıyorum PC'yi ve ağırlıklı 4K ve Photoshop için kullanıyorum.
Benim anlamadığım RX 6600 RX590'dan daha mı iyi?
Zayıf olan işlemci gibi görünüyor sadece işlemciyi Ryzen 5 5600 olarak yüksetsem yeterli olur mu?

Hocam ben önerimi oyuna yönelik yapmıştım Render performanslarını pek bilmiyorum o yüzden yukarıdaki önerim size biraz ters kalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı