RX 590 ve Ryzen 9 5900X sistem toplama

Bütçe
25000

Zombeyi

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
imzamdaki sisteme sahibim.
İşlemci: Ryzen 5 2600X 4.2 GHz, anakart: Gigabyte B450M S2H, ekran kartı: Gigabyte Radeon RX590 Gaming 8 GB GDDR5 256, RAM: G.Skill Ripjaws V 16 (2x8) GB 3000 MHz, SSD: Adata 240GB SU650 M.2 SSD. HDD: Seagate Barracuda 1 TB 7200 RPM SATA 3.
O sistemdeki RX 590 ekran kartını aşağıdaki alacağım sisteme taksam iş görür mü yeni ekran kartı alana dek?

1634367652059.png

O işlemciyle o ekran kartı darboğaz yapar.
İşlemciyi 3600 ya da 3600X'e falan düşürün. ya da ekran kartı 3070 üzeri kullanın. Yine çok sağlıklı olmaz ama en kötü 5600x olur. Ayrıca o anakart felan çok fazla olmuş. Bilgili bir insana toplat pc'yi. Rastgele konulmuş parçalar.

Son düzenleme:
O işlemciyle o ekran kartı darboğaz yapar.
İşlemciyi 3600 ya da 3600X'e falan düşürün. ya da ekran kartı 3070 üzeri kullanın. Yine çok sağlıklı olmaz ama en kötü 5600x olur. Ayrıca o anakart felan çok fazla olmuş. Bilgili bir insana toplat pc'yi. Rastgele konulmuş parçalar.
Hocam çok fazla anlamıyorum ama Ryzen 9 5900x ile rx590 nasıl darboğaz yapıyor? İşlemcinin ekran kartına göre güçsüz olduğu durumlarda darboğaz olmuyor muydu?

Sen bunları alabiliyorsan ekran kartıda alabilirsin anakart alana yanında 5900X hediye herhalde 5000 TL'ye anakart mı olur 5900X de 6000 hey maşallah ben zamanında bedavaya toplamışım PC'yi.
İşte hocam hem alabiliyorum hemde alamıyorum.
Yani 1 yıl borca girerek bu sistemi alacaksam beni bi 5-6 yıl idare etsin istiyorum.
O kasaya o radyatörü takmakta zorluk çekersin.
Teşekkür ederim sayenizde kasayı değiştireceğim.

Hocam çok fazla anlamıyorum ama Ryzen 9 5900X ile RX590 nasıl darboğaz yapıyor? İşlemcinin ekran kartına göre güçsüz olduğu durumlarda darboğaz olmuyor muydu?

Ekran kartı da işlemciye göre güçsüz ise darboğaz yapar. Eşit denge de sistem toplaman lazım. Performans alamazsın. 5900X işlemci ile 30 40 bin liralık sistem toplanır yeterli performans alınabilmesi için. Tutup yeni nesil işlemciye 590 gibi eski bir kart takarsan performans bekleme. Hatta sistemi çöp yaparsın.

Ekran kartı da işlemciye göre güçsüz ise darboğaz yapar. Eşit denge de sistem toplaman lazım. Performans alamazsın. 5900X işlemci ile 30 40 bin liralık sistem toplanır yeterli performans alınabilmesi için. Tutup yeni nesil işlemciye 590 gibi eski bir kart takarsan performans bekleme. Hatta sistemi çöp yaparsın.

Alakası yok bir kapı düşünürsen genişliği işlemci, kapıdan geçenlerde ekran kartı. Kapı çok geniş ise insanlar az bir şey olmaz rahatça geçerler, işlemci güçsüz ise yani kapı dar ise sıra olur takılır vs. kullandığı ekran kartının tam performansını alır sonra upgrade yapar yapmasa da bir şey olmaz daha iyi işlemci her zaman iyidir. Darboğaz dediğin ekran kartının 100 kullanılması işlemcinin 30 falan olması ama ekran kartının 100 olması işlemciyi kısıtlamıyor işlemci gerekirse hala kullanılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı