RX 6500 XT ve Athlon X4 860k ile oluşan durum darboğaz mı?

SeeLaS

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam, elimde nispeten eski bir sistem var anakart ve işlemci çok iç açıcı değil ama bu denli darboğaz yapmaz diye düşünerek R7 250 olan ekran kartımı RX 6500 XT'ye yükseltme kararı aldım. Kart geldi montajını yaptım, CoD Warzone indirdim deneme amaçlı. Haritaya atladığım andan itibaren 1080p Low ayarlarda FPS 10-20'lere düşüyor inanılmaz takılmalar, kaplamalar aşırı geç renderlanıyor, sürekli FPS düşmesi takılmalar vs. İşlemci kullanımı %100'lerde ekran kartı 50-60 görüyor arada bir 80'e çıkıp iniyor vs. yani bariz bir darboğaz var ama benim "darboğaz" olarak bildiğim şey 150 FPS alacaksam 110-120 alırım gibi bir durumdu. Aşağıya donanımlarımı yazıyorum, detayları bilgi verebilirseniz sevinirim ona göre ekran kartını değiştireceğim veya diğer parçaları yükseltmeye gideceğim.

Anakart: MSI A68HM-E33 V2 (Ekran kartı soketi PCI-e 3.0, yeni ekran kartımın soketi 4.0 bundan da kaynaklanır mı ağır performans düşüşü?)
İşlemci:
AMD Athlon X4 860k (FM2+ soket, ki bu soketle artık işlemci ve anakart üretilmiyor.)
Ekran Kartı:
AMD Radeon RX 6500 XT Pulse
RAM: 16 GB DDR3 1800MHz
SSD: SanDisk 250 GB SSD

Bu bilgiler doğrultusunda 100-150 FPS alacağım oyunda 30-40 FPS almam sürekli FPS donmalar yaşamam normal mi? Bu darboğaz kaynaklı mıdır yoksa ekran kartında teknik bir arıza olabilir mi? _Kartın güncellemelerinden kaynaklı sıkıntılar olabiliyormuş forumda araştırdığıma göre fakat güncellemeler de bir fayda etmedi.

Ayarları "Extreme" yükseltin ki oyunun yükü işlemcinize değil ekran kartına binsin. Hatta AMD kontrol panelindeki "Ekran" ayarları ksımından "Virtual Super Resolution" ayarını etklin hale getirip, oyun içerisindeki ayarlardan çözünürlüğü 2560x1440p yani 2K yapın bir de öyle deneyin.

Maksimum R7 240, GT 730 gibi kartlara yetecek bir işlemciye 1660 Super ayarında kart takmışsın, o ekran kartı çok ağır gelmiş.

Yorumlar için teşekkürler herkese, tahmin ettiğim gibi biraz fazla uçuk bir parça takmışım bu sisteme demek ki. Biraz araştırdım internette gaming test videolarını Intel i3 10105f işlemci gayet besleyebiliyor ekran kartını darboğaz oluşturmuyor. i3 gibi bir işlemciyle çözerim sanırım problemi değil mi?

Yorumlar için teşekkürler herkese, tahmin ettiğim gibi biraz fazla uçuk bir parça takmışım bu sisteme demek ki. Biraz araştırdım internette gaming test videolarını Intel i3 10105f işlemci gayet besleyebiliyor ekran kartını darboğaz oluşturmuyor. i3 gibi bir işlemciyle çözerim sanırım problemi değil mi?
Evet, bahsettiğiniz işlemciyle darboğazı ortadan kaldırabilirsiniz.

i3 10105F önermem zira PCI-E 3.0 olacak. i3 12100F ve yeni bir anakart alın.

Bu bilgiler doğrultusunda 100-150 FPS alacağım oyunda 30-40 FPS almam sürekli FPS donmalar yaşamam normal mi?
Evet normaldir. Ben Ryzen 1600AF işlemcime RX 6650 XT ekran kartını taktığımda 1080P'de felaket darboğaz yaşıyordum. Oyun içerisinde farklı çözünürlüklerle yaptığım benchmarkda daha iyi görünüyor.
10. nesil bir işlemciye para yatırmaktansa sıfır alınacaksa Ryzen 5500 gibi bir işlemci almak daha mantıklı olur. Ya da forumda ikinci el 1600AF satanlar vardı. 1000₺ civarına alınabilir. Ben de üç gün önce sattım.

Mesela bu videonun 5:30 dakikasında görünen Warzone testinde işlemci neredeyse tüm gücünü kullanmasına rağmen ekran kartı kullanımı stabil bir şekilde %99'da değil.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 2K Extreme.png
    2K Extreme.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 10
  • 2K Ultra.png
    2K Ultra.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 12
  • 4K Extreme.png
    4K Extreme.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 12
  • 4K Ultra.png
    4K Ultra.png