RX 6600 XT sistemde aniden yeşil ekran hatası

Detquert

Decapat
Merhaba Amazon.com.tr de RX 6600 XT ekran kartı aldım kartı yaklaşık 2 hafta oldu kullanıyorum lakin şöyle sorun ile karşı karşıya kaldım.
Oyun oynarken Alt Tab da Google veya sekmelerde işlerimi yapıyorken bir anda monitör yeşil ekran oluyor 2 veya 3 saniye sonra monitörde sinyal yok hatası alıp monitöre sinyal kesinlikle gelmiyor. Bilgisayarı kasadan reset tuşuna basıp tekrardan açıyorum daha sonra 2 veya 3 saat içerisinde bu durum gene oluyor dün ve bugün bu hatayı almaya başladım şimdi sistemimde şöyle.

Ryzen 5 1600 AF.
16 GB 3200 MHz RAM.
B450 M.2 Gigabyte anakart.
650W +80 Plus PSU.
RX 6600 XT Sapphire Nitro Plus ekran kartı.

Bu sistem evet şu an darboğazda bunun farkındayım önceki ekran kartımda RX 570 idi böyle bir sorun ile karşılaşmadım ilk defa karşılaşıyorum. Bilen veya ne yapılması gerekiyor bilgisi olan varsa yardımcı olur ise çok mutlu olurum. Amazon'dan aldığım için ürün değişim talebinde bulundum bu arada monitör 60 Hz ve ekran kartına da dönüştürücü VGA HDMI ile kullanıyorum bunu da belirtiyim.

Hocam internette sapphire nitro 6600 xt modeli ile ilgili bir çok siyah ekran, çökme veya oyunların crash vermesi gibi şikayetler var ve hepsinde sürücü hatasından bahsedilmiş.

Ddu ile sürücüleri tamamen kaldırıp tekrar kurmayı deneyin, mümkünse çeviriciyi aradan çıkarın ve farklı bir monitör veya TV ile denemeler yapın. Ben de o modelden almak istiyordum ama yaygın bir sorun sanırım.

Hepsiburada kullanıcı yorumlarına, Amazon Abd yorumlarına, Reddit gibi platformlara bakabilirsiniz.

Diğer 6600 XT'lerde sıkıntı yok, kendim asus dual modelini kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım.

Denedim devam etti sorun.

Kart üretim hatası veya arızalı denk gelmiş olabilir. Değişim talep etmişsin bakalım yenisi de aynısını yaparsa diğer parçalara bakarız şimdilik bekleyelim.

Hepsiburada kullanıcı yorumlarına, Amazon Abd yorumlarına, Reddit gibi platformlara bakabilirsiniz.

Bakıyorum, Amazon US tarafında bahsettiğin bir yorum göremedim. Hepsiburada'da ise 26 yorumun 24 tanesi çok iyi iken 2 tanesi olumsuz vermiş. Bu da genele yayılan bir kriter değil. Nitro+ sence bozuk olsa tam tersi olması gerekmez miydi?

Kart üretim hatası veya arızalı denk gelmiş olabilir. Değişim talep etmişsin bakalım yenisi de aynısını yaparsa diğer parçalara bakarız şimdilik bekleyelim.

Bakıyorum, Amazon US tarafında bahsettiğin bir yorum göremedim. Hepsiburada'da ise 26 yorumun 24 tanesi çok iyi iken 2 tanesi olumsuz vermiş. Bu da genele yayılan bir kriter değil. Nitro+ sence bozuk olsa tam tersi olması gerekmez miydi?

Hocam sakin ol amacım ürünü kötülemek değil, yardımcı olmaya çalışıyorum.

Bahsettiğim yorumlardan Amazon us'da 1 tane, Hepsiburada.com'da 2 tane, Newegg'de 2 tane var. Öyle aklımda kaldığı için belirtmek istedim.

Kendim bizzat rx 6600 pulse modelini aldım denemediğim şey kalmadı ama kekemelik sorununu bir türlü aşamadım, 3 hafta sonra aynı sisteme Asus taktım ve ne sorun kaldı ne kekemelik. Forumda konusunu açmıştım bakabilirsiniz.

Ayrıca bu sorun ile ilgili bir araştırma yaptım, Pulse modeli için yeşil ekran hatası alıp kabloyu ve monitörü dahi değiştirenler olmuş ama sorun bir süre kesildikten sonra yeniden tekrarlamış. Buyrun;

En temizi iade veya değişim.

@Moon7Shine senin ilk mesajında dediğin sanki ilk seri TUF 1660 Super veya 5700 XT ROG Strix gibiymiş şeklinde bir anlam çıkarıyor. Herhangi konuda sabıkalı bir marka modelin sorunu dağa taşa yazılıp kullanan herkes tarafından dile getirilir.

Konu sahibinin sorunu karttan kaynaklıysa bu kart RMA'dır. Her marka ve modelde çıkabilir. 100 tane MSI da alsan içinden sakat 3-4 tane çıkacaktır. Değişim yapsın bakalım sorunun sebebi daha iyi anlaşılır.

Geri
Yukarı