RX 6600'lü sistemin ömrü ne kadardır?

394919

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar, sistemin ömrü ne kadar olur? Gelişen teknolojiye göre söylüyorum ne zaman bozulur anlamında değil. Bir de ilk değiştirmem gereken şey sizce nedir? Ryzen 5 3600, ASUS RX6600, WD Green 480GB M.2, Corsair 8x2 3600MHz RAM, B450M-H, Corsair CX550F PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdilik herhangi bir şeyi değiştirmenize pek de gerek yok lâkin ileride ekran kartınızı rahatça yükseltmek istiyorsanız iyi bir işlemciye, yüksek güç gereksinimlerini karşılayabilen bir güç kaynağına ve PCI Express 4.0 standardına sahip bir anakarta sahip olmanız gerekebilir. Ancak bugün halihazırda sisteminde RX 6600 bulunan birisi için böyle bir şey elzem değil.

Eğer aynı soketi kullanmaya devam edecekseniz Ryzen 7 5800X3D işlemci, B550 yongalı anakart ve 750W ya da üzeri ATX 3.0 güç kaynağı ile sisteminizi güncelleyebilirsiniz. Bu sayede ileride ekran kartınızı rahatça yükseltebilirsiniz.

Ayrıca şunu da eklemek gerekirse günümüzdeki düşük bir yüzdelik dilimi temsil etse de bazı noktalarda 16 GB RAM yetersiz kalabilmektedir ama şu an için hemen geçmenize gerek yoktur. Eğer imkânınız olursa aynı RAM modelleri ile 2x8GB olacak şekilde 16 GB daha ekleme yapabilirsiniz.

Süre vermemiz pek doğru olmaz, zira bu mesele sizin kullanım amacınıza ve beklentilerinize bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Beklentiye göre değişir. Beni 4-5 yıl idare ederdi.
İşlemci ve anakart değiştirirdim. Depolama yetmiyorsa ek SSD takardım.
Yeterli geliyor hocam.

Bence böyle kalsın. İstersen DRAM'li bir 1TB SSD takabilirsin, buna daha fazla masraf etmek yerine DDR5 için para biriktirmek daha makul.

Depolama yetiyor hocam işlemci daha iyi olmaz mı?

Monitör 180p mi?

Evet hocam. 165 Hz önceden 60 Hz kullandığım için yeterli geliyordu ama insan 165'in hepsini almak istiyor.

Depolama yetiyor hocam işlemci daha iyi olmaz mı?

Dediğim gibi bana gereksiz masraf gibi geliyor RX 6600 için. 3300X ile hem 6600 XT hem de 3060 kullanıyorum hikayeli oyunlarda tam besliyor, rekabetçi oyunlarda da FPS gökyüzünde. 240Hz+ gideceksen işlemci yükseltebilirsin.

Geri
Yukarı