RX 6700 sistemde görüntü bir anda donuyor

nymp94

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Goodram 16gb 3600mhz ddr4
SSD veya HDD modeli
Western digital green 480 gb m2 ssd
Ekran kartı
Xfx 10gb rx6700
Anakart
Msi a520m-a pro
İşlemci
Ryzen 5 5600
Arkadaşlar merhaba. 15- 20 gün önce Hero-PcHocası AMD RX 6700 Oyun Bilgisayarı - Pckolik bu bilgisayarı aldım. Windows 11 Pro temiz kurulum yaptım. Ara sıra başıma gelen iki sorun var. Mesela Black Desert Online oynarken ekran bir anda donuyor. Arkada çalan Spotify sesi sorunsuz çalmaya devam ediyor ama ne fare imleci ne de klavye komutları çalışmıyor ekran bildiğiniz donuyor. PC'yi yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Bazen de Chrome da dolaşırken ekran saniselik beyaz olup geri düzeliyor. Göz kırpma hızında oluyor bu olayda. İşlemci sıcaklığı oyun oynarken 70 - 75 derecede çalışıyor ekran kartı 60 - 67 derece civarında. Dün BIOS'u da güncelledim ama yine dondu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba! Anakartımın B550M-A Pro olması ve farklı bir kasa olması dışında kalan tüm özellikler, ram markasına varana kadar sistemlerimiz aynı. Sistemi aldığım günden beri aynı sorunu yaşıyorum. Anlık göz kırpma olayı driver kaynaklı ve AMD bunu neredeyse her güncelleme notunda yazıyor zaten. Fakat sistemin oyun esnasında donması, ikide bir yeniden başlaması aşırı can sıkıcı.

En son dün bu sorunu yaşadığımda AMD uygulamasında bazı değişiklikler yaptım. Eğer ekran kartını stock özellikleriyle kullanıyorsanız, ekran kartı OC'li bir şekilde geliyor. 2381 base clock hızı olan bir ekran kartı. Bu donmaların genel sebebi olarak sağlıksız yapılan OC olarak gösteriliyor çoğu yerde.

OC hiç yapmadım, dün undervolt yapmayı denedim. UV değerlerinin yanı sıra güç kullanımını da minimum olan %-6'ya kadar çektim. Dünden bu yana herhangi sorun yaşamadım. Sıcaklık değerleri yaklaşık 5-8 derece arasında azaldı. Buna karşılık aldığım FPS değerleri yaklaşık 10-15 civarı azaldı; ancak oynadığım çoğu oyunda high-end ayarlarda (gölge hariç, gölge genelde orta ayarlarda oluyor) 100+ fps aldığım için, 10-15 fps kaybı beni rahatsız etmedi. Son olarak da RAM hızını 3600'den 3200'e çektim. Arada pek bir fark olmadı açıkçası.

Eğer sorun yazılım kaynaklı ise, AMD'nin yazılımı olan Watmann genel olarak sıkıntılı zaten. Donanımsal ise birinci sırada ekran kartı var. Bu sorunu farklı RAM kullanarak çözenler de var. Memtest sonuçlarım sağlıklı çıktığı için, şimdilik RAM seçeneğini eledim. Son olarak da sağlıksız PSU buna neden olabilir.

Siz ne yaptınız? Herhangi bir çözüme ulaşabildiniz mi? @nymp94

1- Priz, güç kablosu, elektrik tesisatı.
2- 22.5.1 sürümü ile deneyin.
3- Son olarak AMD'nin uygulaması olmadan driver kurup bu tarz sorunların çözüldüğünü hatırlıyorum YouTube'da videoları olması lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- priz, güç kablosu, elektrik tesisatı
2- 22.5.1 sürümü ile deneyin.
3- son olarak AMD nin uygulaması olmadan driver kurup bu tarz sorunların çözüldüğünu hatırlıyorum YouTube da videoları olması lazım
Merhaba. 22.5.1 sürümüne tekrardan geçiş yaptım kısa bir süre önce fakat yine hata alıyordum zaman zaman. Birinci madde ile ilgili herhangi bir sorunum yok. Sadece driver olarak kurulum yaptıktan sonra fan vb. ayarlarını hangi uygulamadan yapıyorsunuz? Ek olarak sadece driver kurduğunuzda yine siyah ekran, oyunda donma, bilgisayarın yeniden başlaması vb. sorunlar ile karşılaşıyor musunuz?

Son maddeyi kendim hiç denemedim fakat kronik wattman sorunu olan bir kullanicinin bu şekilde tamamen çözduğünü hatırlıyorum.
Fan ayarını speed fan uygulaması ile deneyebilirsiniz.

Son maddeyi kendim hiç denemedim fakat kronik wattman sorunu olan bir kullanicinin bu şekilde tamamen çözduğünü hatırlıyorum.
Fan ayarını speed fan uygulaması ile deneyebilirsiniz.
Şuan UV ile bu şekilde kullanıyorum:
Screenshot_3.png
Voltajı daha aşağıya çektiğimde ekran donuyor. Dünden bu yana herhangi bir sorun yaşamadım. Bakalım, bir süre takip edeceğim. Eğer yine aynı sorunu yaşarsam önerdiğiniz üçüncü maddeyi deneyeceğim.

Tamamdır.

Bu arada Memtest sonucu 0 hata olmasına rağmen RAM degistirip kalıcı olarak çözenler de varmış. Ufak bir araştırma yaptım orada rastladım. Geçici olarak RAM temin edip denemenizi öneririm.

Ek olarak söylemeyi unuttum; sırf WattMan hatası yüzünden AMD Software'yi kurmadım ben hocam, direkt sade olara driveri kurdum şu şekilde
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Yoksa bu WattMan hatası beni çıldırtacak noktaya getirmişti bende böyle bir çözüm buldum.

@anılDLL hocam WattMan konuşun da çok tecrübeli. Yardımcı olacağını düşünüyorum.

Tamamdır.

Bu arada Memtest sonucu 0 hata olmasına rağmen RAM degistirip kalıcı olarak çözenler de varmış. Ufak bir araştırma yaptım orada rastladım. Geçici olarak RAM temin edip denemenizi öneririm.

@anılDLL hocam WattMan konusunda çok tecrübeli. Yardımcı olacağını düşünüyorum.

Yazım yanlışları için kusura bakmayın klavye otomatik çeviriyor.

Son düzenleme:
Merhaba! Anakartımın B550M-A Pro olması ve farklı bir kasa olması dışında kalan tüm özellikler, ram markasına varana kadar sistemlerimiz aynı. Sistemi aldığım günden beri aynı sorunu yaşıyorum. Anlık göz kırpma olayı driver kaynaklı ve AMD bunu neredeyse her güncelleme notunda yazıyor zaten. Fakat sistemin oyun esnasında donması, ikide bir yeniden başlaması aşırı can sıkıcı.

En son dün bu sorunu yaşadığımda AMD uygulamasında bazı değişiklikler yaptım. Eğer ekran kartını stock özellikleriyle kullanıyorsanız, ekran kartı OC'li bir şekilde geliyor. 2381 base clock hızı olan bir ekran kartı. Bu donmaların genel sebebi olarak sağlıksız yapılan OC olarak gösteriliyor çoğu yerde.

OC hiç yapmadım, dün undervolt yapmayı denedim. UV değerlerinin yanı sıra güç kullanımını da minimum olan %-6'ya kadar çektim. Dünden bu yana herhangi sorun yaşamadım. Sıcaklık değerleri yaklaşık 5-8 derece arasında azaldı. Buna karşılık aldığım FPS değerleri yaklaşık 10-15 civarı azaldı; ancak oynadığım çoğu oyunda high-end ayarlarda (gölge hariç, gölge genelde orta ayarlarda oluyor) 100+ fps aldığım için, 10-15 fps kaybı beni rahatsız etmedi. Son olarak da RAM hızını 3600'den 3200'e çektim. Arada pek bir fark olmadı açıkçası.

Eğer sorun yazılım kaynaklı ise, AMD'nin yazılımı olan Watmann genel olarak sıkıntılı zaten. Donanımsal ise birinci sırada ekran kartı var. Bu sorunu farklı RAM kullanarak çözenler de var. Memtest sonuçlarım sağlıklı çıktığı için, şimdilik RAM seçeneğini eledim. Son olarak da sağlıksız PSU buna neden olabilir.

Siz ne yaptınız? Herhangi bir çözüme ulaşabildiniz mi? @nymp94
Hocam ben windows 10 a geri döndüm göz kırpma olayına daha denk gelmedim herhangi bir donmada olmadı şuanlık herşey yolunda. Bugün akşam daha detaylı kurcalama imkanım olacak eğer bir sorun ile karşılaşmassam sorunun windows 11 ile alakalı olduğunu düşüneceğim.

Geri
Yukarı