RX 6700XT sistem kendi kendine yeniden başlıyor

Leuna

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Sorunumu 1 aydır yaşıyorum ve neden kaynaklı olduğunu bilmiyorum. Normal sistemde takılırken bir sorun yok fakat bazen oyuna girdiğimde hiçbir uyarı vermeden ekran 5-6 saniye olduğu gibi donup sesler gittikten sonra kendi kendine kapanıp açılıyor. Her zaman olmasa da bu son 1 haftada 2 kez başıma geldi. Sistemi daha 2 ay önce falan aldım. WattMan tarzında herhangi bir uyarı almıyorum. SSD okuma/yazma ve sağlık durumları iyi gözüküyor. Anakartımda ı-Cafe diye bir özellik olduğu için RAM MHz değerlerini elle girmenin yerini maalesef bulamadım. Corsair LPX serisi için bazen sıkıntılı diyorlardı, 3000 ya da 2993 MHz seviyelerine çekip deneyecektim fakat yapamadım. Bu sorun başka neden dolayı olabilir, yardımcı olabilecek var mıdır acaba?

ASUS EX-B660M-V5 D4 5333(OC) DDR4
Intel Core i5 12400F 4.40GHz 18MB Önbellek
ASUS DUAL Radeon RX 6700 XT OC 12GB GDDR6 192 Bit
CORSAIR 16GB(8x2) Vengeance LPX Siyah 3200MHz CL16 DDR4
NZXT C650 650W 80+ Bronze Yarı Modüler 120mm Fanlı
KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD (1700MB Okuma /1600MB Yazma)

NZXT H510i RGB Tempered Glass USB 3.1 Kırmızı/Siyah

IMG_20221108_011326.jpg

Sistemi OCCT ile Power testine sokup sıcaklıkları gözlemler misiniz hocam.
1669975494294.png

Bu şekilde gözüküyor hocam. Pek anlamıyorum maalesef. Ek olarak 2-3 hafta önce oyunlardaki sıcaklık değerlerini çekmiştim onlarıda alt tarafa ekliyorum her hangi bir anormallik mevcut mu acaba?

1667854536914.png

Dying Light 2 - Ayarlar ;

2K - Yüksek Kalite - FSR2 Kalite Modu - Vsync On - RTX OFF

FPS 95-120 arasında oynuyor.
GPU sıcaklığı ortalama 55 - 63 derecelere çıkıyor.
CPU sıcaklığı 65 - 75 derecelerde dolanıyor.

1667855047314.png

Mount & Blade Bannerlord - Benchmark Testi - Ayarlar ;

2K - Çok Yüksek - Vsync On

FPS 109-130 arasında oynuyor.
GPU sıcaklığı ortalama 57-65 derece.
CPU sıcaklığı 78 derecelere kadar çıktı. 70-75 derecelere kadar oynadı.

Her iki oyunda AMD'nin ' Oyun ' profilinde oynanılıyor. AMD'nin kendi programındaki 2 dakikalık stres testi sonucunda hotspot maks 83 , ortalama 80 , sıcaklık maks 64 , ortalama 60 dereceleri gördü.

Arkadaşlar yardımcı olabilecek başka birileri yok mu? Sorunu bağlayabildiğim 3 ana konu var fakat üçündende emin değilim.

1 - ) Stok fanı kullandığım için ben farketmeden işlemci yüksek sıcaklıklara çıkıp kendi kendine sistemi kapatıyor. Ama 2K oynadığım için işlemciye binen yük sayısı daha az olduğu için bu olay bana mantıksız gibi geldi.

2 - ) AMD'nin kendi sitesinde önerilen PSU kaynağı 650W yazıyor fakat PSU yetersizliği mi acaba dedirtiyor. Emin değilim hatta bendeki PSU iyi mi , değil mi , besleyebilecek kalitede mi yoksa değil mi?

3 - ) Konuda belirttiğim gibi Corsair LPX serisinde XMP ayarını açınca bazı sorunlar oluyormuş şuan 3200 MHz'de çalışıyor fakat mevcut anakartımda Ez Mode ya da elle mhz değeri girme yeri yok varsa da bulamadım kısacası 2133 mhz olarak çalıştırabiliyorum en yüksek.

Sizce sorun bu üçünden ya da bunlardan ayrı olarak ne olabilir? Kasamın önü mesh değil ısınmaya yol açıyor olabilir. GPU sıcaklıklarında her hangi bir anormallik yok gibi duruyor oynadığım oyunlarda genelde en fazla 70 derece görüyorum. CPU sıcaklıkları OCTT'de 1.5 dakikada 86 derecelere çıktığı için testi kapattım direkt fakat oyun oynarken o sıcaklıklara ulaşmıyor.

Konu sahibi olarak önceden yaşadığım bu problemi yine yaşadığım ve konuya çözüm hala bulamadığım için yeni konu açmak yerine eski konuya yazmayı daha uygun gördüm.

Çoğu oyunda aynı sorunu farklı bir şekilde yaşamaya devam ediyorum. Ekran kilitlenip kalıyor. Hiçbir şekilde hiçbir şey yapamıyorum, Discord'dayken karşı tarafın sesi bana gelmeye devam etse de benim sesim karşı tarafa gitmiyor, şarkı dinlerken şarkı çalmaya devam ediyor. 2-3 dakika beklesem bile nafile hiçbir sorun ya da hata vermeden o şekilde kalıyor ve kasadaki düğmeden elle kendim kapatmak zorunda kalıyorum. Bu durum sizce neden dolayı olabilir?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı