RX 6800 değil de RTX 3070?

RTX performanslarından bahsetmeye zaten gerek yok ve DLSS 1.0'dan kalmışsınız. DLSS'in görüntü kötüleştirdiği yok tersine daha iyi yapıyor ve performans artışı her türlü çok yüksek. CUDA ve NVENC vs farkı da var. Fiyat farkı da işin içine girince ve aradaki performans farkına bakınca pek albenisi kalmıyor gibi.

Kartınız hayırlı olsun ama neden elinizi sürmezsiniz? Yani AMD size bir şey mi yaptı da böyle söylediniz?

Hiç WattMan yaşadınız mı? Yeni çıkan kartlarda var mı bilmiyorum ama bugün arkadaşlarla CS:GO girecektik, oyunu açıyorum maç arıyor oyundan atıyor. Maç arıyorum oyundan atıyor. 4-5 kere yaşanınca ben de sinirlendim kapattım bilgisayarı. Bu arada o görüntüler sadece NVIDIA'dan değil tüm testlerde böyle?

Edit: Arkadaşımda RX 6800 XT var. Yurt dışından hediye geldi. CS:GO dust2 oynayamıyor. Saçma driver hatası yüzünden 40 FPS sabit. Diğer haritalarda sorun yok ama.

NVIDIA'nin kendi sitesinden bakarsanız tabii ki bunları görürsünüz.

Kartınız hayırlı olsun ama neden elinizi sürmezsiniz? Yani AMD size bir şey mi yaptı da böyle söylediniz?

3080 aldıktan sonra:

4K'nın performansı,
DLSS teknolojisi özellikle DLSS quality gibi kaliteden ödün vermeyen sağlam bir özellik,
RTX noice ile arka plan seslerini kısma özelliği,
Sorunsuz driver güveni,
CUDA ve GDDR6X performansı,
AMD'de var mı bilmiyorum ama DSR teknolojisi,
1080P'de 2K'da DLSS'ye gerek duymadan Ultra RTX açabilme şansı,
4K'da DLSS desteğiyle rahatça 4K-RTX ON oynayabilme şansı,
6800XT'nin 9000 liralara dayanmasını deneyimledim.

Saydıklarım haricinde göremediğim birçok özellik vardır bilemem ama üstte saydığım özellikler yüksek bütçeli ekran kartında sizi rahatça idare edecek özellikler mevcut. Ben 9000 TL ödedim aldım. Ayrıca 3070 v 6800 karşılaştırması belki de hayatımdaki en büyük ikilemdi çünkü ikisi de yakın fiyatta ve 6800 cidden farkı koyuyordu, 3070 yine daha güvenilir seçenekti. Şahsen 3070 v 6800 arasında kalsam 3070 Ti beklerdim. Elime son dakika geçen para sayesinde 3080 parası birikti ve 6800XT'ye 2 dakika bile bakmadan 3080'i kolayca seçebildim. Para geçmese yine 3070 mi 6800MÜ alsam diye kararsız kalırdım.

Hiç WattMan yaşadınız mı? Yeni çıkan kartlarda var mı bilmiyorum ama bugün arkadaşlarla CS:GO girecektik, oyunu açıyorum maç arıyor oyundan atıyor. Maç arıyorum oyundan atıyor. 4-5 kere yaşanınca ben de sinirlendim kapattım bilgisayarı. Bu arada o görüntüler sadece NVIDIA'dan değil tüm testlerde böyle?

Edit: Arkadaşımda RX 6800 XT var. Yurt dışından hediye geldi. CS:GO dust2 oynayamıyor. Saçma driver hatası yüzünden 40 FPS sabit. Diğer haritalarda sorun yok ama.

Sorun yaşayan yok demiyorum ancak şahsen ben 3070 ve 6800 arasında kalsaydım 6800 seçerdim. Arkadaş parayı bulduğu için 3080 almış, iyi de yapmış. NVIDIA teknoloji ve driver olarak iyi bir marka ancak saf güç olarak AMD kartları, fiyatlarına göre NVIDIA'lerden daha iyi. Sizin sıkıntınız adına da üzüldüm, arkadaşınızın sorunu kötü ve saçma bir durum. Sizinki ise driver ile geçebilir bence. Eğer sıkıntılı bir model aldıysanız da olmuş olabilir.

Sorun yaşayan yok demiyorum ancak şahsen ben 3070 ve 6800 arasında kalsaydım 6800 seçerdim. Arkadaş parayı bulduğu için 3080 almış, iyi de yapmış. NVIDIA teknoloji ve driver olarak iyi bir marka ancak saf güç olarak AMD kartları, fiyatlarına göre NVIDIA'lerden daha iyi. Sizin sıkıntınız adına da üzüldüm, arkadaşınızın sorunu kötü ve saçma bir durum. Sizinki ise driver ile geçebilir bence. Eğer sıkıntılı bir model aldıysanız da olmuş olabilir.

Kart ilk senelerinde hiçbir sıkıntısı yoktu. Son 2 senedir çektirmediği kalmadı. En az 10 tane farklı driver denemişimdir. Hiçbiri çare olmadı. Undervolt falan denemediğim bir şey kalmadı. Şu durumun olma ihtimali %10 olsa bile hayatta AMD almam bir daha ekran kartı olarak.

Kart ilk senelerinde hiçbir sıkıntısı yoktu. Son 2 senedir çektirmediği kalmadı. En az 10 tane farklı driver denemişimdir. Hiçbiri çare olmadı. Undervolt falan denemediğim bir şey kalmadı. Şu durumun olma ihtimali %10 olsa bile hayatta AMD almam bir daha ekran kartı olarak.

Siz de haklısınız hocam, sıkıntı çekenler de tam sıkıntı çekiyor. AMD'nin şu konulara da kesin bir çözüm bulması lazım.

9000 TL'ye saf güçte 3-5 FPS fark bile atsa 6800XTYE o parayı vermem.

6800 mesela değer alınır 3070 yerine ama 3080 9000 liralara varken aynı fiyata 3-5 FPS yüksek alayım diye RTX açamadığım, 4K'da rakibine göre daha çok düşüş yaşadığım, DLSS göremediğim yani sayamadığım birçok şeyden mahrum kalamam. 6800 ciddi bir fark atmış 3070E sırf o yüzden alınır ama 3080 fiyatına 5 FPS fazlalık için 6800XT alınmaz.

9000 TL'ye saf güçte 3-5 FPS fark bile atsa 6800XTYE o parayı vermem.

6800 mesela değer alınır 3070 yerine ama 3080 9000 liralara varken aynı fiyata 3-5 FPS yüksek alayım diye RTX açamadığım, 4K'da rakibine göre daha çok düşüş yaşadığım, DLSS göremediğim yani sayamadığım birçok şeyden mahrum kalamam. 6800 ciddi bir fark atmış 3070E sırf o yüzden alınır ama 3080 fiyatına 5 FPS fazlalık için 6800XT alınmaz.

Evet hocam, 3080 alarak daha iyi yapmışsınız zaten. Ben sadece 6800 ve 3070 arasındaki farktan bahsettim. Yoksa 6800XT ve 3080 aynı fiyattaysa 3080 tercih edilmeli. Hayırlı olsun bu arada kartınız, güle güle kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı