RX 6800 sistemde fanlar birden hızlanıyor ve ekran kartı ısınıyor

kasapreiz

Centipat
Daha fazla  
RX 6800 kart kullanıyorum, az önce PUBG'ye girerken fanlar birden çok ses çıkarmaya ve hızlanmaya başladı. GPU kullanımı 97 98'lere çıktı ve ısınmaya başladı, bu fanların hızlanması 1 hafta önce falan bir daha olmuştu. Neden kaynaklanıyor olabilir? Ayrıca PUBG'de oyuna daha girmemiştim lobideydim.

GPU sıcaklığı 67 68'lere çıktı. Şu an 56 58 civarı, genelde de böyle zaten. CPU ise şu an 55.6. Bu sonuçlar normal midir, normalde kaç olmaları lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
RX 6800 kart kullanıyorum, az önce PUBG'ye girerken fanlar birden çok ses çıkarmaya ve hızlanmaya başladı. GPU kullanımı 97 98'lere çıktı ve ısınmaya başladı, bu fanların hızlanması 1 hafta önce falan bir daha olmuştu. Neden kaynaklanıyor olabilir? Ayrıca PUBG'de oyuna daha girmemiştim lobideydim.

GPU sıcaklığı 67 68'lere çıktı. Şu an 56 58 civarı, genelde de böyle zaten. CPU ise şu an 55.6. Bu sonuçlar normal midir, normalde kaç olmaları lazım?

Kaç sene önce temizlendi kasa termal macun yenilendi.

Hocam dereceler falan normal mi? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın. Bir de fanların birden uçak sesi çıkarırcasına çalışması normal mi?

Ekran kartları standart 83 derecenin üzerinde uyarı vermeye ayarlanmıştır yani bu dereceye çıkarsa sistem oyun donar kendini kapatır. 3 gün önce sıcaklık 100 derecelere ulaşmıştı ekran kartının termal macun yeniledim, ekran kartı ve işlemci için temizledim ikisini. Balçık olmuş resmen. PSU'dan geldiğini sandığım fan sesi işlemci fanından geliyormuş, bunu da görmüş oldum. Düzeldi şu an sıcaklık. Yükte 68 dereceyi geçmiyor, yani normal. Bir de PSU'yu tamamen söktüm ve onu da temizlemiledim.

Hocam dereceler falan normal mi? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın. Bir de fanların birden uçak sesi çıkarırcasına çalışması normal mi?

Fanların soğutma sisteminin otomatik olmasından kaynaklı o soğutuyor ekran kartını. Ses çıkmasını bilemedim vallahi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartları standart 83 derecenin üzerinde uyarı vermeye ayarlanmıştır yani bu dereceye çıkarsa sistem oyun donar kendini kapatır
Her ekran kartı modelinin kendi standardı vardır. Genelleme yapılamaz. RX 6800, 110 derece hotspot sıcaklığını geçtikten sonra kendini kısmaya başlar.

Her ekran kartı modelinin kendi standardı vardır. Genelleme yapılamaz. RX 6800, 110 derece hotspot sıcaklığını geçtikten sonra kendini kısmaya başlar.

Bilmemek ayıp değil ögrenmemek ayip demişler hocam bende bilğim kadar konuştum tabii bilmedimiz çok şey var herkes kain değil. :D

@kasapreiz Hocam gayet normal sadece siz eğer sesten rahatsız oluyor iseniz fanı aylık veya haftalık temizlemenizi öneririm derecesi Ufuk hocamın da dediği gibi 83 dereceyi geçer ise oyun donar ve bilgisayar kendini anında kapatır, eğer bilgisayar kapanmadı ise bir sorun vardır. Hemen bir bilirkişiye veya bir ustaya gitmeni öneririm.

Saygılarımla LastVixen

Yeni konular

Geri
Yukarı