Elektronik RX 6900 XT 14300TL

Atıyorum kelimesini kullandığım yere dikkat edip tekrar okursanız bu konu özelinde kullanmadığımı anlarsınız genel olarak dedim, tespihte hata olmaz derler.
Teşbihte hata olmaz sözünü bir tık yanlış anlamışsınız gibi. Orada kast edilen şey yaptığınız teşbihin tutarlı olması zorunluluğudur. Konu özelinde kullanmasanız da konumuz bu.

Hazirandan beri kullandığım, gerek performansı, gerek soğutması, gerek malzeme kalitesi çok üst seviye bir karttır. 4K 120hz oled ekranımda hdr açıp üst seviye keyif almaktayım kendisinden.

Stokta bitmiş yoksa ikinciyi bir kardeşim için almayı bekliyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutması iyidir ama fanları çok ses yapıyor. Oc performansının iyi olduğunu düşünmüyorum. Bendeki modeli kasanın yanı açık olmasına rağmen 75-80 derece arasında çalışıyordu oyunlarda. Bunu iade edip MSI Rx 6800xt x Trio modelini aldım hem daha az ses yapıyor hem 60-65 dereceyi geçmiyor OC yapılmış halde. 2550 MHz gibi aşırı yüksek bir frekansta kullanıyorum.

Soğutması iyidir ama fanları çok ses yapıyor. OC performansının iyi olduğunu düşünmüyorum. Bendeki modeli kasanın yanı açık olmasına rağmen 75-80 derece arasında çalışıyordu oyunlarda. Bunu iade edip MSI RX 6800XT X Trio modelini aldım hem daha az ses yapıyor hem 60-65 dereceyi geçmiyor OC yapılmış halde. 2550 MHz gibi aşırı yüksek bir frekansta kullanıyorum.

Benim kart yük altında 60 dereceyi geçmiyor. Belirttiğiniz sıcaklıklar bir tık fazla tabii yapılan işleme göre değişir.

Darboğaz yapar bu işlemciyle tam verim alamazsın gibi bilgiler de geldi bana fakat işlemcim ve kartımda hiçbir sıkıntı yok şu an. İşlemcim Ryzen 7 3800X. İllaki bir performans kaybı var ama bunu hissettirmediği sürece bir sorun teşkil etmiyor.

Arada yaşadığınız sorun için under Volt yöntemleri var işe yarayan bir bakın derim.
Teşekkürler. Şu anda stock kullanıyorum softwaredan kullanışlığı arttırıcak opsiyonlar biliyorsanız önerilere açığım.

Teşekkürler. Şu anda stock kullanıyorum softwaredan kullanışlığı arttırıcak opsiyonlar biliyorsanız önerilere açığım.
Isı problemi yaşıyorsanzı %5 power limit düşürmeniz yeterli. Aynı performansı verip daha serin çalışıyor. Onun haricinde WHQL sürücü kullanıyorsanız başka yapmanız gereken bir şey bulunmuyor.

Araştırdım yabancı kaynaklardan kendi işlemcim üzerinden örnek vereyim. RX 6900XT R7 3800X 1080p de ortalama FPS kaybı %18-20 arasında. 2K çözünürlükte 14-16 arasında. Yani halihazırda 110-150 FPS aldığın oyunlarda çok sorun yaratacağını düşünmüyorum. Kartım dağıtımda geldiğinde deneme sürüşü yapacağım bilgi veririm.
Fps kaybı 6900xt'nin max. verebileceği miktardan oluyordur.
Sistemimde ryzen 3600 ve 1060 6gb var.(1080p 75hz)
Şuan elimdeki kart ile 110-150 fps alıdığım oyunlarda 6900xt ile daha düşük fps almam heralde? Fps kaybı olmamalı bu nedenle. İşlemcimin hiçbir oyunda %40 kullanım yaptığını görmedim henüz. Ama Gpu genelde %99 kullanımda oluyor.
Öğrenmek istediğim konu, monitor 75hz ise oyundan 150 fps almamın zaten bir önemi yok. Darboğaz konusu fazla dert ediliyor ya da ben yanlış biliyorum.

FPS kaybı 6900XT'nin Max. Verebileceği miktardan oluyordur.
Sistemimde Ryzen 3600 ve 1060 6 GB var.(1080p 75Hz)
Şu an elimdeki kart ile 110-150 FPS alıdığım oyunlarda 6900XT ile daha düşük FPS almam herhalde? FPS kaybı olmamalı bu nedenle. İşlemcimin hiçbir oyunda %40 kullanım yaptığını görmedim henüz. Ama GPU genelde %99 kullanımda oluyor.
Öğrenmek istediğim konu, monitor 75Hz ise oyundan 150 FPS almamın zaten bir önemi yok. Darboğaz konusu fazla dert ediliyor ya da ben yanlış biliyorum.

Darboğaz konusunu çok araştırdım sonucunda yersiz bir endişeymiş onu anladım.

Şu an RX 5600XT kullanıyorum sizce RX6700 10 GB modeline geçilir mi bütçem kısıtlı.

Bence hiç gerek yok 75 Hz monitör de hele hiç hiç gerek yok RX5600 XT gayet güçlü bir kart monitörü değiştirin 75 Hz'den 144 Hz geçmek çok fark ediyor, göz bir kere 144 Hz alışınca 60-75Hz de sanki oyunlar kasıyormuş gibi geliyor.

Geri
Yukarı