Çözüm RX Serisi Ekran Kartlarında Siyah Ekran Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ömer_Engin

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bir çok kişinin bu sorundan dolayı sıkıntı çektiğini forumdaki konularda görüyorum. Ben de kendi bulduğum yöntemler ile size yardımcı olmak istedim.

Öncelikle benim kullandığım kart Sapphire RX570 mini ITX. Bu yüzden verdiğim degerler bire bir tutmaya bilir aklınızda bulunsun.

Sorunun sebebi: AMD driveri kartın Frekans/Voltaj ayarını düzgün yapamıyor. Bu da overclock yaparken ki aldığımız çökme sorununa sebep oluyor.

Çözüm 1:
AMD'nin en son çıkardığı stabil 19.4.1 driverini kuruyoruz. Dikkat ederseniz AMD sitesinde driver indirirken Windowsunuzu güncel tutun diye bir uyarı eklemiş. Eskiden yoktu bu. Driveri kurduktan sonra Windows 10 güncellemelerini kontrol ettiğinizde orada Windows 10 için bir AMD güncellemesi geliyor. Biraz uzun süren bir güncelleme. Onu yapıyoruz ve sorunumuz çözülüyor.
390277

NOT: Eski driverinizi DDU ile kaldırmanızı öneririm.

Çözüm 2:

Bu benim 19.4.1 Driveri yayınlanmadan önce yaptığım yöntemdi. Overclock yapar gibi Voltajı ufak ufak arttırınca sorunum çözüldü. Radeon Ayarları->Oyun->Global ayarlar->Wattman kısmına gelin. GPU sekmesinin altında Frequency ve Voltaj kontrolü kısmını sırasıyla dinamik ve manuel olarak ayarlayın. Aynısını memory sekmesi içinde yapınız. Güç limitini sonuna kadar çekin. GPU kısmında bir kaç tane durum yazan yerler göreceksiniz. Bu bizim ekran kartı kullanımımıza göre kademeli olarak kart hızını artıyor. Siz bütün durumlardaki GPU saat hızını son duruma eşitleyin. Ardından gelelim voltaja. Voltaj için tahmini 1000 ile başlayın. Ve ufak ufak arttırın. Bir yerden sonra siyah ekran hatalarınız kesilmesi lazım. Fakat voltaj arttırırken ekran kartı sıcaklığını hep kontrol etmelisiniz. Çünkü daha fazla elektrik daha fazla ısınma demek. Kendi kartımda kullandığım Stabil değerleri burada sizinle paylaşacağım. Benimle aynı model kartı kullanan arkadaşlar birebir kopyalabilirler. Farklı modelse kendiniz anlattığım sekilde ufak oynamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz.

390274
390273

Eğer bu değerlere rağmen hata alıyorsanız GPU voltajını tüm değerlerde 1050 ye kadar çıkartabilirsiniz. Daha fazla çıkmanızı önermem çünkü kart fazla ısınmaya başlıyor.

Bu çözümlerden sonra umarım sorununuz çözülür arkadaşlar. Yapamadığınız anlamadığınız yer olursa yardımcı olabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
arkadaşlar nitro+rx480 8 gb kullanıyorum işlemci ryzen 5 1600 16 gb ram var 500w psu pcyi yeni topladım uzun zaman sonra ve tam 2 aydır uğraşıyorum birisi forumda ayarları düşürün yazmış işe yaradı amd software programını açıp değerleri düşürdüm cs go ve cod wf oynuyorum artık hiç bir sorun olmadığı gibi oyunları ultrada oynuyorum acaba bu kartın düşürdüğümüz değerleri bios olarak yükleyebiliyormuyuz bu sitede Sapphire RX 480 VBIOS ürünün sağ tarafta çalışması gereken değerlerini gösteriyor sanırım amd programında ekran kartını overclocklu gibi çalıştırıyor bütün sorun program çok kez ekran kartımdan tereddüt ettim gayet güçlü bir kart gpu saat hızı -20 geri çektim vram ayarını 2000 den 1920 mhz e çektim fan ayarında sıfır rpm ayarını kapatım fanlara ince ayar çektim birileri amd ısınıyor der kart buz gibi min akustik mhz 910 da güç limitini %50 artırdım deneme yanılma ile bir ayar tutturdum gidiyorum bu arada kasanın kapağını da açmıştım hatta öyle paranoya olduki 750w psu takıcam çoğu kişi msi after burner demiş onu kullanmayı anlamadım amd nin programı daha kolay geldi..
Bende RX 570 var nasıl bir ayar yapayım sence ?
AMD Türkiye'nin atmış olduğu mail.👇
2.jpg

Son düzenleme:
Bende RX 570 var nasıl bir ayar yapayım sence ?
AMD Türkiye'nin atmış olduğu mail.👇
Eki Görüntüle 541226
evet deneyebilirsiniz gücü %50 artırabilirsin kart ihtiyacı kadar güç çeker tabi psun güçlü mü bilmiyorum dedikleri doğru olabilir bende yaptım hoş psum çok güçlü değil ilk fırsatta değiştireceğim bir şekilde çözülecek bu problem bu arada kartın 262 w mı çekiyor :D Sapphire RX 570 VBIOS burada kartların yayınlanan bios yazılımları ve değerleri var bir bak istersen..

Evet deneyebilirsiniz gücü %50 artırabilirsin kart ihtiyacı kadar güç çeker tabii psun güçlü mü bilmiyorum dedikleri doğru olabilir bende yaptım hoş PSU çok güçlü değil ilk fırsatta değiştireceğim bir şekilde çözülecek bu problem bu arada kartın 262 W mı çekiyor :D Sapphire RX 570 VBIOS burada kartların yayınlanan BIOS yazılımları ve değerleri var bir bak istersen.

Benim 50 olmuyor 25 yaptım 5 gündür problem yok. PSU Cooler Master 600W Lite.

Merhaba arkadaşlar aynı sorundan bende çekiyorum maalesef daha alalı 2 hafta oldu olmadı.

Frekansı -5'e çektim, güç limiti de %50+'da bakalım bu şekilde ne olacak.

Bazen de pc açıldıktan sonra fps inanılmaz düşüyor kapatıp açınca normale dönüyor vs. ancak AMD yazılım konusunda sıfırdan geliştirme yapmalı yoksa bu şekilde daha çok çekeriz gibi.

Merhabalar, ben de bu siyah ekran problemini aralık ayında bilgisayarı aldığımdan beri yaşıyorum Asus RX 580 Dual 4GB modeli ile. Defalarca format atmama ve ddu ile sürücüleri kaldırıp tekrar yüklememe rağmen hiçbir çözüm üretemedim. Pekçok eski sürücü sürümünü de denedim ama onlarda da bu hatayla karşılaştım. Dün güç limitini +50 yapmama rağmen bugün yine aynı hatayı aldım. Bu sorun yüzünden bilgisayardan soğuduk diyebilirim. Tek çare herhalde ekran kartının kendisini servise vermek. Çünkü sistemime eski ekran kartımı (GTX 950) takmıştım deneme amaçlı ve hiçbir problem yaşamamıştım 2-3 gün boyunca.

Merhaba arkadaşlar aynı sorundan bende çekiyorum maalesef daha alalı 2 hafta oldu olmadı.

Frekansı -5'e çektim, güç limiti de %50+'da bakalım bu şekilde ne olacak.

Bazen de pc açıldıktan sonra fps inanılmaz düşüyor kapatıp açınca normale dönüyor vs. ancak AMD yazılım konusunda sıfırdan geliştirme yapmalı yoksa bu şekilde daha çok çekeriz gibi.
Evet bu çözümün işe yaradığını bugün anlamış bulundum, ayarları değiştirmeyi unuttum ve siyah ekran gene beni buldu.

Diğer sorunum ise Windows 10 Oyun Modu kaynaklı hataymış.

Evet bu çözümün işe yaradığını bugün anlamış bulundum, ayarları değiştirmeyi unuttum ve siyah ekran gene beni buldu.

Diğer sorunum ise Windows 10 oyun modu kaynaklı hataymış.

Ben maalesef 1 hafta oyunca güç limitini +%25 olarak kullandım 1 hafta sonunda tekrar aynı sorunu yaşadım. AMD beni gerçekten pişman etti. Enteresan olan da kartı bütün testlere soktum, garantiye de yolladım sorun çıkmadı. Zaten oyunlarda sıfır sıkıntı yani ne oluyorsa tarayıcı açıkken müzik dinlerken ve film izlerken oluyor.

Ben maalesef 1 hafta oyunca güç limitini +%25 olarak kullandım 1 hafta sonunda tekrar aynı sorunu yaşadım. AMD beni gerçekten pişman etti. Enteresan olan da kartı bütün testlere soktum, garantiye de yolladım sorun çıkmadı. Zaten oyunlarda sıfır sıkıntı yani ne oluyorsa tarayıcı açıkken müzik dinlerken ve film izlerken oluyor.

DDU ile suruculeri silip 19.9.2 surumunu dener misiniz bende RX 570 var bu sorunu yapiyordu fakat 19.9.2 surumune geçeli 3 4 gün oldu daha kapanma vs olmadı.

Geri
Yukarı