Çözüm RX Vega 56/64 Kartlarda 4K Çözünürlükte Ayar Kaybı

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tolga Samet

Kilopat
Makaleler
17
Daha fazla  
Saatler önce açtığım konuda belirttiğim sorundan ve nasıl çözüm bulduğumdan kısaca bahsedeyim. Öncelikle herhangi bir 4K 60Hz ekran bağlandığında Radeon'dan ayarladığınız ayarların hiçbir önemi kalmıyor, kart boşta 1050mV ve yükte 1150mV'a kadar sıçrıyor. Bunu özelleştirilmiş kayıt defteri yaparak kolayca hallettim. Başlamadan önce belirtmeliyim ki Radeon üzerinden ayarları stok hale almanız gerekir. Bu adımı atlamayın.

Öncelikle GPU-Z üzerinden VBIOS'u alın.

1.png

Ardından OverrideNTool ile "PPTable editor" kısmına girin.

2.png

Önünüze çıkacak editörden "Open bios/reg file..." yazan yere tıklayın ve aldığınız VBIOS'u seçin. Akabinde önünüze bu tablo gelecek. 2 altta önerdiğim veya kullanmak istediğiniz ayarları yapın ve "Save to .reg" file butonuna basın.

3.png

Özellikle referans kartlar için aşağıdaki ayarları öneriyorum. Üstteki bölmeden power target kısmını ellemeyin, onun yerine Radeon üzerinden ayarlayın veya ayarlamayın, size kalmış. Anlık peek değerleri için ayarladım ben.

4.png

Çıkan REG dosyasına iki kez basın, önünüze çıkan uyarıya "Evet" diyerek devam edin.

445.png

Restart atın. Açıldıktan sonra biraz bekleyin ve tekrar restart atın. Probleminiz tamamen çözülmüş olacak :)

Son düzenleme:
@$ilent Sen de deneyebilirsin, benzer adımları yapman yeterli. Sorununu tam kavrayamadım ancak buna benzerdi diye hatırlıyorum.

4K Ultra R6 testi ve 185W güç tüketimi :D

2.png

Son düzenleme:
@$ilent Sen de deneyebilirsin, benzer adımları yapman yeterli. Sorununu tam kavrayamadım ancak buna benzerdi diye hatırlıyorum.

4K Ultra R6 testi ve 185W güç tüketimi :D

Eki Görüntüle 737000

MSI Afterburner'dan halletim ben :D artıdan kartı artık düşük güç tüketimi ile OC'da edebiliyorum şu an çoğu OC edilmiş 1060 6 GB'ı geçtim Benchmark skorlarında.

Güncel olarak 0.906V ile kullanmaktayım, yeri geldiğinde RX 570'ten daha düşük güç tüketimi elde ediyorum ancak frekansta 80MHz'e yakın kayıp var. Ölçtüğümde pek bir değişim olmadığını gördüm, şimdilik böyle kullanacağım gibi :) 4K Ultra GTA 5'te 60 FPS alması yeterli benim için.

3.png

Güncel olarak 0.906V ile kullanmaktayım, yeri geldiğinde RX 570'ten daha düşük güç tüketimi elde ediyorum ancak frekansta 80MHz'e yakın kayıp var. Ölçtüğümde pek bir değişim olmadığını gördüm, şimdilik böyle kullanacağım gibi :) 4K Ultra GTA 5'te 60 FPS alması yeterli benim için.

Eki Görüntüle 737568
Bu işlemi sağladım olup olmadığını nasıl anlayacağım.

Saatler önce açtığım konuda belirttiğim sorundan ve nasıl çözüm bulduğumdan kısaca bahsedeyim. Öncelikle herhangi bir 4K 60Hz ekran bağlandığında Radeon'dan ayarladığınız ayarların hiçbir önemi kalmıyor, kart boşta 1050mV ve yükte 1150mV'a kadar sıçrıyor. Bunu özelleştirilmiş kayıt defteri yaparak kolayca hallettim. Başlamadan önce belirtmeliyim ki Radeon üzerinden ayarları stok hale almanız gerekir. Bu adımı atlamayın.

Öncelikle GPU-Z üzerinden VBIOS'u alın.

Eki Görüntüle 736979

Ardından OverrideNTool ile "PPTable editor" kısmına girin.

Eki Görüntüle 736980

Önünüze çıkacak editörden "Open bios/reg file..." yazan yere tıklayın ve aldığınız VBIOS'u seçin. Akabinde önünüze bu tablo gelecek. 2 altta önerdiğim veya kullanmak istediğiniz ayarları yapın ve "Save to .reg" file butonuna basın.

Eki Görüntüle 736981

Özellikle referans kartlar için aşağıdaki ayarları öneriyorum. Üstteki bölmeden power target kısmını ellemeyin, onun yerine Radeon üzerinden ayarlayın veya ayarlamayın, size kalmış. Anlık peek değerleri için ayarladım ben.

Eki Görüntüle 736982

Çıkan REG dosyasına iki kez basın, önünüze çıkan uyarıya "Evet" diyerek devam edin.

Eki Görüntüle 736984

Restart atın. Açıldıktan sonra biraz bekleyin ve tekrar restart atın. Probleminiz tamamen çözülmüş olacak :)
Ya işlemleri yaptım ama anormal bir şekilde art arda aynı testi yapmama rağmen bir tamamlanıyor bir hata veriyor ek olarak bir de ekran 1380 MHz'yi geçmiyor bir türlü bu ayarlarda ekstra yine voltajları falan değiştirmem gerekiyor mu.
Stok ayarlarla yeniden başlatıp manuele alırsan ayarladığın değerlerin uygulandığını görebilirsin.
Ayarları Radeon ayarlarından manuel yapınca daha test başlar başlamaz ekran kararı crashed hatası veriyor sonra.

Son düzenleme:
Stok ayarlarla yeniden başlatıp manuele alırsan ayarladığın değerlerin uygulandığını görebilirsin.
merhaba hocam son iki uc gundur sizin ayarlari kullaniyorum. gercekten performans tuketim anlaminda cok iyi ama bfv oynarken sanki karti birsey frenliyor gibi cok fazla dalgalanma oluyor fps de kart kendini yuzde yuz kullanimiyor... nedendir acaba bir de acaba son kullandiginiz ayarlar nedir ? iyi gunler.

Csgo aşırı fps kaybı var nasıl önüne geçebilirim , kart 60ı geçmiyor çok iyi ama bu sorun çok can sıkıcı ve fps düşüşü yaşanıyor ?

Yeni konular

Geri
Yukarı