RX480 sistemde oyunlar akıcı değil

İrfan34

Femtopat
Daha fazla  
Hocam merhaba, benim PC'de şöyle bir sıkıntı var. 144 Hz monitörüm var oyunlarda FPS değerlerim 70-144 arası değişiyor. Fakat birbirine yakın sistem ve aynı monitöre sahip bir arkadaşım daha var yanımda, ikimiz de birlikte oyun oynarken oyun esnasında onun PC'sinin daha akıcı olduğunu gördüm. Konuyu şöyle detaylandırayım: PC'ler arasındaki fark sadece onun ekran kartı RX 580, benimki 480 ve ikisi de 8 GB model. İşlemciler, anakart ve RAM hepsi aynı marka, model. FPS değerlerimiz aynı fakat onun PC'sinde oynarken 60-80 FPS değerlerinde bile oyun çok akıcı. Fakat benim PC'de 90-100 FPS bile onun akıcılık bakımından 60-70 FPS'sine eşit. Acaba ekran kartımda mı sıkıntı var dedim benim, ekran kartımı onun PC'sine taktım ve gayet akıcıydı. Ekran kartımda sıkıntı yok. Monitörümde mi sıkıntı var dedim monitörleri değiştirdim, yine akıcı. Monitörde de sıkıntı yok. İşlemcimin termal macununu değiştireyim, belki düzelir dedim. Düzelmedi, hala aynı. Depolama birimlerimiz onunki M.2, benimki SSD. Fakat konunun depolama birimleriyle alakası yok. Acaba anakartımda veya işlemcimde mi sıkıntı var veya başka bir sıkıntı mı var?
Özellikleri:
Ryzen 5-1600 AF.
ASUS STRIX RX480-8 GB.
Corsair 16 GB 3000MHz RAM.
Gigabyte B450M.
240 SSD.
1TB HDD.
600W PSU.

Bu konularda pek bilgim yok ama grafik ayarlarını değiştirmeyi deneyebilir misiniz? Ben de öyle bir sorun yaşıyordum, meğer ayarlardan dolayıymış. Olmazsa başka bir oyunda tekrar deneyin ve gözlemleyin. Sorun bundan kaynaklı değilse maalesef bilmiyorum. :(

Çoğu ayarları denedim. Apex, Warzone CS:GO bu 3 oyunu oynuyorum zaten 3'ünde de bu sıkıntı var.

Hani ekran kartının, işlemcinin veya SSD/HDD'nin optimizasyonuyla ilgili mi diyeceğim ama benim pek bilgim yok bu konularda dediğim gibi. En iyisi bir bilgisayarcıya götürüp ona yaptırın. Virüsten huylanırsanız da kolonya tenekesini PC'nin üstüne boşaltırsınız. :p

Geri
Yukarı