RX570 8 GB Pulse görüntü bozulmaları ve sistem donmaları

Umut7777

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, bir buçuk ay önce Teknobiyotik üzerinden bir sistem aldım. Sistem geldiğinde farklı oyunlarla test ettim ve bazı sorunlarla karşılaştım. Bunları sizinle paylaşıp benzer sorunlar yaşayanların yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Sistem özelliklerini aşağıda belirttim:
Sapphire RX570 8 GB Pulse 256Bit GDDR5.
High Power 500W 80+ Bronze kırmızı.
AMD Ryzen 5 3500 3.6GHz.
8 GB RAM.
256 GB SSD.
Yaşadığım sorunlara gelince:
1-) Oyunlar açılırken ya da yükleme ekranlarında halı deseni gibi renkli desenler çıkıyor. Oyunlar bazen açılıyor bazen açılmıyor.(Oyunları oynarken en ufak bir sorunla karşılaşmadım, sadece açılırken ve yükleme ekranlarında bu sorun oluyor). Fotoğraf olarak ekliyorum.

Desen1.jpg

2-) Oyunlar açıkken Alt+Tab yaptığımda bilgisayar donuyor, bazen bahsettiğim desenler çıkıyor, bazen bilgisayar kendini baştan başlatıyor.

3-) Mesela CS:GO oynarken oyun içinden görüntü ayarlarını değiştirdiğimde ekran kararıyor, arkadan ses gelmeye devam ediyor. Sonra masaüstü geliyor, oyuna tekrar tıkladığımda oyun hiçbir şekilde açılmıyor.

4-) Yukarıda bahsettiğim halı desenleri bir süre sonra Chrome'da 2-3 sekme açıkken bile olmaya başladı. Chrome'da olduğunda bilgisayar tekrardan kendine geliyor.

5-) Bu takılma ve kasmalar olurken ekranda çoğu zaman 3-4 saniyeliğine "no signal" uyarısı alıyorum, kart sinyal vermeyi kısa bir süre için kesiyor. Bu durumdan firmaya bahsettim ve ekran kartını göndermemi istediler. Ekran kartı geldiğinde sorun hala devam ediyordu. Gelen raporda test sonucu olarak "FurMark, 3DMark, Valley, Heaven, SuperPosıtıon testlerı yapıldı. Isı, ses ve FPS değerleri normal. Herhangi bir sorun görülmedi yazıyor. Firmaya durumun devam ettiğini ilettim, bana yapmam gereken 3-4 donanım testi söylediler. Sonuçları onlarla paylaşıp gelecek cevaba göre kasayı göndereceğim. DDU ile driver silmeyi, yeni işletim sistemi yüklemeyi daha önce denemiştim fakat sorun çözülmemişti. Vereceğiniz tüm önerilere açığım. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğin işlemleri yaparken video kaydına al ve bunu da mailde onlara gönder bence. Bana göre kartta sıkıntı var ve daha ilk geldiğinde direk göndermen gerekliydi, ayrıca bir sürü konu gördüm no signal hatasında, aynı dertten bende muzdariptim ki kartı(AMD R93 380) değiştirerek kurtulmuştum. Bunlar dışında undervolt da uygulayabilirsin karta denemek için.

Başka bir bilgisayar ayarlayana kadar gönderemedim çünkü home office olarak çalışıyorum. İlk haftadan durumu firmaya anlattım onlarda garanti süresi kapsamında istediğim zaman gönderebileceğimi belirttiler. Cevabın için teşekkürler.

Geri
Yukarı