Çözüldü RX570 sistem çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DoqToR

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Lisans Öğrenci
Ekran kartı RX570, alalı 8 ay oldu. Sorun 1 haftadır var. Neden kaynaklanıyor çözemedim.
Öncelikle bilgisayarı formatladım, hiçbir veriyi yedeklemeden ve buluttan formatladım.

Bilgisayar masaüstünde çalışırken durduk yere önce donuyor, sonra ekran gidiyor ve tekrardan geliyor ama çok sık oluyor. Google Chrome'dan Instagram'a girdiğimde mutlaka çöküyor. Chrome içinde görüntü gözükmüyor ama uzun süre oyun oynarken sorun olmuyor. Bazen giriş yaptığımda oluyor yalnızca. Bilgisayarda tüm Update'ler yapılı ve RX 570'in 21.3.1(WHQL) sürücüsü yüklü.

Sorun 4 Nisan 2021 günü uzun zaman beklettiğim AMD sürücü güncellemesini yüklemem ile başladı. Belki başka bir şey de sebep olmuş olabilir, çünkü aynı gün Valorant oyununu da yükledim.
Şimdi size formatlanmış halinde iken 3 saatlik Valorant oyunu boyunca open hardware monitörün topladığı Max değerleri paylaşacağım.

degerler-jpg.967627

Bilgisayardaki parçalar.
Sharkoon SHP650 V2 650W 80+ 120 mm Fanlı ATX Güç Kaynağı

Sapphire Pulse AMD Radeon RX570 8GB 256Bit GDDR5 (DX12) Ekran Kartı 11266-66-20G

Lütfen herhangi bir sorun gördüyseniz yazın.

Dosya Ekleri

• değerler.jpg
    değerler.jpg
    71,9 KB · Görüntüleme: 587
Çözüm
DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırın ve AMD'nin sitesinden 20.11.2(WHQL)sürümünü indirin.
Ekran kartı RX570, alalı 8 ay oldu. Sorun 1 haftadır var. Neden kaynaklanıyor çözemedim.
Öncelikle bilgisayarı formatladım, hiçbir veriyi yedeklemeden ve buluttan formatladım.

Bilgisayar masaüstünde çalışırken durduk yere önce donuyor, sonra ekran gidiyor ve tekrardan geliyor ama çok sık oluyor. Google Chrome'dan Instagram'a girdiğimde mutlaka çöküyor. Chrome içinde görüntü gözükmüyor ama uzun süre oyun oynarken sorun olmuyor. Bazen giriş yaptığımda oluyor yalnızca. Bilgisayarda tüm Update'ler yapılı ve RX 570'in 21.3.1(WHQL) sürücüsü yüklü.

Sorun 4 Nisan 2021 günü uzun zaman beklettiğim AMD sürücü güncellemesini yüklemem ile başladı. Belki başka bir şey de sebep olmuş olabilir, çünkü aynı gün Valorant oyununu da yükledim.
Şimdi size formatlanmış halinde iken 3 saatlik Valorant oyunu boyunca open hardware monitörün topladığı Max değerleri paylaşacağım.

degerler-jpg.967627

Bilgisayardaki parçalar.

Sapphire Pulse AMD Radeon RX570 8GB 256Bit GDDR5 (DX12) Ekran Kartı 11266-66-20G

Darboğaz yaptığı için işlemcimi değiştirdim. AMD'den Intel'e geçtiğim için anakart da değiştirmem gerekiyordu. Sistemi yükselttiğimde böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Bende RX570 kullanıcısıyım 8 ay bu sorunla cebelleştim. Ne yaptıysam kurtulamadım. Bende bileşenleri yeniledim.
Muhtemelen sizde de:
Görüntü donuyor, görüntü donduğu an tekrar eden bozuk ses eşliğinde ekran gidiyor. Ardından ekran kartı fanları, devirli ses çıkartmak olmak üzere tüm bileşenlerin varsa fanı son güçte çalışıyor. Siz reset atana kadar da ekrana görüntü gelmiyor.
Doğru anlattım değil mi?

degerler-jpg.967627

Bilgisayardaki parçalar.

Sisteminizin tam özelliklerimi yazabilirseniz iyi olur.

Yazmadan önce fotoğrafa ve linklere baksaydınız keşke.
İşlemci: i7 4790.
Güç kaynağı:

Sharkoon SHP650 V2 650W 80+ 120 mm fanlı ATX güç kaynağı​

Ekran kartı: RX570 (Sapphire) 8 GB modelinden.
HDD: WD
(Bazı bileşenleri buradan da bakmanız mümkün.)

DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırın ve AMD'nin sitesinden 20.11.2(WHQL)sürümünü indirin.
Şimdi bunu deneyeceğim, daha önce Nisan ayındaki bir sürümünü denemiştim işe yaramamıştı

Darboğaz yaptığı için işlemcimi değiştirdim. AMD'den Intel'e geçtiğim için anakart da değiştirmem gerekiyordu. Sistemi yükselttiğimde böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Bende RX570 kullanıcısıyım 8 ay bu sorunla cebelleştim. Ne yaptıysam kurtulamadım. Bende bileşenleri yeniledim.
Muhtemelen sizde de:
Görüntü donuyor, görüntü donduğu an tekrar eden bozuk ses eşliğinde ekran gidiyor. Ardından ekran kartı fanları, devirli ses çıkartmak olmak üzere tüm bileşenlerin varsa fanı son güçte çalışıyor. Siz reset atana kadar da ekrana görüntü gelmiyor.
Doğru anlattım değil mi?
Benim sorunum tam olarak bu değil.

Önceki sürücüyü yüklemeyi denediniz mi ?
Denedim ve Nisan ayında çıkan bir sürümü daha denedim yine aynı

TÜM ÖZELLİKLER

70-75 dereceden sonra bu GPU stabilitesini kaybediyor. MSI Afterburner ile fan profili oluşturmanızı tavsiye ederim.
Gerekirse kasayı değiştiririm. Bu pazartesi işlemcinin termal macununu yenileteceğim.
Konuyu açtığım hesapta ceza yediğim için yeni hesap açmak zorunda kaldım.

Aynı sorun aşağıdaki çözümü uygulamak için Google'da sürüm araması yaptığımda tekrar oldu.

Tam olarak nasıl gözüktüğünü göstermek için klavyedeki "PrtScSysRq" tuşu ile ekran görüntüsü aldım.
Ekran Görüntüsü

Şimdi dediğinizi uyguladım 15 dakikadır kullanıyorum bilgisayarı ve hiç çökmedi 2 saatlik kullanımdan sonra net geri dönüş sağlayacağım fakat şuanda bilgisayarım durduk yere kesik kesik kasmaya başladı görev yöneticisine girdim masaüstünde hiçbir uygulama açık değil iken HDD'nin %100 kullanıldığını gördüm bu normal mi ?
Resim

Not: Bilgisayar yeni başlatılmış, formatlanmış aynı zamanda, arkada hiçbir uygulama başlatılmamış.

Yeni konular

Geri
Yukarı