Çözüldü RX570 sistemden yanık kokusu geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GumusObeNN

Centipat
Merhabalar, öncelikle ben bilgisayarımı normal bir şekilde kullanıyordum. BeamNG Drive denilen oyuna girdim ve normalde hiçbir şey olmuyorken birden bir koku gelmeye başladı. Kasada ilk önce hiçbir şey gözükmüyordu, sonradan bir kıvılcım gördüm ve ekran kartım için olan 6 pinlik dönüştürücü kablomun yandığını gördüm. Anında bilgisayarımı kapattım. Kabloyu çıkardığımda yandığını simsiyah olduğunu gördüm.

Daha sonra gittim aynısından bir dönüştürücü aldım, hatta 2 gün önce. Bugün CS:GO oynarken aynı kokuyu aldım. Bu sefer ortada yanan bir şey yoktu. Muhtemelen biraz daha erken davrandım ve bilgisayarımı direkt kapattım. Şu an tekrar açtım, hiçbir problem yok gibi gözüküyor ama muhtemelen oyunlara tekrardan girdiğimde yine aynısı olacak. Ortalama 2 ay içinde bilgisayarımı upgrade edeceğim fakat kaygılarım var. Bu sorun acaba dönüştürücüden mi, ekran kartından mı, yoksa güç kaynağından mı? Bir fikriniz varsa veya yardım edebileceğinizi düşünüyorsanız yazarsanız sevinirim.

Ek olarak kablomun ilk yandığı zamandan biraz önce FPS düşüşleri yaşamaya başlamıştım.

Sistem özelliklerim:
RX570 ITX Pulse 4 GB
8 GB 3000MHz RAM
Ryzen 3 2300X işlemci
600W Güç kaynağı.

Yanan dönüştürücünün fotoğrafını bıraktım.

Dosya Ekleri

• 20210413_182900.jpg
    20210413_182900.jpg
    147,6 KB · Görüntüleme: 181
Çözüm
Geçmiş olsun en azından yangın çıkmadan durumun farkına varmışsınız, ucuz atlatmışsınız. Evet her şey çok pahalı, her markada arıza olabiliyor ancak ucuz PSU'larda benzer sorunlar çok fazla var. Çoğunlukla sizin gibi sebebini de araştırmıyor kullanıcılar, internette yorumunu konusunu göremiyoruz. Paylaşarak iyi yaptınız.
Güç kaynağını ve tüm kabloları kontrol et derim yeni bir sorun görürsen kablo seti al yeni sisteme geçince kesinlikle kablo setini değiştir derim.

Ekran kartı kendi kendine overvolt olmaz, olsa dahi PSU'nuzun gücü yeterli gibi duruyor kağıt üstünde. Muhtemelen sorun güç kaynağı yüzünden ortaya çıkmış. Marka model paylaşırsanız daha iyi olur.

Belki bir umut görürler ve tavsiye verirler diye etiketleyelim. @Recep Baltaş @Ali Güngör

PSU'yu zamanında uygun fiyatlı olsun diye ucuz almıştım.PSU :
PSU marka modeli nedir?

Ekran kartı kendi kendine overvolt olmaz, olsa dahi PSU'nuzun gücü yeterli gibi duruyor kağıt üstünde. Muhtemelen sorun güç kaynağı yüzünden ortaya çıkmış. Marka model paylaşırsanız daha iyi olur.

Belki bir umut görürler ve tavsiye verirler diye etiketleyelim. @Recep Baltaş @Ali Güngör

Güç kaynağınızın marka modelini yazar mısınız? Sorun PSU'da gibi gözüküyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı