RX5700XT ekrana gelen beyaz kare sıkıntısı

Wense

Picopat
Selamlar arkadaşlar,

Öncelikle sorunu anlatarak başlamam gerektiğini düşünüyorum.

"Dying Light" adlı oyuna giriş yaptım ve oyunu doğal olarak oynamaya başladım ama monitörümde beyaz beyaz kareler çıkıp aniden yok olup belirli bir süre sonra gene varlığını göstermeye devam etti. Ekranımda sıkıntı yok oyun hala devam ediyor ama böyle bir sorun var, AMD'nin son 20.8.2 sürümünde çıkan soruna benzer, aniden ekrana çıkan kare problemi gibi.

Sistemim:
Ekran kartı: RX 5700 XT THICC 3
İşlemci: AMD Ryzen 7 3800X
Anakart: ASUS TUF Gaming X570 PLUS (Wi-Fi)
RAM: G.Skill Tident Z Neo RGB F 32 GB RAM DDR4 3600 MHz CL16.
PSU: Aercool KCAS 1200W 80+ Bronze.
Kasa: Gametech X7 Fan RGB Gaming case.
HDD: 1.5 TB.
SSD: Yok.
Sıvı soğutucu: Yok.

Kullandığım driverler ve donanım hakkında:
AMD Adrenalin Driver 2020 Edition 20.4.2 (WHQL) önerilen sürümü.
Anakart BIOS'u güncel, en son sürüm.
İşlemciyi 8 çekirdeğe çektim, 4.40 GHz'ye Overclockladım, 1.35 voltaj verdim.
Ekran kartına undervolt ayarları yaptım.

Sistemim ve yapmış olduğum güncellemeler olaylar hakkında bilgiler bunlardır arkadaşlar.

Son düzenleme:
Ben olsam DDU ile siler 20.8.2'ye geçiş yapardım şuan hiçbir sorun yaşamıyorum çünkü bu sürümde.

Evet başta bende öyleydim zaten, "20.8.2" sürümünde ben bazı problemler yaşadım ondan dolayı eski sürüme geçme gereği duydum.

Bazı insanların yaşamış olduğu probleme "Ben yaşamıyorum." dedikten sonra başıma gelen talihsiz olay, ama teşekür ederim dediğinizi deneyeceğim.

Evet başta bende öyleydim zaten, "20.8.2" sürümünde ben bazı problemler yaşadım ondan dolayı eski sürüme geçme gereği duydum.

Bazı insanların yaşamış olduğu probleme "Ben yaşamıyorum." dedikten sonra başıma gelen talihsiz olay, ama teşşekür ederim dediğinizi deneyeceğim.
Bu AMD driver'ları cidden ilginç aynı ekran kartı aynı sogutma ama farklı sorunlar cidden pes.

Ampul ışığı gibi kırmızı sarı ışık hüzmesi gibi çıkıyorsa GPU arızası ya da stabilite problemi aşırı OC ya da aşırı ısınma. Böyle flash efekti gibi de olur beyaz nokta kare ya da görüntünün bir kısmını boydan boya simsiyah gösteriyorsa ya da bozulma varsa genelde RAM arızası bakın yeni hdmi veya dp kablo ile bile düzelebilir şanslıysanız ama artifact dediğimiz efektler ya arıza bazlı ya ısı bazlı donanım sorunlarına işaret eder.

OC işleminden sonra test yaptınız mı? Yapmadıysanız OC ve UV işlemlerini kaldırın, eski haline getirin.

Arkadaşlar DDU'dan önce Safe Mod'a geçip driverimi kaldırıp güncelini yüklüyorum. Undervolt ayarlarını abartmayacağım sildim o ayarları, dahada detay vermem gerekirse uzun bir dikdörtgen şeklinde beyaz halinde çıkıyor ve 1 saniye gibi bir süreç içerisinde bu sorun yok olmakta. Sonra geri gelebiliyor oyun oynarken.

CCleaner ile PC'yi temizleyip, Undervolt ayarlarını kaldırıp eski haline getiriceğim ve Driver en son sürüm indireceğim.
Selamlar arkadaşlar geri geldim, bahsettiğim driver kurulumunu fabrikasyon şeklinde yaptım ve undervolt yapmadım. OC ayarlarınada girişmedim, ama sorun şu ki: "20.8.2" sürümüne güncellediğimden beridir gene aynı hata devam etmekte. Üstteki bahsettiğim olay oyunda değilken bile karşıma çıkıyor, acaba monitörümde mi sıkıntı var?
Selamlar, olay çözüme kavuşmuştur ve benim gibi sorun çeken insanların dahada fazla canını sıkmaması için bunu yazmak istedim:

İlk öncelikle driverimi DDU programını indirip Safe Moda geçerek ve eski driverimi silerek başladım. Sonra AMD'nin en son sürümü olan "Adrenalin 2020 Driver Edition 20.8.2" sürümünü bilgisayarıma kurdum ve bunu kurarken "Fabrikasyon Modu" kısımını açtım.

Bunu yaparak kurumu başlattım ve driver bilgisayarıma kuruldu, sonra ekran kartımda her ne kadar iyi olsa bile Undervolt gerektiğini düşünerek Undervolt'u abartmadan İngilizce ve Türkçe kaynaklara bakarak ortalama ve iyi bir undervolt ayarını ekran kartıma başarılı bir şekilde uyguladım.

Sonra CCleaner ile bilgisayarımda boş yere yer dolduran dosyaları sildim bundan sonra ise "%temp%" yazarak oradaki fazla ve boş klasörleri sildim.

Sonra bilgisayarımı kapatıp HDD kablolarının içini temizleyip ve giriş kısımını kontrol edip dikkatlice yerine eskisi gibi taktım.

Bilgisayarımın hava akışını kontrol ettikten sonra oyunuma başarılı bir şekilde giriş yaptım, oyunu uzun bir süre oynadıktan sonra ekranıma çıkan problemler yok oldu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı