RX580 sistem oyun oynarken kilitleniyor

İşletim sistemi
Windows 10

Forque

Hectopat
Oyun oynarken bilgisayar tamamen donuyor ya da kitleniyor. Genelde oynadığım oyunların hepsinde değil, sadece Call of Duty Warzone ve Genshin Impact'te oluyor.

Oyunda iken Alt+Tab atmaya çalıştığımda direkt o oyunun en son olduğum yerde donuyor ya da Alt+Tab attıktan sonra (Discord ekranı ya da Chrome'da falan) ekran kalıyor, mouse falan hareket ettiremiyorum ve tekrar Alt+Tab veyahut Win+Tab atamıyorum. Bilgisayarı kapatıp açmam gerekiyor. Warzone'da ise bazen direk donuyor kalıyor. Sıcaklık değerleri 70'i aşmıyor. SSD ya da ekran kartından mı acaba?

Sistem özelliklerim:
Ekran kartı: RX580 ASUS Dual
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF 12nm
RAM: Corsair Vengeance 2x8 2400 MHz
Anakart: ASUS TUF B450 PLUS
PSU: 600W Xigmatek 80Plus
SSD: Samsung 970 EVO Plus 500 GB M.2
Harddisk: Seagate 2TB

Hocam aynısını Batman Arkham asylum da yaşıyordum. Hep bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyordum, bu durumda en iyisi Alt Tab yapmamak.

Oyun oynarken bilgisayar tamamen donuyor ya da kitleniyor. Genelde oynadığım oyunların hepsinde değil, sadece Call of Duty Warzone ve Genshin Impact'te oluyor.

Oyunda iken Alt+Tab atmaya çalıştığımda direkt o oyunun en son olduğum yerde donuyor ya da Alt+Tab attıktan sonra (Discord ekranı ya da Chrome'da falan) ekran kalıyor, mouse falan hareket ettiremiyorum ve tekrar Alt+Tab veyahut Win+Tab atamıyorum. Bilgisayarı kapatıp açmam gerekiyor. Warzone'da ise bazen direk donuyor kalıyor. Sıcaklık değerleri 70'i aşmıyor. SSD ya da ekran kartından mı acaba?

Sistem özelliklerim:
Ekran kartı: RX580 ASUS Dual
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF 12nm
RAM: Corsair Vengeance 2x8 2400 MHz
Anakart: ASUS TUF B450 PLUS
PSU: 600W Xigmatek 80Plus
SSD: Samsung 970 EVO Plus 500 GB M.2
Harddisk: Seagate 2TB
Yazılımsal bir sorun gibi duruyor. Öncelikle; BIOS güncellemesi yaptınız mı?
  • UEFI modunda mı boot ediyorsunuz?
  • Chipset güncellemesi yaptınız mı?
  • DDU ile ekran kartı sürücülerinizi kaldırıp recommended WHQL olan sürüme fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğine tıklayarak yeniden kurdunuz mu?
  • Buradan bütün vcreditsleri kurunuz. Yapmak için; dosyaları rardan bir klasöre çıkarın ve en üstteki bat uzantılı dosyayı yönetici olarak açın. Hepsi kurulacak.
  • Windows güncellemelerini yapınız.

"BIOS güncellemesi yaptınız mı?"
-Evet son sürüm şuan.
"UEFI modunda mı boot ediyorsunuz?"
-Evet
"Chipset güncellemesi yaptınız mı?"
-Evet hepsini güncelledim.
"DDU ile ekran kartı sürücülerinizi kaldırıp recommended WHQL olan sürüme fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğine tıklayarak yeniden kurdunuz mu?"
-Son sürümde sıkıntı çıkıyordu eski WHQL sürümünü indirdim.
"bütün vcreditsleri kurunuz. Yapmak için; dosyaları rardan bir klasöre çıkarın ve en üstteki bat uzantılı dosyayı yönetici olarak açın. Hepsi kurulacak."
-Teşekkür ederim bunları arıyordum ama hep en güncel zaten yüklü diye öncekileri doğrulayamıyordum.
"Windows güncellemelerini yapınız."
-Windows güncellemelerim tam isteğe bağlı olanlara geçiyordum önceden performans sıkıntıları çıkıyor diye geçmemeyi tercih ediyorum artık.

GÜNCELLEME

Bir şey fark ettim tahminimce SSD kaynaklı bir sorun dosya yüklemeyi kesiyor nasıl anlatıcağım bilmiyorum fakat deneyebilirim.
Call of Duty Warzone oynarken olduğum kısım grafikler iyi ama normal olarak uzaktaki grafikler pastel boya gibi tâki oraya gidene kadar yüklemesi lazım ama oyun dosyaları güncellemiyor hala evler yerler pastel gibi kalıyor gittiğimde orada bir silah bulduğumda silahı elime aldığımda gözükmüyor yani yüklememiş silahın grafiğini mi dersin yoksa dosyasını mı bilmem. Bir vakit sonrada tamamen donuyor bilgisayarı tekrardan açana kadar düzelmiyor.
Bu Rocket League de de oldu. arabamın üstündeki çıkartma ya da envanterimdeki çıkartmalar tekerler yüklenmedi sadece yükleniyormuş gibi dönüyor ama gelmiyor normalde direk gelir. Sonra alt tab atmaya çalışınca atamadan donuyor anladığım kadarıyla SSD'm çalışıyor ama duruyor yani olan uygulama,dosyaları çalıştırıyor fakat yeni bir dosya ya da işlem gerekince kitleniyor.
Sizce bu sorunlar SSD kaynaklı mıdır yoksa ekran kartı veya ram mi?
SSD kaynaklıysa aldığım firmayı mı arayayım yoksa farklı birşeymi yapayım?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı