RX580 sistemde oyunlarda takılma

İşletim sistemi
Windows 10

Cherax

Hectopat
CS:GO oynarken bazen drop giriyor ve 1-2 dk arası bilgisayarımla hiçbir şey yapamıyorum (Alt+Tab vs. hiçbir şey çalışmıyor ve oyun donuk duruyor)
GTA V oynarken arada bir 5 sn veya 20, 30 sn drop giriyor ve uzun süreli droplarda Online sunucudan atıyor.
Rocket League oynarken bazen drop giriyor ve 1-2 dk düzelmiyor (CS dekinin aynısı)

Bu droplar olurken ekran kartı ve işlemcinin sıcaklık ve kullanım yüzdeleri düşüyor (ikisi de 74 derecelerden 60'lara - ekran kartı kullanımı %100'den %0'a kadar, işlemci kullanımı %70'ten %10'a kadar düşüyor).

Bilgisayarım sorunlu biliyorum, birçok sorunu var.
Bu yüzden RX580 ekran kartımı farklı marka ile değiştirdim, sorunlarımdan biri düzelmiş oldu dolayısıyla yeni olduğundan sorunun ekran kartından olduğunu zannetmiyorum.
İşlemcim (Intel i7 3770 3.4GHz) çok eski bundan olabilir.
Anakartım da çok eski, ses sorunundan tut dış görünüşüne kadar eski. Bundan olabilir mi bilmiyorum.
RAM'larim 8+8 16 GB DDR3 ve eski, bundan kaynaklanabilir.
HDD (Seagate 1TB) bundan olacağını düşünmüyorum çünkü GTA V SSD'mde kurulu ve sorun o oyunda da var. Ayrıca HDD'mi yeni aldım.
İnternetim olabilir fakat GTA V'de 2-3 aydır bu sorun varken CS ve Rocket oyunlarında son 1 haftadır bu sorunları gözlemliyorum.
İnternetim pandemiden beri zaten günde en az 70-80 kere kısa süreli kesiliyor. GTA V'deki sorunun bir arkadaşımın kendisinde de olduğunu internetten kaynaklanabileceğini söyledi fakat bende aşırı derecede sık drop oluyor.
Eğer internetten ise 4-5 gün içinde yeni sözleşmemiz başlayacak gelişme olursa bilgi veririm.

Bu arada güç kaynağım sorunlu HDD'lere giden bazı kablolar bazen gücü tam vermiyordu ve HDD çalışmıyordu. Ben de farklı bir güç kablosu ile HDD'mi bağladığımda sorunum düzelmişti. (HDD'lere giden bozuk kabloları kullanmıyorum)

Ve bazen bilgisayarım masaüstünde bile aşırı derecede kasıyor (bir dosyayı bile açamıyorum)
Bazen bilgisayarımdaki kısa veya uzun bir videoyu oynatırken video drop yiyor ve videoyu durduramayacak şekilde kasıyor)

Önümüzdeki yaz çalışıp işlemcimi, anakartımı ve RAM'larimi değiştireceğim.
Düşük bir ihtimal fakat belki güç kaynağını da değiştirebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Disk hatası bu aldığınız, bad sector testi yapın.

Nasıl yapacağım? Bu konularda pek bilgim yok.

İşlemcinden veya RAM'den kaynaklı olabilir. Bu arada driverleriniz güncel mi?

Ekran kartı driverımım güncel (otomatik bir şekilde yapabildiğim için)
Fakat diğerlerini nasıl yapacağım? Hiç güncellemedim bilgisayarı aldığımdan beri normal kullanıyorum. (Ayrıca ilk zamanlarda sorun yoktu, 4-5 aydır var)
Ha bu arada en çok drop yediğim oyunlardan birisi de Fortnite, habire drop giriyor.

Nasıl yapacağım? Bu konularda pek bilgim yok.

Ekran kartı driverımım güncel (otomatik bir şekilde yapabildiğim için)
Fakat diğerlerini nasıl yapacağım? Hiç güncellemedim bilgisayarı aldığımdan beri normal kullanıyorum. (Ayrıca ilk zamanlarda sorun yoktu, 4-5 aydır var)
Ha bu arada en çok drop yediğim oyunlardan birisi de Fortnite, ha bire drop giriyor.

Temiz kurulum yapın, yaptıktan sonra hata devam ederse bakalım.

Arkadaşlar HDD'yi yeni aldım ve aldığımda o program ile test yapmıştım. Sorun yoktu.
Yüksek ihtimal sorun güç kaynağında.
Şu sıralar HDD yük altındayken çalışmamaya başlıyor, yani bu bilgisayar menüsünden kalkıyor.
Aygıt yöneticisinden donanım değişikliklerini tara dediğimde geri geliyor. Bu sorun PC'yi topladığım ilk zaman bile vardı. Kabloları değiştirip tekrar denediğimde sorun düzelmişti.
Babam tekrardan güç kaynağı almaya razı.
Bilgisayarımda bildiğim bir bu sorun var bir de anakartın ses kartı var. Çok yüksek ihtimalle güç kaynağı HDD'leri etkiliyor ve kasmaya, donmaya yol açıyor, bu gün kardeşime Fortnite oyununu açmaya çalışırken bir sürü hata verdi, HDD görünmemeye başladı vs. tam 1 saat sonra oynatmayı başardım.
Ben her gün böyle uğraşıyorum. Lütfen daha önce yaşamış veya bilgisi olan kişiler yazsın. Teşekkür ederim herkese.
Windows'u neden tekrar kurayım ki önceki sorunu çözdükten şimye kadar olan sürede hiçbir sorun yoktu.
Yardımcı olacak yok mu boşu boşuna güç kaynağı almak istemiyorum eğer dediğim gibi değilse?
İsteğiniz üzerine tekrar test yaptım ve sonuç dediğim gibi. Güç kaynağında olma ihtimali var mı?
Daha önceden hard diskimin güç kablosunu değiştirince farklı bir sorunum düzelmişti, ama hala sıkıntısı var sadece ben o kabloyu kullanmıyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    14,1 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı