RX6750 XT ve i5-12400F sistem ile tüm oyunlarda FPS düşüyor

Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
TECHNOPAT-TWO WIN
GPU: ASUS Radeon RX 6750 XT DUAL OC 12GB
RAM: CORSAIR 16GB Vengeance RGB PRO SL Siyah 3200MHz CL16 DDR4
CPU: Intel Core i5 12400F 4.40GHz
Anakart: ASUS PRIME H610M-A 3200MHz mATX
SSD: Kingston 1TB SKC3000S Gen4x4 NVMe M.2
SSD 2: Samsung 970 Evo Gen3x4 NVMe M.2
RAM
Corsair 16 GB (8x2) DDR4 3200 MHz RAM.
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 1 TB
Ekran kartı
ASUS Dual RX6750 XT 12 GB Ekran Kartı.
Anakart
ASUS Prime H610M-A Anakart
İşlemci
Intel i5-12400F İşlemci.
Arkadaşlar merhaba.

Sorunum şu, son 4 aydır FPS dropları yaşıyordum fakat rahatsız etmiyordu.

Fakat son 3 gündür ne olduysa neredeyse hiçbir oyunu oynayamıyorum. 30 FPS'lere kadar düşüyor. Droplar harici ciddi anlamda da performans düşüşü yaşıyorum. 1 hafta önce 90 FPS aldığım oyundan bu hafta 50 - 60 FPS alıyorum vb.

Şimdiye kadar çoğu şeyi denedim. Windows 11 kullanıyordum. Temiz Windows 11 format attım aynı, Windows 10'a döndüm yine aynı.

Ne yapmam gerekiyorsa, hangi testi atmam gerekiyorsa atayım. Yeter ki sorunun ne olduğunu bulmak ve çözmek istiyorum.

Şu performans ayarıyla Windows 10'a formatlasam temiz format ile bir nebze kendine gelme şansı var mı? Windows 11 buna sebep olur mu sizce?

Olma şansım var ben hiç W11 geçmedim, ama tasarımıyla sanki buglara yol açabilirmiş gibi tipleme veriyor.
Windows 10'a da geçmeyi deneyin bence.

Olma şansım var ben hiç W11 geçmedim, ama tasarımıyla sanki buglara yol açabilirmiş gibi tipleme veriyor.
Windows 10'a da geçmeyi deneyin bence.
Bugün ya da yarın sabah geçip sonucu yazacağım. Diğer türlü sanırım bu kaynağı net çözümleme şansımız yok.

Ciddi anlamda 2 gün ne bir psikoloji, ne bir mental kalmıştı bende. Çok teşekkür ediyorum. 😍 En azından bu denli performans kaybını çözüme kavuşturdum. (Gerekli mesajı çözüm işaretlerim.)
Sistem Technopat sağolsun. Techno-win sistem 6 aylık kısacası. Tripten tribe girdim 6 aylık PC'de bu denli performans kaybı kafa bırakamdı bende :D

Bugün ya da yarın sabah geçip sonucu yazacağım. Diğer türlü sanırım bu kaynağı net çözümleme şansımız yok.

Ciddi anlamda 2 gün ne bir psikoloji, ne bir mental kalmıştı bende. Çok teşekkür ediyorum. 😍 en azından bu denli performans kaybını çözüme kavuşturdum. (gerekli mesajı çözüm işaretlerim.)

Rica ederim lafı olmaz, tamamıyla çözüme kavuşmasını diliyorum adınıza.

Ekran kartın yükte olmasına rağmen çok az güç çekiyor, problem bu. Kartın 250W TDP değerine sahip ancak attığın videoda ortalama 70-80W güç çekiyor. Ya ekran kartında ya da güç kaynağında donanımsal arıza var.

Ekran kartın yükte olmasına rağmen çok az güç çekiyor, problem bu. Kartın 250W TDP değerine sahip ancak attığın videoda ortalama 70-80W güç çekiyor. Ya ekran kartında ya da güç kaynağında donanımsal arıza var.

250W TDP'si olan kart tabii ki %40 kullanımda 250W çekmeyecek.
OCCT ile PSU testi yapılmış ve temiz çıkmış. Ekran kartı ise FurMark testi atıldı ve onun da güç çekmede ve performansta bir problemi yok.
Düzgün incelemeden yorum yapmayın lütfen.

250W TDP'si olan kart tabii ki %40 kullanımda 250W çekmeyecek.
OCCT ile güç kaynağı testi yapılmış ve temiz çıkmış. Ekran kartı ise FurMark testi atıldı ve onun da güç çekmede ve performansta bir problemi yok.
Düzgün incelemeden yorum yapmayın lütfen.

12400F işlemciyle 6750 XT'nin %30-40 kullanılması olacak iş değil. Bunun olması için oyunu 720p'de falan oynaması gerekir. Muhtemelen güç kaynağında donanımsal arıza var, bundan dolayı da kart son yükte çalışıp fazla güç çekemiyor.

12400F işlemciyle 6750 XT'nin %30-40 kullanılması olacak iş değil. Bunun olması için oyunu 720P'de falan oynaması gerekir. Muhtemelen güç kaynağında donanımsal arıza var, bundan dolayı da kart son yükte çalışıp fazla güç çekemiyor.

Biz bunları düşündük 5 sayfa konuştuk zaten.
Thermal throttle var işlemcide testini de attı hiç mi bakmadınız yahu işlemci 2,2 GHz'de çalışıyordu videoda.

Biz bunları düşündük 5 sayfa konuştuk zaten.
Termal darboğaz var işlemcide, testini de attı hiç mi bakmadınız yahu işlemci 2,2 GHz'de çalışıyordu videoda.

Oturup 5 sayfa sizin ne konuştuğunuzu okuyacak hâlim yok. İlk mesajda üyenin bahsettiği soruna ve attığı videoya baktım sadece.

12400F işlemciyle 6750 XT'nin %30-40 kullanılması olacak iş değil. Bunun olması için oyunu 720P'de falan oynaması gerekir. Muhtemelen güç kaynağında donanımsal arıza var, bundan dolayı da kart son yükte çalışıp fazla güç çekemiyor.

Ya ilk testte sadece ekran kartı değerleri gösteren bir video atıyorum, sorunu ekran kartında arıyorum ilk başta. Sonra işlemciye bakınca 2190 MHz frekansta çalıştığını öğreniyorum. Bu da ekran kartını besleyemediği için aşırı fazla FPS kaybına yol açtığı sonucuna varıyorum @eyupensar98 sağ olsun.

Sorunum aslında Güç Tasarrufuna aldığı için kaynaklıymış. "En iyi Performans" seçeneğine çektiğimde bu kayıp düzeldi. 4 GHz'de çalışıyor işlemci. %95 üstü kullanım veriyor ekran kartı şu anda.

Fakat hala minimal bazı oyunlarda FPS droplar devam ediyor. Palworld'de örnek olarak işlemci 55W çalışırken arada (FPS düşmesi yaşadığım anlar) 40 -45W düşüyor çıkıyor. Bunu 65 - 70 derece sıcaklıklarda yapıyor garip olan kısmı bu. Bu sizce neden kaynaklanıyordur?

Fakat hala minimal bazı oyunlarda performans düşüşleri devam ediyor. Palworld'de örnek olarak işlemci 55W çalışırken arada (performans düşmesi yaşadığım anlar) 40 -45W düşüyor çıkıyor. Bunu 65-70 derece sıcaklıklarda yapıyor garip olan kısmı bu. Bu sizce neden kaynaklanıyordur?

Artık diğer oyunlarda sorun yaşamıyorsan ve sadece belli oyunlarda oluyorsa problem o oyunların optimizasyonunda olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı