RXT 3060 Ti modelleri arasında neden fiyat farkları var?

Emir Erdal

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,

Toplamayı planladığım sisteme RTX 2060 yerine 3060 Ti almaya karar verdim ve 2 gündür fiyat araştırması yapıyorum ama ürünler arası bayağı bir fark olduğunu gördüm. Markalar cidden bu kadar fark ettiriyor mu? Ayrıca ürünün 2 veya 3 fanlı olması mı fiyatta böyle bir artışa sebep oluyor?

MSI GEFORCE RTX 3060 TI VENTUS 2X OC 8GB GDDR6 256bit - 5.118 TL - 2 fan
MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X TRIO 8GB GDDR6 256 Bit - 5.834 TL - 3 fan

Ventus ve Gaming modelleri arasında ne farklar var? Yoksa bu fiyat farkı tamamen 1 fan farkından dolayı mı oluşuyor?

Galax RTX 3060 Ti EX 1-Click OC 256 Bit GDDR6 8 GB - 5.886 TL - 2 fan

Galax ekran kartı da 2 fanlı ama diğer MSI ürünü ile aynı fiyatta. Marka ismi bu kadar etkili oluyor mu? Ayrıca benim anlamadığım ek özellikler falan da var sanırım. Beni bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim.

Aynı modellerin Çekirdek hızları, bellek hızları farklı olabilir. Bazıları çift fanlı bazıları üç fanlı olabilir.
Soğutma performansları farklı olabilir.
NOT: Sırf 3 fanlı ve bellek hızı fazla diye de birkaç yüz TL fazla vermenizi önermem yani sonuçta aynı ekran kartı.

Merhabalar,

Toplamayı planladığım sisteme RTX 2060 yerine 3060 Ti almaya karar verdim ve 2 gündür fiyat araştırması yapıyorum ama ürünler arası bayağı bir fark olduğunu gördüm. Markalar cidden bu kadar fark ettiriyor mu? Ayrıca ürünün 2 veya 3 fanlı olması mı fiyatta böyle bir artışa sebep oluyor?

MSI GEFORCE RTX 3060 TI VENTUS 2X OC 8GB GDDR6 256bit - 5.118 TL - 2 fan
MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X TRIO 8GB GDDR6 256 Bit - 5.834 TL - 3 fan

Ventus ve Gaming modelleri arasında ne farklar var? Yoksa bu fiyat farkı tamamen 1 fan farkından dolayı mı oluşuyor?

Galax RTX 3060 Ti EX 1-Click OC 256 Bit GDDR6 8 GB - 5.886 TL - 2 fan

Galax ekran kartı da 2 fanlı ama diğer MSI ürünü ile aynı fiyatta. Marka ismi bu kadar etkili oluyor mu? Ayrıca benim anlamadığım ek özellikler falan da var sanırım. Beni bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim.
Soğutucu ve çekirdek hızı farklarından kaynaklı.
Soğutma sistemi iyi olunca çekirdek hızı da haliyle daha iyi oluyor. Bunun da performansa etkisi tabii ki var. Her soğutması iyi olanın çekirdek hızı yüksek değil o ayrı konu. Bu durum bahsi geçen ürünler için böyle.

Soğutucu ve çekirdek hızı farklarından kaynaklı.
Soğutma sistemi iyi olunca çekirdek hızı da haliyle daha iyi oluyor. Bunun da performansa etkisi tabii ki var. Her soğutması iyi olanın çekirdek hızı yüksek değil o ayrı konu. Bu durum bahsi geçen ürünler için böyle.

Peki bunlar arasında siz hangisini önerirsiniz hocam?
Ayrıca değerlendirdiğim şöyle bir seçeneğim daha var;

Palit GeForce RTX 3060 Ti Dual 8GB 256 Bit

Forumda konularda denk geldikçe güzel sözler söyleniyor bu marka için ama ben ilk defa duydum. Tabii ilk defa duymamın sebebi tüm bu araştırmaları sadece 2 haftadır yapıyor olmam ama yine de bir düşündürdü beni. Çevremde de daha önce Palit markasını hiç duymamıştım.

Peki bunlar arasında siz hangisini önerirsiniz hocam?
Ayrıca değerlendirdiğim şöyle bir seçeneğim daha var;

Palit GeForce RTX 3060 Ti Dual 8GB 256 Bit

Forumda konularda denk geldikçe güzel sözler söyleniyor bu marka için ama ben ilk defa duydum. Tabii ilk defa duymamın sebebi tüm bu araştırmaları sadece 2 haftadır yapıyor olmam ama yine de bir düşündürdü beni. Çevremde de daha önce Palit markasını hiç duymamıştım.

Bu kart tavsiyemdir.
Overclock ile çıkılabilecek çekirdek hızları bu kartta stok olarak geliyor.
Palit'te iyi bir marka fakat o ürüne nazaran MSI GEFORCE RTX 3060 TI VENTUS 2X OC 8GB GDDR6 256bit bu ürün daha kaliteli. OC imkanı sunuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı