Ryzen 1500X sistem Overclock

Iron

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Dün 8 saat uğraşarak. İlk defa RAM'lerimi overclockladım. Sistem şu şekilde:
İşlemci: AMD Ryzen 1500X
Anakart: MSI B350M Mortar
RAM: Kingston HyperX Fury 4*4 2666Mhz
  • PSU: CoolerMaster G500 500W
Öncelikle RAM'lerimi birkaç gün önce @GCN yardımıyla 2666MHz'den 3200MHz'ye overclockladım. Ama bu sefer gecikme değerleri baya arttı. Dün ise bunlara gömüldüm. 8 saatin sonunda AIDA64 ve Cinebench testlerini hem default hemde O.C'lu olarak test ettim. Resimlerde Default sadece 2666'dan 3200'e ve 3200 ve gecikme değerleri düşürülmüş şekilde resimleri paylaşıyorum: Default:
Ekran Görüntüsü (12).pngEkran Görüntüsü (10).pngEkran Görüntüsü (13).png
Sadece 2666MHz'den 3200'e 1.37V'de:
Ekran Görüntüsü (2).png
3200MHz 1.38V gecikme değerleri düşürülmüş şekilde:
Ekran Görüntüsü (16).pngEkran Görüntüsü (14).png

Ek olarak tRCD ve tRP değerlerini ne kadar uğraşsam da bi türlü düşüremedim. Voltu 1.40'a kadar yükselettim birini düşürdüm diğerini bıraktım 2'sini düşürdüm birini bıraktım diğerini düşürdüm voltları değiştirdim ama ne yaptıysam bu 2 değeri her kurcaladığımda PC boot etmedi. Her seferinde BIOS sıfırlamak zorunda kaldım. Oyun testi yapamadım ancak PUBG'de 8 FPS bi artış gördüm ama bu net rakam değil asıl testleri bu gece yapıcam. Son olarak bu konuda daha tecrübeli hocalarımın fikirlerini ve şunu düşür bunu yükselt tarzı yardımlarını beklemekteyim. Zamanınızı ayırıp baktığınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gözlemlerime ve araştırmalarıma göre düşük CL değerleri yüksek frekanstan daha etkili performans açısından. Frekansı 3000 seviyesine düşürüp CL değerlerine odaklanmanı öneririm.
Kusura bakma ban yedim onun için cevap veremedim.
Yorumunuzda haklısınız ancak dün akşam biraz araştırma yaptım.Mesela GSKILL 16GB (2x8GB) TRIDENT Z DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual kit RGB LED Ram - Vatan Bilgisayar bu üründe 3200Mhz ama Cl değerleri 16-18-18-38.Ben dün gece biraz daha uğraşarak Değerleri 15-17-16-30 yaptım.Daha önce olmamıştı bu sefer CPU Soc'u 1.144'ten 1.150'ye aldım oldu.1 saatlik AIDA stress testinden de sorunsuz geçti.Pubg'de takribi 10-13 fps artış sağladı bu değerler.Değerler 3200'de daha ne kadar düşürülebilir onuda denemek lazım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı