Ryzen 1500X ve RX 580 sistem yükseltme

Baki Delibaş

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Önümüzdeki günlerde mevcut sistemimdeki 1500X işlemciyi satıp 2600 veya 2600X işlemci koymayı düşünüyorum. Sonrasında imkanım olursa RTX 2060 alabilirim. Kafama takılan tek konu 1500X'i satıp 2600 almaya değer mi? 2600 ile 2600X arasında %5-6'lık bir performans farkı var. Bu fark için aradaki fiyat farkına değer mi? Farklı önerileriniz var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Mevcut sistem;
  • 1500X işlemci
  • B350M Bazooka anakart
  • 16 GB 3000MHz RAM
  • RX 580 Gaming X 8GB

Sisteminiz bence güzel. Ancak, derseniz ki yok kardeşim daha iyi olsun istiyorum ben. İşlemci için 3000 serisini takip edin. Ekran kartınızı da (Dolar yörüngeye oturmazsa artık) bir sene sonraya falan 2070 falan çekersiniz. RX580 gayet yeterli bir kart.

Bence sistem gayet yeterli duruyor en az bir senelik süre diliminde.
AM4 platformunun son jenerasyon işlemcisinden alırsınız, Ray Tracing destekli bir ekran kartı alırsınız yolunuza bakarsınız 2 sene sonra falan. Bence gider yani bu sistem, masraf açmayın. Eğer maddi olanak varsa 144Hz VA veya IPS panel bir monitör alırsınız 2K. Oyunları FHD oynarsınız RX580 ile ama ileride bahsettiğim yükseltmeleri yaptığınız zaman monitör masrafınız olmaz.

Şahsen ben öyle yapacağım. Son AM4 işlemciyi alacağım, Ray Tracing ekran kartı ve belki 2K monitör ile yoluma devam etmek istiyorum.

Evet, sistemi oyun için kullanıyorum. Maddi durumlardan dolayı yükseltmeye işlemciden başlamak istemiştim. Oyunları da genellikle 1080p oynadığım için 2060 almayı düşünmüştüm. Yine de kararsızım ve fikirlerinizi de ayriyeten düşünmem gerek.
Bence sistem gayet yeterli duruyor en az bir senelik süre diliminde.
AM4 platformunun son jenerasyon işlemcisinden alırsınız, Ray Tracing destekli bir ekran kartı alırsınız yolunuza bakarsınız 2 sene sonra falan. Bence gider yani bu sistem. Masraf açmayın bence. Eğer maddi olanak varsa 144Hz VA veya IPS panel bir monitör alırsınız 2K. Oyunları FHD oynarsını RX580 ile ama ileride bahsettiğim yükseltmeleri yaptığınız zaman monitör masrafınız olmaz.

Şahsen ben öyle yapacağım. Son AM4 işlemciyi alacağım, Ray Tracing ekran kartı ve belki 2K monitör ile yoluma devam etmek istiyorum.
Monitör fiyatları arttığı için 2K işine girmeyi hiç istememiştim fakat sistemin yeterli olduğunu düşünüyorsanız monitör konusunu da düşünebilirim.

Evet, sistemi oyun için kullanıyorum. Maddi durumlardan dolayı yükseltmeye işlemciden başlamak istemiştim. Oyunları da genellikle 1080p oynadığım için 2060 almayı düşünmüştüm. Yine de kararsızım ve fikirlerinizi de ayriyeten düşünmem gerek.
İşlemciyi yükselterek oyunlarda çok bir performans artışı olacağını sanmam. Oyun için ekran kartı perfomansı çok daha önce geliyor. O yüzden öyle bir öneride bulundum tabi karar sizin.

İşlemciyi yükselterek oyunlarda çok bir performans artışı olacağını sanmam. Oyun için ekran kartı perfomansı çok daha önce geliyor. O yüzden öyle bir öneride bulundum tabi karar sizin.
Hocam, öneriniz oyun oynayan biri için çok yerinde bir öneri. Ancak, arkadaşın sistemi zaten güncel ve 1080p için oldukça yeterli. İşlemcinin etkisi oluyor. Tabi ekran kartının bir ayrı oluyor. Biraz daha beklesin hiç çoktan para biriktirip daha güzel bir yükseltme yapar. 💪

Rahatsız ediyorum ama konuya tekrar dönmem gerek. Ryzen 3000 serisi işlemci alıp B350M anakart ile kullanmak istemiyorum. Zaten bu anakart O.C. konusunda ciddi anlamda yetersiz. "Game Boost" özelliğini açtığımda bile sürekli "Crash" alıyorum. B450 ve x370 model anakartlara bakmaya başladım ve "MSI X370 Gaming Pro Carbon" modeli gözüme çarptı sizce yeni işlemciler çıkana kadar bu anakartı almalı mıyım? Fiyatı diğer modellere göre uygun gibi geldi.

Rahatsız ediyorum ama konuya tekrar dönmem gerek. Ryzen 3000 serisi işlemci alıp B350M anakart ile kullanmak istemiyorum. Zaten bu anakart O.C. konusunda ciddi anlamda yetersiz. "Game Boost" özelliğini açtığımda bile sürekli "Crash" alıyorum. B450 ve x370 model anakartlara bakmaya başladım ve "MSI X370 Gaming Pro Carbon" modeli gözüme çarptı sizce yeni işlemciler çıkana kadar bu anakartı almalı mıyım? Fiyatı diğer modellere göre uygun gibi geldi.
Hocam, SLI yapmayacaksanız X serisi bir anakart almanıza gerek yok bence. B450 serisi bir şeyler alabilirsiniz. Aceleye getirmeyin. 3000 serisi çıktığında duruma göre bir karar vermeniz daha faydalı olabilir. Anakartınızın BIOS'unu güncellemeniz stabiliteyi artırabilir. İsterseniz BIOS güncellemesi var mı diye de bir bakın.
Şu anakarta bakabilirsiniz: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING AMD B450 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 3200(O.C.) Anakart - Vatan Bilgisayar (İlginçtir ki Vatan'da daha ucuza buldum. İndirim falan mı var?)

Hocam, SLI yapmayacaksanız X serisi bir anakart almanıza gerek yok bence. B450 serisi bir şeyler alabilirsiniz. Aceleye getirmeyin. 3000 serisi çıktığında duruma göre bir karar vermeniz daha faydalı olabilir. Anakartınızın BIOS'unu güncellemeniz stabiliteyi artırabilir. İsterseniz BIOS güncellemesi var mı diye de bir bakın.
Şu anakarta bakabilirsiniz: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING AMD B450 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 3200(O.C.) Anakart - Vatan Bilgisayar (İlginçtir ki Vatan'da daha ucuza buldum. İndirim falan mı var?)
Sanırım. Çoğu anakartı diğer mağazalara göre uygun fiyata satıyorlar. Bu anakarta da hiç denk gelmemiştim. Önerin için teşekkür ederim, fiyatların değişebileceğini de göz önünde bulundurarak yarın sipariş vereceğim sanırım.

Edit:Ürünü internet üzerinden sipariş edemiyorum sanırım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı