Ryzen 1600 AF için ekran kartı önerisi

serkanyoruk92

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Şu an MSI Armor RX570 4 GB var fakat satıp başka bir kart almak istiyorum. Yeni kartlar çıkmış geri kaldığım için pek bilmiyorum. Hangilerini taşır Benim işlemcimi? Yardımcı olursanız iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence işlemcini de güncellemek çok daha iyi olur performans ve darboğaz olmaması açısından. Ama şimdilik sadece ekran kartına para harcamak istiyorsan ve de işlemcinin de çok üzerinde bir ekran kartı olmasını istemiyorsan RTX 3050 veya RX 6600 gibi kartları alabilirsin. Ama ileride işlemcimi de elime para geçerse güncellerim diyorsan RX 6650 XT f/p olarak güzel bir konumda şu an.

Ryzen 5 1600, AF en fazla RTX 2060'a kadar (%10-%15 darboğaz) götürür. Hatta 1070 Ti diyelim. Onun üzerindeki kartlara %15'den yukarı olacak şekilde darboğaz yapar. Bütçeniz uygunsa yukarıdaki arkadaşın dediği gibi F/P olarak RX 6000 serisi bir kart ya da RTX 3060 alıp işlemciyi de ileriki zamanlarda Ryzen 5600, 5700, 5800'e çıkarırsınız. Darboğaz mutlaka olur ama yapacak bir şey yok. Upgrade yaptığınıza değsin istiyorsanız 1660 Ti vb. kartlar almayın.

6600 XT çok üzmez ama sevindirmezde. %1 FPS o kadar iyi olmayacaktır ondan 6600 XT sınır diyebilirsiniz ancak alıp daha sonra iyi bir işlemciye geçilir o sırada da dediğim gibi üzmez. Ayrıca iyi silikona sahipse 1600 AF çok iyi OC olur. Ancak bahsedildiği gibi tekli çekirdek performansı kötü dolayısıyla uygun fiyatıyla 5500 bile çok daha iyi performanslar verecektir.

Bence işlemcini de güncellemek çok daha iyi olur performans ve darboğaz olmaması açısından. Ama şimdilik sadece ekran kartına para harcamak istiyorsan ve de işlemcinin de çok üzerinde bir ekran kartı olmasını istemiyorsan RTX 3050 veya RX 6600 gibi kartları alabilirsin. Ama ileride işlemcimi de elime para geçerse güncellerim diyorsan RX 6650 XT F/P olarak güzel bir konumda şu an.

1. sorum ekran kartım kaç lira eder garantisi bitti 2 yıllık ve B450M uyumlu olur mu yeni işlemci için.

1. sorum ekran kartım kaç lira eder garantisi bitti 2 yıllık ve B450M uyumlu olur mu yeni işlemci için.
Ekran kartını 3 bin (aşağısı yukarısı olur tam emin değilim.) civarına satabilirsin. Anakartının BIOS güncellemesini yaparsan şu an piyasadaki 5. nesil Ryzen işlemcilerini kullanabilirsin.

Ekran kartını 3 bin (aşağısı yukarısı olur tam emin değilim.) Civarına satabilirsin. Anakartının BIOS güncellemesini yaparsan şu an piyasadaki 5. nesil Ryzen işlemcilerini kullanabilirsin.

BIOS güncellemesi yapamıyorum çünkü BIOS'a giremiyorum ben BIOS'tan Windows açılış hızını etkilemesi için bir şey açtım ve artık BIOS yazısı yani ( markası ) ekranıma gelmeden direkt Windows açılıyor dolayısıyla BIOS'a giremiyorum sistemin UEFI değil ne yapacağım bilmiyorum.

BIOS güncellemesi yapamıyorum çünkü BIOS'a giremiyorum ben BIOS'tan Windows açılış hızını etkilemesi için bir şey açtım ve artık BIOS yazısı yani ( markası ) ekranıma gelmeden direkt Windows açılıyor dolayısıyla BIOS'a giremiyorum sistemin UEFI değil ne yapacağım bilmiyorum.
Gene de BIOS'a girebilmesi lazım. En kötü anakarttaki pili çıkartıp takın, ayarlar sıfırlanır. B450 herhangi bir anakarta güncelleme yapılmadan 5 serisi işlemci takılamaz, takılırsa görüntü alınmaz.

Windows açıkken giremiyor musunuz yani BIOS'a yeniden başlatma kısmına "shift"e basılı tutarak tıklayarak? Öyle yapamıyorsanız BIOS sıfırlamak için BIOS pilini çıkarıp bekleyip geri takın. Böyle sıfırlanması lazım. Bunu yaparken kasanın prizden güç almaması gerekiyor olabilir daha önce bunu denemediğim için araştırmamıştım.

Windows açıkken giremiyor musunuz yani BIOS'a yeniden başlatma kısmına "Shift"e basılı tutarak tıklayarak? Öyle yapamıyorsanız BIOS sıfırlamak için BIOS pilini çıkarıp bekleyip geri takın. Böyle sıfırlanması lazım. Bunu yaparken kasanın prizden güç almaması gerekiyor olabilir daha önce bunu denemediğim için araştırmamıştım.

Shift'e basılı tutunca olmuyor sistemim UEFI değil diye sanırım BIOS pilini deneyeceğim sağ ol dostum :)
Gene de BIOS'a girebilmesi lazım. En kötü anakarttaki pili çıkartıp takın, ayarlar sıfırlanır. B450 herhangi bir anakarta güncelleme yapılmadan 5 serisi işlemci takılamaz, takılırsa görüntü alınmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı