Ryzen 1600 PC Açılmama Sorunu

ben sefa

Decapat
Yeni bir Ryzen sistem topladım, bu topladığım sistemden sonra bilgisayarım saçma bir şekilde açılmamaya başladı.
  • İşlemci: Ryzen 1600
  • Anakart : PRIME A320M-E
  • RAM: Gskill 8GB (2400) + 4GB (2133)MHz
Ancak PC açılırken BIOS ayarlarından D.O.C.P ayarını değiştirirsem açılmaya başlıyor aksi taktirde açılmıyor. Bir açtığımda profil 1'e diğer açışımda disable çekip değiştirip değiştirip açıyorum sürekli.
Bunun sebebi nedir, yardımcı olursanız sevınırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorununuz belleklerden kaynaklı D.O.C.P ayarları ile oynayarak açıldığına göre. Bios ayarlarınızda RAM değerlerini manual girme var mı bilmiyorum, eğer varsa elinizdeki belleklerin değerlerine göre CL değeri yüksek olanı baz azalak o değerleri girin. Bu değerleri belleklerinizin üreticisinin sitesinden bulabilirsiniz. Frekans ise düşük frekans olanı baz alarak (2133 MHz olan yani) değer girip kaydedin. Eğer voltaj değerleri ikisinin farklı ise yüksek olana göre ayarlayabilirsiniz Bios ayarlarınızı. Bu değişikliklere rağmen aynı sorunu yaşarsanız 4 GB olan RAM'inizden vazgeçebilirsiniz.

Ryzen ve DOCP için çok kötü bellekler seçmişsiniz. BIOS üzerinden DOCP'yi devre dışı bırakacaksınız. RAM frekansınızı da 2133 olarak ayarlayacaksınız. Ancak bu sistemi gerçekten kötü toplamışsınız onu belirtmem lazım.
Şimdilik 4GB olan RAM'inizden feragat edin. En azından işlemciye biraz daha performanslı çalışma şansı verin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı