Çözüldü Ryzen 2400G APU overclock sonrası görüntü gelmeme sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Oktay Topraklı

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirttiğim gibi 2 hafta önce bir sistem aldım. Sinerji'den aldığım bilgisayarla, 2 haftadır APU'dan diye düşündüğümüz bir sürü donma, kilitlenme, FPS düşmesi vs. sorunla uğraştım. Neyse dedik güncelleme ile geçer belki. Bugün anakarta BIOS güncellemesi gelmiş, onu bir yapayım düzelir dedim belki korka çekine BIOS güncellemesini de yaptım. Sıkıntısız açıldı. Hemen başladım oyunlarda test etmeye baktım güzel gibi sorun yok. Anakartın sitesinde yine güncel bir Chipset sürümü gelmiş onu da güncelledim. Sonra yine yeniden başlatıp denemeye devam ettim sorun yoktu. Bu arada güç seçeneklerine Ryzen modu gelmiş ona çektim ayarı. Girdim oyuna test ediyorum FPS penceresini açıp. Yine APU'da 400-1200 MHz arası dalgalanmalar olunca, forumdan birkaç arkadaş Ryzen Master'i açıp Game Mode'a al APU hızını 400'den 1200'e çek FPS düşüşü olmuyor demişti. Ben de öyle yaptım.

Oyundayım yine güzel gidiyor oynuyorum falan köşede MHz 1138 gibi bir rakamda olunca Ryzen Master'e girip bir baktım 1150 küsurlu bir şeydeydi, 1198 yaptım uygula dedim. Yeniden başlatması gerekiyor uygulamak istiyor musunuz dedi iptal dedim, oyunda olduğum için sonra oyun bitince bir yeniden başlatayım dedim. Kapattım oyunu yeniden başlat yaptım ekranda görüntü kapandı. Farenin ışığı kapandı kasa hala ışıkları ile birlikte çalışmaya devam ediyor. Neyse bir şey oldu sanırım dedim başta dediğim kilitlenmeler yüzünden çok restart atmak zorunda kalmıştım bu sefer basmayayım yeni makine bir şey olacak dedim. 20 dakika sonra baktığımda yine aynı haldeydi. Restart tuşuna bastım basınca 1 sn sonra kasa da kapandı. Tekrar açma düğmesine bastım yine aynı şekilde kasa LED'ler, fanlar çalışmaya başladı ama ekran ve mouse hiçbir tepki gelmedi. Şimdi ne yapmalıyım ben arkadaşlar? Lütfen yardımcı olun yeni bilgisayar mı aldım başıma dert mi belli değil. 20 Nisan 13. gün, iade falan mı edeyim 14 gün içinde internetten alışta koşulsuz şartsız iade diyorlar doğru mudur? Oluyor mu böyle bir şey oluyorsa nasıl yapmam gerekir? Kasayı çok hevesle aldım zehir oldu gerçekten 2 haftadır eski bilgisayarla uğraşır gibi uğraşıyorum en sonunda bu da oldu. Bu sorun nedir nedendir? Bir akıl verin lütfen.

Kasanın linki:Sinerji Neon Serisi (Donanım Arşivi) Ryzen 5 2400G/8 GB/1 TB/APU Vega

Şöyle de yazayım:
  • Ryzen 5 2400G
  • Asus Prıme B350 M-A Anakart
  • 2x8 16GB Corsair Vengeance RAM
  • 1 TB WD Blue Harddisk
  • Gamepower kasa + PSU

Çözüm
Bilgisayarın güç kablosunu çıkarıp beraberinde BIOS pilini de çıkarırsan BIOS kendini sıfırlar, muhtemelen düzelecektir. Bu kadar küçük bir hız aşırtma ile sistemin direk bozulacağını sanmıyorum, bir şeyler ters gitmiştir.
Ben biostan yapmıştım. Farkerder mi bilemem ama mantık aynı sonuçta mhz arttırıyoruz ya da ghz görüntü gelmiyor bugün yine 1400mhz de denedim yine görüntü gelmedi. Bu 1625mhz getirip max overclock diye video çekenler nasıl yapıyor soğutucu mu tek sebebi. Öyleyse eğer soğutucu almak şart.

Ben biostan yapmıştım. Farkerder mi bilemem ama mantık aynı sonuçta mhz arttırıyoruz ya da ghz görüntü gelmiyor bugün yine 1400mhz de denedim yine görüntü gelmedi. Bu 1625mhz getirip max overclock diye video çekenler nasıl yapıyor soğutucu mu tek sebebi. Öyleyse eğer soğutucu almak şart.
Hocam BİOS güncellemesini yaptınız mı? Yaptıysanız bende yaptıktan sonra denedim ve görüntü gelmedi. Demekki birkaç güncelleme daha beklememiz lazım. 1625MHz yapanlar sanırım BİOS dan önce yapmışlardı. Bu arada sizin PC uyku moduna geçtiğinde ekran klavye tıklayınca PC açılıyor mu ekrana görüntü geliyor mu?

Hocam BİOS güncellemesini yaptınız mı? Yaptıysanız bende yaptıktan sonra denedim ve görüntü gelmedi. Demekki birkaç güncelleme daha beklememiz lazım. 1625MHz yapanlar sanırım BİOS dan önce yapmışlardı. Bu arada sizin PC uyku moduna geçtiğinde ekran klavye tıklayınca PC açılıyor mu ekrana görüntü geliyor mu?

Bu mhz artırdığınız ekran kartının mhz'sinimi artırıyorsunuz

Evet hocam, ben 1200 yaptım sadece hatta 1200 tam olmadı bile desem yeri. Bu arada size de sorayım güncelleme sonrası sizde de uyku sonrası görüntü gelmeme gibi bir durum söz konusu mu?

Hocam ben uyku modunu kapattım bişe diyemicem ya ama ekran kartı mhz sini ellemeyin kendi oyunda 1240 mhz ye çıkıyor zaten :)

Rica etsem bir dener misiniz hocam size zahmet? Lütfen bir yardımcı olun. :) . 1500-1600 e çıkarabilsek çok güzel performans verecekti de vazgeçtim bende artık :)

Gerek yok okadar mhz'ye yeni bios gelsin ram'lerin mhz'sini artırır performansı tavan yaptırırız zaten :) zaten ben 1050 ti takıcam yaza yada yılbaşına inş :)

Gerek yok okadar mhz'ye yeni bios gelsin ram'lerin mhz'sini artırır performansı tavan yaptırırız zaten :) zaten ben 1050 ti takıcam yaza yada yılbaşına inş :)
İnşallah :) Ama bence almışken en az 6GB 1060 alınmalı çünkü bu hali bile çok iyi. Bu arada hocam deneyebildiniz mi uyku moduna alıp açmayı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı