Ryzen 2500U render alırken 1.3 GHz'de çalışıyor

kcninja

Hectopat
Ryzen 2500U'lu bilgisayarım var base clock 2 GHz Turbo ile 3'e kadar çıkıyor diye biliyorum, emin değilim. Render alırken CPU kullanımım %100 ile başlıyor, sonra %60'a kadar düşüyor ve CPU 1.3 GHz'de çalışıyor... Ağır bir iş yaparken bile bilgisayar son potansiyelini kullanmıyor. Sizce bu programın mı sorunu, Windows'un mu? Nasıl halledebilirim?

Dosya Ekleri

• PXL_20220325_174401897.jpg
    PXL_20220325_174401897.jpg
    166,1 KB · Görüntüleme: 16
Ryzen 2500U'lu bilgisayarım var base clock 2 GHz Turbo ile 3'e kadar çıkıyor diye biliyorum, emin değilim. Render alırken CPU kullanımım %100 ile başlıyor, sonra %60'a kadar düşüyor ve CPU 1.3 GHz'de çalışıyor... Ağır bir iş yaparken bile bilgisayar son potansiyelini kullanmıyor. Sizce bu programın mı sorunu, Windows'un mu? Nasıl halledebilirim?
Bir sıcaklıkları kontrol edin render esnasında. Isındığında olur bu genelde.

Sıcaklıklar ne alemde render alırken?

Güç seçeneklerinden Yüksek Performans'a alıp kontrol edin 3Ghz'e çıkıyor mu diye. Çıkmıyorsa Windows'tan kaynaklanıyordur çıkıyorsa programdan kaynaklıdır.
Güç seçeneklerinden Yüksek Performans'a alıp kontrol edin 3Ghz'e çıkıyor mu diye. Çıkmıyorsa Windows'tan kaynaklanıyordur çıkıyorsa programdan kaynaklıdır.

Ek olarak notebook olduğunu fark etmemişim, üreticiler kendileri de yapabiliyor. Bizim şirketteki i7-6700HQ'lerin turbo boostu 3.5Ghz olmasına rağmen 2.80'e kilitlenmiş durumda.

Son düzenleme:
Bir sıcaklıkları kontrol edin render esnasında. Isındığında olur bu genelde.
80 derece. Evet fazla ama çok da değil bir 90 derece değil yani.

Ek olarak notebook olduğunu fark etmemişim, üreticiler kendileri de yapabiliyor. Bizim şirketteki i7-6700HQ'lerin turbo boostu 3.5Ghz olmasına rağmen 2.80'e kilitlenmiş durumda.
AMD'nin chipset sürücüsünü kurduğumdan güç planını AMD'nin kendi verdiği planı seçtim. Maks. CPU kullanımını da %100 ayarladım.
Şu an programdan dolayı olduğu düşünmeyi başladım. CPU'ya stres testi yapabileceğim önerdiğiniz program var mıdır?

80 derece. Evet fazla ama çok da değil bir 90 derece değil yani.

AMD'nin chipset sürücüsünü kurduğumdan güç planını AMD'nin kendi verdiği planı seçtim. Maksimum CPU kullanımını da %100 ayarladım.
Şu an programdan dolayı olduğu düşünmeyi başladım. CPU'ya stres testi yapabileceğim önerdiğiniz program var mıdır?

Prime95 en zorlayan CPU test programlarından biri.

Yeni konular

Geri
Yukarı