Ryzen 2700X boşta çalışma sıcaklığı 80C

XratedManfanser

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar.
MSI X470 GAMING PRO Carbon AC üzerine kurulu sistemde Ryzen 2700X işlemci ve 240mm sıvı soğutma mevcut. Oyun oynarken veya render alırken işlemcide aşırı frekans düşüşü ve boştayken dahil sabit 80-85 C sıcaklık alıyorum. Hiçbir overclock yapmadım (sadece RAM frekansını 3000MHz çektim) işlemci voltajına dokunmadım. BIOS, Driver ve Windows10 hepsi son sürümde güncel. Az önce termal macun değişimi yaptım ama sonuç değişmedi. Termal macun değişimi için kasayı açtığımda sıvı soğutma hortumlarında ve radyatörde aşırı sıcaklık var. (Sıvı soğutma 240mm SilverStone TD02-L modeli 2016 Ekim'de satın almıştım ). İşlemci ile gelen hava soğutmada mevcut sizce ne yapmalıyım. Kullandığım termal macun enjektör içerisinde yaklaşık 1 yıldır hava almadan duruyordu. Bozulmuş olma ihtimali var mı?

Dosya Ekleri

• zzzz.png
    zzzz.png
    115,5 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selamlar.
MSI X470 GAMING PRO Carbon AC üzerine kurulu sistemde Ryzen 2700X işlemci ve 240mm sıvı soğutma mevcut. Oyun oynarken veya render alırken işlemcide aşırı frekans düşüşü ve boştayken dahil sabit 80-85 C sıcaklık alıyorum. Hiçbir overclock yapmadım (sadece RAM frekansını 3000MHz çektim) işlemci voltajına dokunmadım. BIOS, Driver ve Windows10 hepsi son sürümde güncel. Az önce termal macun değişimi yaptım ama sonuç değişmedi. Termal macun değişimi için kasayı açtığımda sıvı soğutma hortumlarında ve radyatörde aşırı sıcaklık var. (Sıvı soğutma 240mm SilverStone TD02-L modeli 2016 Ekim'de satın almıştım ). İşlemci ile gelen hava soğutmada mevcut sizce ne yapmalıyım. Kullandığım termal macun enjektör içerisinde yaklaşık 1 yıldır hava almadan duruyordu. Bozulmuş olma ihtimali var mı?
Boşta o sıcaklıklardaysa kesinlikle montajda sorun var yani sıvı soğutma montajını kontrol edin yine bir şey olmazsa macun alırsın.

Arkadaşlar selamlar.
Dostum bir sıkıntı olduğu çok net. Bende de Asus X470 var aynı işlemci var. 2 Hafta önce 240 lık sıvı soğutma kullanıyordum ve max. yükseklik 75'i gördüm Aida64 CPU stres testinde. Şu anda 360 lık soğutmam var max 52 gördüm 4 GHz de. Senin işlemci 3.7 GHz olmasına rağmen 85. Burda kesinlikle bir hata var. Hatanın bence asıl sebebi macun. Ya macunu eksik sürdün yada yanlış sürdün. Sıvı soğutmanı söküp, temizinden doğru bir şekilde kaliteli macun sürmeni öneriyorum sana.

Geri
Yukarı