Ryzen 3 1200 AF OC için yüksek voltaj gerekiyor

Yükteyken işlemci voltajı 1.46V'a kadar düşmüş. Normalde Ryzen 1200 için normal sayılabilecek bir değer, 3.9-4.1 arası bi' OC performansı beklemen gerekiyor. Şanssızsın derdim ama işin içinde AF olunca durum biraz değişir. AF olduğuna emin misin işlemcinin?

Muhtemelen 1200AF olmasının sebebi 2000 serisinden olamayacak kadar kalitesiz silikondur. İşlemci üreticileri böyle şeyler yapar. Ryzen 7 yapmaya çalışır, 1-2 çekirdeği sorun çıkartır, silikonu kalitesiz olur onlar da lazerle dandik çekirdekleri yakıp Ryzen 5 veya 3 diye satarlar. Benzer şeyi 2300X yapmaya çalışırken silikon kalitesiz çıktı diye çöpe atmak yerine 1200 diye satalım diyerek yapmış olabilirler herhalde.

Alttaki konuya göz at istersen.

Yükteyken işlemci voltajı 1.46V'a kadar düşmüş. Normalde Ryzen 1200 için normal sayılabilecek bir değer, 3.9-4.1 arası bi' OC performansı beklemen gerekiyor. Şanssızsın derdim ama işin içinde AF olunca durum biraz değişir. AF olduğuna emin misin işlemcinin?
Eminim. CPU-Z 12nm olarak gösteriyor.

Eminim. CPU-Z 12nm olarak gösteriyor.
O zaman dediğim gibi şanssızsın. Dandik silikon denk gelmiş. Yine dediğim gibi stres testinde işlemci voltajı 1.47V'a iniyor. Pek bi' anormallik göremedim, silikon kötü gibi geldi bana. Yapacak bir şey yok, 1.47V bile yüksek değer uzun vade için. 3.9GHz'e düşmeyi dene.

Geri
Yukarı