Ryzen 3 2200G 3600 MHz RAM desteklemiyor mu?

RRaidyn

Hectopat
Merhaba, APU bir sistem topladım fakat sistemde siyah ekran problemi var, BIOS ekranı dahi gelmiyor. Fanlar dönüyor fakat sistem siyah ekranda kalıyor.

Birkaç bilgisayarcıya götürdüğüm zaman bana 3600 MHz RAM desteklemiyor işlemciniz dediler. YouTube'da bazı videolarda bu işlemciyle 3600 MHz RAM kullandıklarını gördüm. Böyle bir olay var mı? Ona göre RAM'lerimi 3000 MHz ile takas edeceğim.

Anakart: ASUS Prime A320M-K
İşlemci: Ryzen 3 2200G
RAM: 8x2 3600 MHz RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
3600 MHz kullandım nasıl 3200 destekliyor?

Belleklerin yerlerini değiştirin 1 tane varsa öbür slota takıp deneyin.
Hocam denedim fakat yine görüntü alamıyorum. Bios sürümü pili çıkarttığın zaman sıfırlanıyor mu ? Anakarta göre değişiklik gösteriyormuş sanırım. İkinci el satın aldığım adam biosu 6034 sürüme güncellemiş. Benim işlemci destekleyen sürüme baktığım zaman 3000 küsürde bir yerde. Bios güncel olduğu için siyah ekran veriyor olabilir mi ?

Birde pili çıkarttıktan sonra Clear C-MOS deneyin. Anakart üzerindeki 2 pini kısa devre yapmanız lazım netten bakabilirsiniz.
Bahsettiğiniz olayı nasıl yapacağım, benim anakartım için var mı ? Ayrıca bios sıfırladığım zaman fabrika çıkışı olarak benim işlemcimi destekliyor mu ?

Hocam denedim fakat yine görüntü alamıyorum. Bios sürümü pili çıkarttığın zaman sıfırlanıyor mu ? Anakarta göre değişiklik gösteriyormuş sanırım. İkinci el satın aldığım adam biosu 6034 sürüme güncellemiş. Benim işlemci destekleyen sürüme baktığım zaman 3000 küsürde bir yerde. Bios güncel olduğu için siyah ekran veriyor olabilir mi ?

Bahsettiğiniz olayı nasıl yapacağım, benim anakartım için var mı ? Ayrıca bios sıfırladığım zaman fabrika çıkışı olarak benim işlemcimi destekliyor mu ?
Version 5216 ile 3000 serisi desteği kaldırılmış. Muhtemelen 3000 serisi altı da dahil. Malesef bu anakartta flashback desteği yok yani yeni bir işlemci ile 5207 sürümüne downgrade etmeniz gerekiyor.

Son düzenleme:
Bu mümkün değil çünkü varsayılan olarak XMP kapalı durumda olur ki siz defalarca BIOS sıfırladınız.
Evet bende götürdüğüm bilgisayarcıya bunu söyledim, mırın kırın yaptıktan sonra işlemciniz desteklemiyor dedi. 1000 TL de ücret çıkarttı. Çevremde başka bilgisayarcı da yok, götürüp teslim edebileceğim biri de yok. Sıkıntı yani.
Bios güncellemesini işlemci olmadan yapma ihtimalim yok değil mi ?

Evet bende götürdüğüm bilgisayarcıya bunu söyledim, mırın kırın yaptıktan sonra işlemciniz desteklemiyor dedi. 1000 TL de ücret çıkarttı. Çevremde başka bilgisayarcı da yok, götürüp teslim edebileceğim biri de yok. Sıkıntı yani.
Sakın verme. Alt tarafı işlemci takıp güncelleme yapacak. 1000₺ alsın müsait bir yere...
Uzak bir yer de olsa düzgün bir yere yaptır belki aldığınız kişi de yardımcı olabilir.
Maalesef mümkün değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı