Ryzen 3 2200G Overclock Yapılırken Soğutma Nasıl Olmalı?

LeBlanc

Hectopat
Arkadaşlar selam, Ryzen 3 2200G kullanıyorum. Stock soğutucu ile overclock yapılır mı buna? Yaptık diyelim, peki soğutma işini fanların çalışma hızını maximum olarak mı belirlemek gerek yoksa akıllı fan kontrolünü açık bıraksak kendisi halleder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fan ile OC yapabilirsin. Fanları akıllı kontrolde de bırakabilirsin ancak ben fan grafiğinde bir iki oynama yapmanı öneririm, sürekli maks. çalışması da sağlıklı olmaz.
Merhaba youtubeda takılırken gördüm overclock hakkında videolar izliyordum. Biostan cpu state control, spread spectrum ve cool n quiet özelliklerini disable yapmak gerektiğini söylüyordu overclock yaparken. Ben öncesinde küçük çaplı overclock denemelerimde fark ettim en basitinden görev yöneticisinden baktığımda bile ghz değerinde dalgalanma oluyordu sürekli. Ama o özellikleri kapattığımda ve overclok ile 3.50' den 3.70' e çıkardığımda bu değer neredeyse hiç oynamıyordu. O saydığım ayarlar ne işe yarıyor tam olarak acaba ?

Cool N'Quite özelliği OC yapınca otomatik kapanıyor zaten, en azından benim anakartda. Kendisi gerekmediği durumlarda işlemci frekansını otomatik düşürüyor diye aklımda kalmış. Diğerlerini de bir araştırıp tekrar döneyim, ilk defa duydum bunu.

Cool N'Quite özelliği OC yapınca otomatik kapanıyor zaten, en azından benim anakartda. Kendisi gerekmediği durumlarda işlemci frekansını otomatik düşürüyor diye aklımda kalmış. Diğerlerini de bir araştırıp tekrar döneyim, ilk defa duydum bunu.
Evet evet onu daha önce test ettim dediğin gibi turbo boost açınca veya manuel oc yapınca kapanıyor cool n' quite. Ama diger dedigim ayarlari kapamadan o hız sürekli olarak değişkenlik gösteriyordu. Şuan hiç hız dalgalanması yok.

Dalgalanmadan kastın nedir tam olarak? Bende de dalgalanma var ancak yük altında yada oyuna girince sabit ayarladığım değeri veriyor.
Yani mesela bilgisayarı yüksek performansa bile alsam kontrol ettiğimde görev yöneticisinden ghz değeri sürekli değişkenlik gösteriyor. Azami 3.70 mesela ghz değeri ama o değere çıktığını görmüyorum oyunlarda bile. Ama o ayarları kapatınca 3.66 ile 3.70 arasında stabil olarak kaldı.

Dosya Ekleri

• 12121.jpg
    12121.jpg
    197,2 KB · Görüntüleme: 43
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı