Çözüldü Ryzen 3 2200G sistem toplama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
6
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhabalar. Buradan tüm Technopat ailesine selamlarımı iletiyorum. Konuma geçeyim.

Hazır kullandığım bilgisayar fişi çekmişken yenisini toplayayım dedim. Ama hala kararsızlıklarım var. Her ay 1 sistem toplama konusu açılıyordu bende zaten geçen ay açmıştım ama yeterli cevap alamadım ve konu gitti. Toplayacağım sistem R3 2200G APU bir sistem. Biliyorsunuz fiyatlar atmosferi geçmek üzere. Ben ise şimdiden başladım. Yeterli para biriktirmeye başlıyorum ve sistemi dönem sonuna kadar tamamlamayı düşünüyorum. Şu an zaten kasayı aldım. Ön inceleme gibi bir şey yakında konu olarak atacağım gibi duruyor. Size sorularım var ama ilk önce sistemi yazayım;

R3 2200G ( 2. El almayı düşünüyorum. Ama sıfır alma ihtimalim yüksek. )

8 GB RAM ( Bunu da 2. el düşünüyorum. Ama bulunamıyor. Özellikle en az 2600 MHz arıyorum çünkü APU bir sistem. Zaten ileride bir tane daha 8 GB RAM daha ekleyeceğim. )

B450M anakart. ( Gigabyte'ın S2H modelini alacaktım ama fiyatı 100 lira birden uçunca farklı kartlara baktım. O fiyatlara ASRock marka bir tane daha var. )

DARK F40 400W ( şu an elimde. Çok güzel bir kasa ben sevdim. İleride ön bakış gibi bir konu açmayı düşünüyorum zaten. )

Başka bir şey yok zaten. SSD alamayacağım. Zaten bütçe sınırlı. Zaten ileride bilgisayara takviye yapacağım.

Sorulara geçersek;

1- İşlemci için 4+4 pin, GPU için 6 pin var. Mesela CPU için 4 pin gerekiyorsa diğer 4 pini GPU ile beraber 4+6 pin şeklinde kullanabilir miyim?

2- RX 570 için 500W gerekli diyorsunuz ama ben Watt hesaplama aracından hesapladım, RX 570 ile birlikte 350W gerekiyormuş. Ben ise 400W kullanıyorum.

3- Anakart olarak B350M alabilir miyim? B450M çok daha güçlü ama B350M daha ucuz. Hem B450M StoreMI teknolojisi kullanıyor.

4- GİGABYTE B450M-S2H modelinde M2 SSD yuvası var mı? Yani ASRock'un B450M-HDV modeli daha sade ama ucuz. Hem M2 yuvası gözüküyor. Linkleri en sonda bırakacağım.

5- Ucuza GİGABYTE GA-AX370M GAMİNG 3 adlı modelini buldum. Sizce nasıldır?

6- ETS2 oyununda kaç FPS alırım.

7- İlk önce kasayı alacaktım ve aldım. Şimdi anakart için para biriktiyorum. Sonra işlemci ve RAM ise 2. El olarak alınacak. Güzel bir plan mı?

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Sizi yordum kusuruma bakmayın. Ayrıca teker teker cevaplarsanız ( 1- Olabilir, 2- Belki vs. ) sevinirim.

Linkler;

İşlemci : 2. El alacağım. Ama fiyatlar çok artmış. 600 TL civarı bulsam yeter.

RAM : Bu ya da Bu. 2. olan daha güzel hem 3000MHz. Ama kararsızım. Bu arada G skill olan 2x4'müş o yüzden onu çıkarıyorum.

Anakart : GİGABYTE olanı. ASRock olanı. AX370M ( GİGABYTE ) olanı. Hangisini seçmeliyim? StoreMI teknolojisi çok güzel gözüküyor o yüzden AX370M olana uzak gibiyim. Tasarıma kanmamak gerek. Hem sıkıntılı olduğunu duydum. En iyisi ASRock veya GİGABYTE olan arasından seçmek.

Aklıma soru gelirse sorarım. Şimdiden iyi forumlar.

Çözüm
400W toplam verebildiği güç. PSU'da bir miktar güç kaybolur 10%-30% civarında. Ayrıca sadece ekran kartı ve işlemci değil RAM,HDD,SSD,Fanlarda güç harcar.
Zaten hesabıma bunlarıda kattım.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.
Güncel.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı