Ryzen 3 2200g vs Ryzen 3 1300X

Arkadaşlar işlemci olarak hangisini tercih etmeliyim ? Aralarındaki fark nedir ?
Sorunun cevabı herhangi bir Google aramasına Ryzen 1300X vs 2200G yazılıp cevap bulunacak kadar basit.
Ama sistemini belirtirsen amacını söylersen ne için sorduğunu anlatırsan elbette yardımcı olunacaktır.

GTX 1050 Tİ ekran kartım var
İki işlemci arasında kaldım
B450 anakart alacağım
3000 MHz RAM
1300x 2200g arasında kaldım [emoji1317][emoji1317]
Bilgiler için sağolun. Bildiğim kadar yardımcı olmak isterim

Ryzen 1300x desteklediği stabil işlemci frekansı resmi olarak 2666 Mhz olarak gösteriyor. Aynı şekilde b350 anakartların Ram destek listelerini incelediğim kadarıyla da bu destek ne kadar 3200 Mhz lere OC landığı belirtilse de destek verdiği Ram listelerinde 2600 Mhz üstü Ramlara rastlayamadım. B450 anakart kullanmak işlemciyi 3000 Mhz yi Ram tarafında sağlıklı kullandırır mı? Problem oluyor mu hayır olmuyor ama verimli kullanmak konusu tartışılır. Bu taraftan Ryzen 3 2200G tercih sebebi olabilir hem de daha güncel işlemci olması olasılığından dolayı.

Ryzen 3 2200 G ve 1300X performans noktasında oyunlarda çok fark ettireceğini zannetmem. Çekirdek sayılarından TDP değerlerinden 14nm işlemci olmaları yönünden aynı, farkı L3 belleğin 1300X in 8 MB olması sadece. Bu değerlere bakarak da Ryzen 3 2200Gnin Apu olması yani ekran kartsız çalışması bu anlamda artı olabilir. Yani bu yönden de Ryzen 3 2200G tercih sebebi olabilir.

Bildiğim kadarıyla OC yönüyle Ryzen 1300X belki bir adım öne çıkıyordur ama 2200G de belli değerlere OClanabiliyor. render, çizim vs uğraşıyorsanız bu yönden Ryzen 1300X tercih sebebi olabilir.

Sonuç olarak benim görüşüm B450 anakarta ben Ryzen 3 2200G düşünmeden alırım.

2200G alın. Hem içinde aşağı yukarı GT1030 gücünde bir GPU var hem daha ucuz hem de daha güncel. İkisi de aşağı yukarı aynı performansı verecektir. Aralarındaki fark 1300X'in daha hızlı olması ve XFR ile daha da hızlanabilmesi ancak bu hız oyunlarda 80 TL'lik bir etki yapmaz çünkü ilk nesil Ryzen'ler tek çekirdek konusunda pek başarılı değil. 2200G 2.nesil Ryzen olarak tek çekirdek performansı bir tık daha iyileştirilmiş. İkisinide aynı hıza OC'lersen 2200G daha bile iyi olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı