Ryzen 3 3100 4300MHz overclock sıcaklık değerleri

Alper Tuna Özen

Hectopat
Yer
Alanya/Antalya
Daha fazla  
Ryzen 3 3100 işlemciye sahibim. Stok soğutucu ile kullanıyorum ve BIOS üzerinden 4.3GHz'e overclock yaptım. İşlemci sıcaklığım boşta 46-48 forumda gezinip şarkı dinlerken 50-54 derece oluyor, yük altında 78 80 derecelere ulaşıyor, oyun oynarken CS:GO'da 72 73 derece fakat işlemci kendini yüzde 40-50 kullanıyor. Bunun nedeni sistemimde HD 7850 1GB ekran kartının bulunması ekran kartı yüzde 99 ile çalışıyor 250*300 FPS alıyorum, ileride 1660S ekran kartı alırsam işlemciye daha fazla yük bineceği için sıcaklık değerleri nasıl olur? Stok fanı değiştirmeme gerek var mı?

Sıcaklık artışında 5-6 derece yükselme olabilir eğer ekran kartını ne kadar kullanırsan o kadar az işlemci kullanırsın.

MSI Afterburner üzerinden işlemcinin ne kadar kullanıldığına bakın CS:GO gibi bir oyun CPU
odaklıdır.Eğer CS:GO'da işlemci %90 üstüne ulaşıyorsa gerek yok bence.

Kasayla alakalı olabilir. Turbo boost özelliği kapatın ve daha sonra mümkünse kasanın yan kapağını çıkarıp deneyin.
anlatmak istediğim şey o değildi ama teşekkürler.
Ekran kartı ve çözünürlük işlemci kullanımını değiştirir. Ona göre hesap yapın.
MSI Afterburner üzerinden işlemanlatmak istediğim şey o değildi ama teşekkürler.
MSI Afterburner üzerinden işlemcinin ne kadar kullanıldığına bakın CS:GO gibi bir oyun CPU

cinin ne kadar kullanıldığına bakın CS:GO gibi bir oyun CPU

İşlemci ısısı 80 dereceyi aşmadıkça performansa etki etmez 90 ve üstü zaten error
Kısaca yük altındayken 80-85'i aşıyorsa mutlaka voltaj düşürülmedilir ki bunu AMD Ryzen Master uygulamasından veya BIOS menüsünden yapabilirsiniz onun haricinde yük altında 80 altıysa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı