Ryzen 3 3100 mü Ryzen 5 1600AF mi ?

mstrfnd

Centipat
Soru başlıkta da yazdığım gibi, hangi işlemciden daha yüksek performans alabilirim? Sizce hangisini tercih etmeliyim? Ekran kartım gtx 1660s.

Yalnızca oyun içinse 3100 ve 1660S daha iyi bir ikili olurlar, 3100 ve 3300X oyun performansı konusunda oldukça iddialı çıktılar.

Oyun dışı kullanımda 1600 AF 6 çekirdeğin sağladığı avantajlara sahip.

Öncelik oyun ise, ben 3100'e şans verirdim 1600 AF şu anda ilgiden dolayı olması gereken fiyattan daha yüksek satılıyor.

3100'ün tam çıkış fiyatı bence önemli olacak burada. AMD'nin son zamanlarda ne yaptığını kestirmek güç, 1600 AF / 2600 / 3100 birbirlerinin dengi gibiler. Konu AMD olunca ben en yenisini tercih ederim, şu anda 3300X'e bakınca zaten bunu görüyoruz 3600 gibi bir işlemciyle oyun performansında dip dibe gidiyor.

Bariz fiyat farkı olursa 1600 AF yine öncelikli tercih edilmelidir ama fark çok az olursa 3100 ile alternatif bir yol çizilebilir :)

3100'ün tam çıkış fiyatı bence önemli olacak burada. AMD'nin son zamanlarda ne yaptığını kestirmek güç, 1600 AF / 2600 / 3100 birbirlerinin dengi gibiler. Konu AMD olunca ben en yenisini tercih ederim, şu anda 3300X'e bakınca zaten bunu görüyoruz 3600 gibi bir işlemciyle oyun performansında dip dibe gidiyor.

Bariz fiyat farkı olursa 1600 AF yine öncelikli tercih edilmelidir ama fark çok az olursa 3100 ile alternatif bir yol çizilebilir :)
Az sonra sipariş vereceğim. Aralarındaki fiyat farkı önemli değil ama çekirdek sayıları aklımı karıştırdı biraz.

Az sonra sipariş vereceğim. Aralarındaki fiyat farkı önemli değil ama çekirdek sayıları aklımı karıştırdı biraz.

Bu benim de kafamı çok karıştıran konulardan birisi. Ancak 2017 yılında 4 çekirdek 8 thread'lı Ryzen 1500X'i aldığımda forumlarda çoğu kişi 4 çekirdeğin devri bitti artık oyunlar için 6-8 çekirdek şart diyorlardı. 3 senede aynı işlemcimle tüm AAA oyunları sorunsuz oynuyorum. Bana göre mimari, nm, frekans, ccx değerleri çekirdeğin sayısından daha önemli amaç oyun ise. 3600'ün çoğu 8 çekirdeğe, 3300X'in ise çoğu 6 çekirdeğe karşı oyun performansları ortada.

Son düzenleme:
Bu sorular benim de kafamı çok kurcalıyor. Ama acele edip almayacağım. Ne zaman bu şekilde aceleci davransam pişman oluyorum :) Bence Teknobiyotik'teki ön sipariş fiyatına almak yerine, Türkiye'ye gelmesini bekle. Onun piyasa fiyatına göre 1600AF fiyatı da revize edilecektir.

3100 ve 3300x in 29 mayısta stokta olacağı yazıyor teknobiyotikte ve önsipariş için fiyat verilmiş. İleri dönük 3300x alınabilinir aslında fiyat sizin için uygunsa.
1600af güncel fiyatıda bu ,tabi daha ucuza başka sitelerde olabilir. Hatta belkide piyasaya 3100 ve 3300x çıktığında 1600af indirime girerek dahada ucuzlayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı