Ryzen 3 3100 sistem görüntü vermiyor

• Konuyu başlatan mznb
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 2B

mznb

Femtopat
Selamlar, bir arkadaşıma çocuğu EBA'ya girsin ve birazda oyun oynasın diye sistem topladık, parçaların hepsini sıfır olarak satın aldım sistemi kurdum çalıştırdığımda ise kasa ışıkları fanları işlemci ve ekran kartı fanları çalışıyor, klavye fare ışıkları yanıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Monitörü değiştirdim sorun monitörde değil, ekran kartını iptal edip anakartın HDMI çıkışını denedim yine görüntü vermedi, benzer konu yorumlarında statik elektrikten olabilir denmiş güç kablolarını çıkarıp anakartı elledim bayağı :D yine olmadı, RAM söktüm taktım işlemci doğru takılı ne yapacağım başka bilmiyorum yorumlardan ve yaptığım kontrollerden sistemin de uyumlu olduğunu düşünüyorum sistem aşağıda belirttiğim gibidir. M.2 SSD ile ilgili sorun olabilir mi giriş pini farklı ama uyumlu diye okudum aklıma başka bir şey gelmiyor öğrenci derse girecek yardımcı olursanız sevinirim.

Gigabyte B450M S2H anakart işlemci Ryzen 3 ready yazıyor yani işlemci ile uyumlu.
Ryzen 3 3100 işlemci.
XPC 3200 MHz 8 GB tek slot RAM.
Gigabyte 1660 Super.
WD Blue M.2 SSD.
Corsair Spec Delta 550 Watt kasa.

Selamlar, bir arkadaşıma çocuğu EBA'ya girsin ve birazda oyun oynasın diye sistem topladık, parçaların hepsini sıfır olarak satın aldım sistemi kurdum çalıştırdığımda ise kasa ışıkları fanları işlemci ve ekran kartı fanları çalışıyor, klavye fare ışıkları yanıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Monitörü değiştirdim sorun monitörde değil, ekran kartını iptal edip anakartın HDMI çıkışını denedim yine görüntü vermedi, benzer konu yorumlarında statik elektrikten olabilir denmiş güç kablolarını çıkarıp anakartı elledim bayağı :D yine olmadı, RAM söktüm taktım işlemci doğru takılı ne yapacağım başka bilmiyorum yorumlardan ve yaptığım kontrollerden sistemin de uyumlu olduğunu düşünüyorum sistem aşağıda belirttiğim gibidir. M.2 SSD ile ilgili sorun olabilir mi giriş pini farklı ama uyumlu diye okudum aklıma başka bir şey gelmiyor öğrenci derse girecek yardımcı olursanız sevinirim.

Gigabyte B450M S2H anakart işlemci Ryzen 3 ready yazıyor yani işlemci ile uyumlu.
Ryzen 3 3100 işlemci.
Gigabyte 1660 Super.
WD Blue M.2 SSD.
kablolarda sıkıntı olabilir mi bi ihtimal. ssd sorun olsa bile bi görüntü gelmesi lazım diye biliyorum. ben de bazen kablolarda sorun oldugu oluyor monitörden kasaya giden.

Ryzen 3 3100 işlemci.
Gigabyte 1660 Super.
WD Blue M.2 SSD.
Başka bir hdd/ssd ile açmayı denermisiniz?

Merhaba, kullandığınız anakart Ryzen 3 ready diyebilir fakat anakart eski olduğu için R3 1200 gibi işlemcileri direkt açar. R3 3100 yeni bir işlemci bu yüzden BIOS Update şart gibi görünüyor. Çevrede güvenebiliceğiniz bir bilgisayarcı varsa ona verin BIOS güncellemesi yapsın ya da aldığınız yere başvurun onlar BIOS güncelleme hizmeti veriyor mu onu öğrenin ama bu yöntem de bayağı uzun sürer.

Anakartta "AMD Ryzen Desktop 3000 Ready" gibi bir ibare bulunuyor mu? Bulunmuyorsa muhtemelen 3. nesil Ryzen işlemcileri doğrudan desteklemiyordur, 1. veya 2. nesil bir Ryzen işlemci takıp BIOS'u F40 sürümüne güncellemeniz gerekecek.

Ek olarak R3 3100 işlemcide APU bulunmadığından görüntü kablosunu anakarta bağladığınızda görüntü alamazsınız.

Adam Ryzen 3 Ready yazmış hala yazıyor mu diye sormuşlar... Neyse hocam öncelikle ekran kartı olmadan görüntü alamazsın işlemcide dahili GPU yok. Montajda sıkıntı yoksa görüntü vermesi lazım. HDMI kablosunu ekran kartına takıyorsunuz değil mi?

Arkadaşlar hepinize cevaplar için teşekkür ederim. Farklı RAM farklı ekran farklı HDMI kablo vs. Derken sorunun ekran kartının HDMI çıkışında olduğunu tespit ettim. Şöyle ki DP kablo ile bağladım ve direk görüntü geldi, HDMI ile bağladığımda görüntü gelmedi, farklı HDMI kablolar denedim hepsinde sonuç aynıydı işin aksi tarafı kendi monitörümde DP giriş yok ve maalesef çevirici almam gerekti firma ile görüştüm gönderin inceleriz dediğiniz gibiyse iade alırız dediler ama bu süreç bir ayı bulacak. EBA için alındığından çevirici ile hallettik ileride başka sorun olur mu bilmiyorum. Ekran kartında 3 tane DP port koyup bir tane HDMI koymanın da mantığını anlayamadım bu elektronik işi hep böyle şansın olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı