Ryzen 3 3100 ve 3300X serisi ve fanboyları

Bilgilendirmemi beğendin mi?

• Oy verenlerin toplamı
    27
Intel'in bu işlemcisi yeni nesil olduğundan dolayı ana kartları çok pahalı.
Ucuzları ise RAM frekansı bakımından berbat.
700-800 TL'ye B550M alıp PCI4.0 yaşamak daha iyi.
Ya da B450M alıp 500 TL'ye BIOS güncellemesi yapmak var.

Üstelik RAM'lar performansı çok fazla arttırıyor Ryzen'da.
2 Tane 3000 MHz RAM çaksan i3 10100 yanında duramaz.

Bence de şu an eğer anakart alınmadıysa Ryzen 3 3100 yerine i3 10100 almak daha mantıklı.
Bazıları İntel tarafından RAM MHz'si düşük diyor doğru ama İntel tarafında RAM MHz'si o kadar da önemli değil.
Yani tamam 3200 ile 2666 arasında fark oluyor ama bu fark AMD'de ki kadar yüksek değil.
Ama işlemciye overclock yapılacaksa Ryzen 3 3100 alınabilir.

Örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Amd işlemciler RAM'e çok ihtiyaç duyarken İntel işlemciler RAM'i daha az verimli kullanıyor. AMD demek +RAM masrafı demek. Benim fikrim alt seviye işlemcilerde bu şekilde.
Hayır, 2666 Mhz. RAM'ler ile 3200 arasında bir fiyat farkı yok, 3600 Mhz. RAM'ler de 50 TL fazlaya bulunabiliyor. Piyasayı araştırırsanız anlarsınız.
AMD ile güçlü RAM'ler kullanmak istediğinizde fazla para vermezsiniz.

Arkadaşlar performans testleri aynı RAMler ve Aynı teknik özellikli anakrtlar ile yapılıyor. Yok efendim AMD 3000mhz olayı ile alakası yok. Zaten Intel işlemciler RAM'i AMD'den çok daha az kullanıyor.

Herkese iyi akşamlar. Bugün Ryzen 3 3--- serisi hakkında basit bir kıyaslama ve fanboy muhabbeti hakkında konuşacağım. (Bu devirde Intel alınmaz veya Intel çöp diyen arkadaşlar bu konuyu okumasınlar.)Evet bildiğiniz gibi uygun fiyatlı işlemci deyince aklımıza Ryzen 3 3100 ve Ryzen 3300X modelleri gelir. Ama neden hiç Intel Core i3 10100 gibi işlemciler gelmiyor? Bilmeyenler için Ryzen ~1000₺ ve Intel Core i3 10100 ~1000₺. Oyun testlerine internet üzerinden bakarsanız Intel Core i3 10100'ün açık ara fark attığını hatta <1500₺ olan Ryzen 3 3300X gibi bir işlemci ile çok az bir farkla geride kaldığını görebilirsiniz. Hem de Intel 10.nesil yepyeni LGA 1200 soketi sunuyorken neden Intel bu durumda küçük düşüyor? Şimdi diyecekler AMD stok fanı daha pahalı daha iyi. Arkadaşlar ikisinin de soğutma performansı birbirine aşırı yakın ve AMD'nin fanı yalnızca fazla gösterişli. Kasanın içinde güzel bir fan durmasını istiyorsanız zaten RGB bir fan alın. Örneğin Ryzen 3 3300X alacaksınız. Performans olarak çok yakın Intel Core i3 10100 ve yanına bir sıvı soğutma alın(çok güzel tek fanlı modeller mevcut). Ben tartışmaya açığım siz de uygun üslüp kullanarak burada yorum yapabilirsiniz. Akıl akıldan üstündür bir de sizin ne düşündüğünüzü yazın. İyi akşamlar.

Çünkü en ucuz LGA 1200 anakart en ucuz AM4 anakarttan 250TL daha pahalı.

Evet fanboylar dolmaya başladı maalesef. Ben sadece burada fikrimi beyan ettim şuan feci linç yiyiorum. Birkaç kişi anladı ve bu kişiler oldukça bilinçli tüketiciler. Beğenlere teşekkürler beğenmeyenler canınız sağolsun.

Teknoloji de fanboyluk yapmazsınız ama ya. Kardeşim hangisi ucuz ve iyiyse onu al iki firmanın da güzel ürünleri çıkarması ve kapışması son kullanıcının yararına olur çünkü bu direkt fiyatları lehimize etkileyen bir durum.

Evet fanboylar dolmaya başladı maalesef. Ben sadece burada fikrimi beyan ettim şu an feci linç yiyiorum. Birkaç kişi anladı ve bu kişiler oldukça bilinçli tüketiciler. Beğenlere teşekkürler beğenmeyenler canınız sağ olsun.

Yazıma cevap verir misin lütfen bu arada fanboy değilim her iki markanında ürünlerini uzun süredir kullanıyorum.

Geri
Yukarı