Ryzen 3 3200U frekans sabitleme veya Turbo kapatmak

Elvedui

Kilopat
Monster laptopumun gücü AAA oyunlarda tatmin etmemeye başladığı için yeni bir laptop arayışına girdim. 3070 ekran kartlı ve Ryzen 7 5800H işlemcili bir laptop beğendim. Fakat bu AMD işlemcilerde Turbo kapatma veya frekansı temel değerde tutma gibi bir yöntem yok sanırım. Bunu Intel'de çok kolay bir biçimde yapıyordum. ThrottleStop adlı 2-3 MB boyuntunda bir programı indirip tek kutucuğu işaretleyerek laptopumun Knight Online oynarken kafa ütülemesinin önüne geçiyordum. Oyunda yüksek performansa ihtiyacım olduğu zaman da kutucuğa tekrar basıp Turbo'yu aktif ediyordum bu kadar basitti.

Başka dandik bir Ryzen 3 3200U işlemcili laptopum var. Türkçe ve yabancı forumlarda denemediğim yol kalmadı.

1. ThrottleStop AMD'de çalışmıyor.
2. quick CPU ile denedim, program çalışıyor ama Advanced settings seçeneği AMD'li laptopta çıkmadı.
3. Ryzen Master adlı program laptoplarda çalışmıyormuş.
4. güç seçenekleri bölümünden "en yüksek işlemci durumu" kısmından maksimum gücü %99 yaptım olmadı.
5. güç seçenekleri bölümünden işlemci performansını attırma kısmını "devre dışı" yaptım yine olmadı.

Başka da bir yöntem bulamadım. ThrottleStop tarzı pratik bir yöntem var mı? BIOS olaylarına girmek istemiyorum çünkü KO oynarken anlık olarak Turbo'yu açıp kapatma gereği duyuyorum. Turbo açıkken laptop fazla ısınıyor fanlar kafa ütülüyor, bazı bölgelerde de performansa ihtiyaç duyduğumdan bunu açıyorum. Eğer AMD işlemcilerde bunun gibi bir şey yoksa F/P ürünü olan Lenovo Legion 5'ten vazgeçeceğim.

Şu video sanırım iş görür ben 5600h işlemcide denedim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS üzerinden undervolt yapabiliyor musunuz?
Hocam bios ile falan uğraşmak istemiyorum. Yazıyı tekrar okursanız anlarsınız. Intel'de turbo 2 saniyede aç kapa yapılıyorken AMD'de bu olmuyorsa 25-30 bin TL o laptopa para veremem.
Şu video sanırım iş görür ben 5600h işlemcide denedim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Konuyu açtığım yazıda 5. seçenekte belirttiğim gibi bu yöntemi zaten denedim. Intel'de işe yaradı AMD'de yaramadı.

@Elvedui bende 5600h işlemciye 3200 mhz'e sabitledi siz zaten 5800h işlemcili bir bilgisayar beğendiğinizi yazmışsınız 5800h işlemcide çalışacaktır fakat u olan işlemciler için bir şey diyemiyeceğim....

Yeni konular

Geri
Yukarı