Ryzen 3 3300X güvenli voltaj aralığı

Lource

Centipat
Arkadaşlar Ryzen3 3300X işlemcim var. İşlemciyi 4.2GHz de 1.1375v'a ayarladım. Sizce sorun olur mu? Daha yeni yaptım bu ayarı. Size göre en düşük kaç voltaja kadar inilmeli? Benim ayarladığım voltaj değeri ileride sorun çıkartır mı?

1.35V'a kadar güvenli diyebilirim. Üstüne bir şeyleri göze almadan çıkmayın sakın. 1.1-1.35V aralığında bir değer bulmaya çalışın.

Son düzenleme:
Bir sorun çıkarmaz. Soğutucunuz nedir? Herhangi bir crash vesaire alıyor musunuz? Daha fazla çıkmaması gerekiyor sıcaklığın. Voltajı düşürmek bir bakıma sıcaklıktan ve güç tüketiminden fayda sağlamak anlamına geliyor.

Son düzenleme:
Bir sorun çıkarmaz. Soğutucunuz nedir? 1.2v yaptığınızda voltaj yeterli geliyor mu? Herhangi bir crash vesaire alıyor musunuz? Daha fazla çıkmaması gerekiyor sıcaklığın. Voltajı düşürmek bir bakıma sıcaklıktan ve güç tüketiminden fayda sağlamak anlamına geliyor.

Stok soğutucusunu kullanıyorum. O yüzden 1.2v da ısınmış olabilir ileride yeni bir soğutucu alırsam 1.2v a geçerim diye düşünüyorum.
Biraz fazla soru sordum ancak şunu da merak ediyorum, normal kullanımımda 3.8GHz de kullanıp sadece oyun oynarken Ryzen Master ile GHz ve voltajı değiştirsem sorun olur mu? Oyundan çıkınca eski haline geri çeksem?
Bir sorun çıkarmaz. Soğutucunuz nedir? 1.2v yaptığınızda voltaj yeterli geliyor mu? Herhangi bir crash vesaire alıyor musunuz? Daha fazla çıkmaması gerekiyor sıcaklığın. Voltajı düşürmek bir bakıma sıcaklıktan ve güç tüketiminden fayda sağlamak anlamına geliyor.

Siz yazdığım voltajı yanlış anladınız sanırım ben 1.2'nin altın da bir değer vermiştim.

Bence en mantıklısı stok soğutucu kullanıyorsanız 4.0Ghz veya 4.1GHz değerlerinde 1.2-1.35V aralığında bir değerde sabitlemeniz. 4.1GHz 1.35V ile deneyin. AIDA64 ile yük testinde sokun. Mavi ekran alma durumunuz olursa 4.0GHz ile deneyin. Mavi ekran almazsanız 4.1GHz üzerinden devam edin ve voltajı azaltın. (Her seferinde 0.075 veya 0.125 olacak şekilde azaltın.)

Ayriyeten şimdi fark ettim. 1.1375V vermişsiniz. Doğal olarak 1.2V verdiğinizde işlemcinin daha fazla ısınması normal, zira 1.2>1.1375. Gözümde kaçmış kusura bakmayın. 4.2GHz 1.1375V çok iyi bir değer. Böyle kalsın. :)

Teşekkürler sağ olun kafama takılmıştı sorun olur mu diye çünkü 1.2'nin altına değer vermiştim ama sorun yokmuş öğrenmişim oldum iyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı