Çözüldü Ryzen 3 4300GE APU sistem oyunlarda kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EdenDaTa

Decapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Uluslararası Ticaret ve Finansman Öğrencisi
Merhabalar, geçtiğimiz günlerde yeni bir APU sistem topladım ve özellikleri aşağıdaki gibidir;
Güç kaynağı: Cooler Master 750W 80+Bronze
İşlemci: AMD Ryzen 3 4300GE.
Anakart: MSI B550M Bazooka.
Bellek: Crucial Ballistix 16 GB (2*8) 3600MHz CL16 RAM.
SSD: Kingston A2000.

Sistem oldukça yeni, gerekli tüm güncellemeleri (Windows 10, driver, BIOS) yaptım. Ancak bununla birlikte birçok sorunda beraberinde geldi. İnternetin stabil olmaması, web sayfalarına bağlanamama veya yavaş bağlanma, bunun yanında ara sıra ufak takılmalar ve League of Legends oyununu oynadığım sırada bilgisayarın kendini hiçbir uyarı vermeden kapatması.

Çare olarak birçok yöntem denedim ama hiçbiri kalıcı çözüm olmadı. Örneğin; modemi ve bilgisayarı sıfırladım, DNS değiştirdim ve uygulamalar üzerinden onarım yaptım. Bu konu hakkında gerçekten desteğe ihtiyacım var. Teşekkürler.

Çözüm
Bir sorun görünmüyor bana göre. Güç kaynağından olabilir gibi duruyor. Konuyla alakasız ama aynı işlemciden bende de var, B500 GAMING Plus anakartta bellekler desteklemesine rağmen 3200 MHz kullanamıyorum. Siz özel bir ayar yaptınız mı?

Aslında sadece XMP profile 1 açıp kaydettim. Bilgisayarımı ve modemimi formatladım ve BIOS güncelledim, şu anlık internetim de bir sorun yok gibi, bir de League of Legends oyununda test yapacağım. Eğer bilgisayar kapanmazsa sorun ortadan kalmış demektir.
Bir sorun görünmüyor bana göre. Güç kaynağından olabilir gibi duruyor. Konuyla alakasız ama aynı işlemciden bende de var, B500 Gaming Plus anakartta bellekler desteklemesine rağmen 3200 MHz kullanamıyorum. Siz özel bir ayar yaptınız mı?
Güç Kaynağ8 yeterli beslemeyi sağlayabilen kaliteli bir güç kaynağı. Peki siz oyunlarda bilgisayarın aniden kapanmasına şahit oldunuz mu?
BIOS güncellemesi ile sorunum çözüldü. Konu kapanabilir. Teşekkürler.
Merhabalar, geçtiğimiz günlerde yeni bir APU sistem topladım ve özellikleri aşağıdaki gibidir;
Güç kaynağı: Cooler Master 750W 80+Bronze
İşlemci: AMD Ryzen 3 4300GE.
Anakart: MSI B550M Bazooka.
Bellek: Crucial Ballistix 16 GB (2*8) 3600MHz CL16 RAM.
SSD: Kingston A2000.

Sistem oldukça yeni, gerekli tüm güncellemeleri (Windows 10, driver, BIOS) yaptım. Ancak bununla birlikte birçok sorunda beraberinde geldi. İnternetin stabil olmaması, web sayfalarına bağlanamama veya yavaş bağlanma, bunun yanında ara sıra ufak takılmalar ve League of Legends oyununu oynadığım sırada bilgisayarın kendini hiçbir uyarı vermeden kapatması.

Çare olarak birçok yöntem denedim ama hiçbiri kalıcı çözüm olmadı. Örneğin; modemi ve bilgisayarı sıfırladım, DNS değiştirdim ve uygulamalar üzerinden onarım yaptım. Bu konu hakkında gerçekten desteğe ihtiyacım var. Teşekkürler.
RAM'leriniz kaç MHz'de çalışıyor?

RAM'leriniz kaç MHz'de çalışıyor?
3600Mhz
İşlemcinizin sıcaklığını kontrol edin. Stres testi yapıp ekran görüntüsünü buraya atın.
İşlemci sıcaklığı boşta 35 - 45 derece arasında, oyunda ise 50 derecelere yaklaşıyor. Stres testi nasıl yapabilirim?
IMG_20210520_162936_1.jpg

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-05-20 163812.png
    Ekran görüntüsü 2021-05-20 163812.png
    44,5 KB · Görüntüleme: 61
Henüz sona ermedi ama sıcaklık değerleri bu şekilde.
CPU-Z indirip Bench sekmesi üzerinden stres testi yapabilirsiniz. Sorun stok soğutucudan kaynaklı olabilir.
Bundan sonra ne yapmam gerekiyor?

Dosya Ekleri

• IMG-20210520-WA0002.jpeg
    IMG-20210520-WA0002.jpeg
    248,4 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Henüz sona ermedi ama sıcaklık değerleri bu şekilde.

Bundan sonra ne yapmam gerekiyor?
Bir sorun görünmüyor bana göre. Güç kaynağından olabilir gibi duruyor. Konuyla alakasız ama aynı işlemciden bende de var, B500 Gaming Plus anakartta bellekler desteklemesine rağmen 3200 MHz kullanamıyorum. Siz özel bir ayar yaptınız mı?

Bir sorun görünmüyor bana göre. Güç kaynağından olabilir gibi duruyor. Konuyla alakasız ama aynı işlemciden bende de var, B500 GAMING Plus anakartta bellekler desteklemesine rağmen 3200 MHz kullanamıyorum. Siz özel bir ayar yaptınız mı?

Aslında sadece XMP profile 1 açıp kaydettim. Bilgisayarımı ve modemimi formatladım ve BIOS güncelledim, şu anlık internetim de bir sorun yok gibi, bir de League of Legends oyununda test yapacağım. Eğer bilgisayar kapanmazsa sorun ortadan kalmış demektir.
Güç Kaynağ8 yeterli beslemeyi sağlayabilen kaliteli bir güç kaynağı. Peki siz oyunlarda bilgisayarın aniden kapanmasına şahit oldunuz mu?
BIOS güncellemesi ile sorunum çözüldü. Konu kapanabilir. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı