Ryzen 3000 ve sıcaklık değerleri

hakanbey30

Kilopat
Makaleler
2
Merhabalar arkadaşlar bildiğiniz üzere 3000 serisi PCI 4.0 destekleyen işlemciler 4.0'dan dolayı eğer işlemciyi kırpmazsanız stok fanlarda çok yüksek ısılara çıkıyor.
Hani 1600 - 2600X işlemcilerde direkt anakarta tak başlat gitsin yapamıyorsun stok fanla aksi halde yük altında 80-90 dereceleri zorluyor.
Benim merak ettiğim madem 4.0 çok ısıtıyor bunları o zaman 3.0 destekli B450 gibi anakartlarda bu işlemciler çok ısınmaması gerekmiyor mu ben sıcaklık konusunda pek fark göremedim bu işlemciler neden bu kadar çok ısınıyor. Şimdi kenarda 2700X olan stok soğutucuyla hiç BIOS'tan kırpma yapmadan yükte 55-60 derecelerde çalışan işlemciyle sıcaklığı düşürmek için voltaj düşürülmüş CBP kapatılmış bir Ryzen 3600 bence 2700'den daha verimli olacağını düşünmüyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen 3900X piyasaya ilk çıktığında geçen sene Vatan'dan almıştım X570 GODLIKE anakarta takıp stok soğutucu ile hüsrana uğradıktan sonra sıvı soğutma niye kullanmadın ya da daha güçlü soğutucu diyecek arkadaşlara cevabım müşterim istememişti zaten fanıyla birlikte geliyordu, madem fan yetmiyor niye koyuyorlar içine diye o sebepten yani hiç detaylı BIOS ayarı yapmadan işlemci yük altında 98 dereceye kadar çıkmıştı. Şu anda X370 GAMING PRO Carbon anakartımıza Ryzen 3600 alma niyetimiz var ancak başımıza gelen bu büyük sıcaklık sorunları yüzünden hep bir tarafım 2700X'te kalma taraftarı. Bu arada yine stok fanla kullanacağım 3600'ü ona göre bilgilendirirseniz sevinirim. Burada illa 3600 olacak diye bir şey yok 3700 de olabilir 3800de korkum sıcaklık problemi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fan yerine, üzerinde en az 12 cm lik fanı bulunan kule tipi bir soğutucu almanızı tavsiye ederim. Kaliteli bir termal macunla hem ısınma hem ses sorunu ortadan kalkar.

3. nesil Ryzen'lerde voltaj dengesizliği söz konusu. CPB kapatıp sabit bir voltajda işlemcinizi kullanabilirsiniz. Ya da kule tipi soğutma alabilirsiniz.
Bunun işlemciye bir zararı var mı hocam. Ben çok sorgulamadım ama sürekli sıcaklık çıkıyor fan hızlanıyor iniyor sürekli dalgalı bir grafik çiziyor sıcaklık konusunda.

Bunun işlemciye bir zararı var mı hocam? Ben çok sorgulamadım ama sürekli sıcaklık çıkıyor fan hızlanıyor iniyor sürekli dalgalı bir grafik çiziyor sıcaklık konusunda.
Sıcaklık olarak zararı yok ama performans olarak biraz var bence. Ben 2600 kullandığımdan yapmıyorum ama 3600'ü stok soğutucuyla kullansam CPB kapatıp voltajı sabitlerdim.

Size iyi silikonlu model gelmiş sanırım.

2700X ile yola devam etsen 3600 yokluğunu hisseder miyim sizce? Bütçe ekstra fan almaya yetmiyor çünkü
3600'ün tek çekirdek performansı 2700x'den çok daha üstün. Oyun odaklı sistem için 3600. 2700x 8 çekirdek olduğu için çoklu çekirdek gerektiren işlerde 3600'den üstün.

3600'ün tek çekirdek performansı 2700X'den çok daha üstün. Oyun odaklı sistem için 3600. 2700X 8 çekirdek olduğu için çoklu çekirdek gerektiren işlerde 3600'den üstün.

Hiç kapatmadan 7/24 çalışacak genellikle film müzik indirme izleme üzerine oyun olarak en fazla Call of Duty Warzone olabilir oda ayda yılda 1 55 yaşında bir abim kullanıcak. Müzisyen kendisi kaydettiği videolarda işlem yapacak vs

Yeni konular

Geri
Yukarı