Ryzen 3300X AIDA64 ile testte Max 103 derece

Emre öztürk78

Decapat
Merhaba. Sistemi yeni topladım. AIDA64 programıyla sistem kararlılık testi gerçekleştirdim. Ve sonuç aşagıdaki gibidir önerileriniz nelerdir.
Not: Bu görüntüler 2.5 dakikalık testten. 10 dakika bu şekilde test ettim sıcaklık değerleri aynı şekilde sabit kaldı.
Sistem özellikleri.

CPU: Ryzen 3 3300X.
Anakart: BIOSTAR B450mh 3200MHz.
RAM: 2x8 Neo Forza 3000MHz.
Ekran kartı: GTX 970.
Kasa: Gametech xcoler Pro mesh RGB Gaming(küçük bir kasa)
PSU: Dragos 600W 80+

Termal macunu PC malzemeleri satan bir yerden aldım. Ancak değiştirsem de 10 derece fark etsin. 93 derece eder. Bu degerler yüksek gibi geldi bana.

Termal macunu PC malzemeleri satan bir yerden aldım. Ancak değiştirsem de 10 derece fark etsin. 93 derece eder.
Kötü sürülmüş kalitesiz bir macunla 15 20 derece kadar fark bile yaşanabilir. Stres testinde zaten normal oyun sıcaklıkları beklemeyin hocam. Yine de kaliteli veya orta seviye bir macun almanızı tavsiye ederim. Ayrıca 103derece olup kapanmaması iyiymiş...

Cidden fazla. Soğutucuyu doğru şekilde monte ettiğinden emin misin? En yakın zamanda kendine bilindik, kaliteli bir macun al.

Kötü sürülmüş kalitesiz bir macunla 15 20 derece kadar fark bile yaşanabilir. Stres testinde zaten normal oyun sıcaklıkları beklemeyin hocam. Yine de kaliteli veya orta seviye bir macun almanızı tavsiye ederim. Ayrıca 103derece olup kapanmaması iyiymiş...
Cevap icin tesekkurler. Bir tane termal macun aldim deneme yapicam. Umarim CPU yapismamistir. Evet 103 derecede neden kapanmadı bende anlamadim. Kasa küçük ve ramler CPU ya cok yakın kule tipi sogutucu almak istiyorum ama sıgmaz diye korkuyorum.
Cidden fazla. Soğutucuyu doğru şekilde monte ettiğinden emin misin? En yakın zamanda kendine bilindik, kaliteli bir macun al.
Montaji dogru hatta vidalari bile yavaş yavaş capraz sıktım. Ama macun kalitesiz o kesin.
Soğutucu düzgün oturmamıştır muhtemelen. CPU Core voltage 1.656 diyor, anakart ayarlarınızda bir şeyler yanlış.
Normalde kac olmasi gerekli. Şuan PC güç ayarlarinda yuksek performasta bu etkili olurmu.

Standart haliyle 1.3~1.35 max. görmeli CPU. 1.64 falan değerler fazla garip. Normalde o voltaja çıkamaması lazım. 80 derece üstü bir şeylerde sıkıntı olduğunun habercisi sanırım.

Standart haliyle 1.3~1.35 max. görmeli CPU. 1.64 falan değerler fazla garip. Normalde o voltaja çıkamaması lazım. 80 derece üstü bir şeylerde sıkıntı olduğunun habercisi sanırım.
Peki bu AIDA64 programi CPU ya kararlilik testinde fazladan voltaj verebilirmi. Termal macun degisimi şart oldu benim icin. Kule tipi sogutucu almaya korkuyorum . Çünkü ramlar stok sogutucuyla bile suan dip dibe kule tipi alsam ramlere degecek gibi geliyor.

Peki bu AIDA64 programi CPU ya kararlilik testinde fazladan voltaj verebilirmi. Termal macun degisimi şart oldu benim icin. Kule tipi sogutucu almaya korkuyorum . Çünkü ramlar stok sogutucuyla bile suan dip dibe kule tipi alsam ramlere degecek gibi geliyor.
Program voltaj vermez, o programın görevi anakart biosundaki değerleri önünüze getirmekten ibaret. Siz biostan overclock ayarlarıyla oynamadıysanız kendi kafasına göre voltaj veremez. CPU-Z vs. gibi başka programlarla da deneyin. Uyumluluk sorunu olduğunda da değerleri fazla gösteriyor bazı sürümler. 1.65volt civarına dayanıyorsa şayet cpu hem de stok fanla, elinizdeki CPU piyasa değimiyle golden core olabilir :) İyi bir soğutucuyla rekor denersiniz.

Program voltaj vermez, o programın görevi anakart biosundaki değerleri önünüze getirmekten ibaret. Siz biostan overclock ayarlarıyla oynamadıysanız kendi kafasına göre voltaj veremez. CPU-Z vs. gibi başka programlarla da deneyin. Uyumluluk sorunu olduğunda da değerleri fazla gösteriyor bazı sürümler. 1.65volt civarına dayanıyorsa şayet cpu hem de stok fanla, elinizdeki CPU piyasa değimiyle golden core olabilir :) İyi bir soğutucuyla rekor denersiniz.
Hic bir islem yapmadım. parçaları bağladım ve çalıştırdım. Stres testi yaptim. Dediginiz gibi olabilir. ben overclokdan zaten anlamiyorum. Normal çalışsa yetiyor.:) CPU-Z ile degerlere bakicam AİDA64 ile test yaparken.
@Techno.Patates merhaba suan kule tipi sogutucu aldim. AİDA64 stress testi max 78 derece goruyorum. bosta 43 50 arasi gidip geliyor. voltaj yukselince fan hemen tepki veriyor. Hala bir terslik oldugunu dusunuyorum. Sizce CPU ve ANAKARTI iade etmelimiyim. Bu arada voltaj: 1486 lari goruyor CPU.
Suan kaliteli macun aldim. Ayrica kule tipi sogutucuda aldim. Max 78 derece goruyorum. Bosta 43 ve 50 derece arasi gidip geliyor. Voltaj yukselince bosta fan tepki veriyor ve sesi artiyor. Bu arada max voltaj 1.486 . hic bir ayar degistirmedim anakartla alakali.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı