Ryzen 3600 5700 XT Oyunda Yeniden Başlıyor

letranger

Kilopat
Daha fazla  
Önce ekran kararıyor, ses bir süre devam ediyor. Sonra no signal yazıyor ve sistem reset atıyor.

GTA V, Far Cry'da hiç olmadı. Empire Total War, MB Warband ve Arma 3'te oldu.

Bu sorunu yaşayıp çözen ya da çözüm önerisi olan var mı?

750 watt

Çok çok daha ağır oyunlarda yapmadı bunu, onlarda da yapana kadar güç kaynağından olduğunu düşünmüyorum. Sizinki öyle denk gelmiş maalesef. Ben kısmadım hiçbir şeyden sonradan uğraşmamak için. Kartı gaming x aldım. İşlemciye CoolerMaster soğutucu aldım. Kasa serin çalışsın diye td500 mesh aldım. Mevcut bütçem elvermemesine rağmen ödün vererek monitör dahil 12 bin para harcadım. Bir kere alayım sıkıntısız kullanayım dedim ama o kadar para verip AMD sistem almakla hata ettim sanırım. 76 derecede ETS 2 oynuyorum. Highpower ı da bilhassa burada herkes iyi dediği için aldım. Yoksa PSU nün önemini biliyordum. Herkes iyi dedi highpower a. Şans... Üzgünüm gerçekten. 2018 de 1050ti li sistem toplamıştım monitör dahil 4200 liraya. Bir kere tık dememişti.

Konuya baktım, bir sürü ayar ve bir sürü deneme yanılma yöntemi var. Ne hâlim ne vaktim var onları denemeye. Artarsa artık tek tek denerim el mahkûm. Bir ekran kartına 3750 lira verip böyle sorunlarla uğraşmak çok can sıkıcı.
Ağırlığına siz karar veremezsiniz. Ayrıca en çok güç tüketimi FPS artınca oluyor. Bu yüzden CS:GO gibi basit bir oyunda sorun yaşarken, RDR2'de sorun yaşamıyordum. HWInfo ile bunu kesinleştirir misiniz? Sorun sırf PSU kaynaklı olmasın istiyorsunuz diye olmayacak değil...

ekran kartınızın wattman hatası vermesi de olabilir sorunun kaynağı...benzer sorunlarla ben de uğraştım cs:go ets2 gibi oyunlarda sıfır sorun yaşarken ne zaman güç tüketimi fazla olan oyunlar olan the witcher 2 far cry 5 veya tomb raider gibi serilerde dll hatası vererek masaüstüne atıyordu. bu sorunu halletmem takribi 6-7 ayıma mal oldu. nice formatlar, nice yazılımsal incelemeler yaptım hatta dedikleri gibi güç kaynağını bile değiştirmeyi düşündüm ancak burada bir yazar underclock undervolt yapmamı önerdi. sistemimiz de benzer bu arada amd ryzen 3600x sapphire rx 590 nitro ve corsair 650 +80 güç kaynağı var...

bunu da deneyebilirsiniz. ek olarak benden size tavsiye eğer bu çözüm önerisi işe yarar ve oyundan atmazsa bir daha radeon ekran kartı almayın. ben de nvidia almayı düşünüyorum satıp.

ekran kartınızın wattman hatası vermesi de olabilir sorunun kaynağı...benzer sorunlarla ben de uğraştım cs:go ets2 gibi oyunlarda sıfır sorun yaşarken ne zaman güç tüketimi fazla olan oyunlar olan the witcher 2 far cry 5 veya tomb raider gibi serilerde dll hatası vererek masaüstüne atıyordu. bu sorunu halletmem takribi 6-7 ayıma mal oldu. nice formatlar, nice yazılımsal incelemeler yaptım hatta dedikleri gibi güç kaynağını bile değiştirmeyi düşündüm ancak burada bir yazar underclock undervolt yapmamı önerdi. sistemimiz de benzer bu arada amd ryzen 3600x sapphire rx 590 nitro ve corsair 650 +80 güç kaynağı var...

bunu da deneyebilirsiniz. ek olarak benden size tavsiye eğer bu çözüm önerisi işe yarar ve oyundan atmazsa bir daha radeon ekran kartı almayın. ben de nvidia almayı düşünüyorum satıp.

Köpek gibi pişmanım amd ekran kartı aldığıma. Mis gibi 1660 Super almıştım 2000 liraya sonra açmadan geri verdim 5700 almak için. Güya daha performanslı, daha uzun ömürlü olsun dedim almışken. Sorun sadece o da değil. Çok sıcak çalışıyor. İncelemelerde 70'i görmeyen kart bende 75 in altına düşmüyor.

evet benim kart da sıcak çalışıyor biraz da bu hava sıcaklıkları ile de doğru orantılı kartınızın şu an sıcak çalışması ideal çalışma sıcaklığı şu an 70-75 derece arası hocam o inceleme videolarını çok fazla kaale almamak lazım. onlar uzay sistemi diye bir şey kullanıyor ve kasaların hava akımı gerçekten çok iyi. selektronik eşyalar sıcak çalışır ki 1440p ya da 1080p'de rdr2 oynarsanız 75'in altına inmez elbette...ets2'de de durum buysa sıvı soğutucu falan alıp kasayı fanlayacaksınız.

ama dediğim gibi am radeon kartlarında kronik problemler var biraz da şans işi. bize kronik olanı dnek geldi 1560 frekans hızını 1490'a düşürdüm öyle oynuyorum mesela ve sıcaklık 70-75 arası gidip geliyor.

evet benim kart da sıcak çalışıyor biraz da bu hava sıcaklıkları ile de doğru orantılı kartınızın şu an sıcak çalışması ideal çalışma sıcaklığı şu an 70-75 derece arası hocam o inceleme videolarını çok fazla kaale almamak lazım. onlar uzay sistemi diye bir şey kullanıyor ve kasaların hava akımı gerçekten çok iyi. selektronik eşyalar sıcak çalışır ki 1440p ya da 1080p'de rdr2 oynarsanız 75'in altına inmez elbette...ets2'de de durum buysa sıvı soğutucu falan alıp kasayı fanlayacaksınız.

ama dediğim gibi am radeon kartlarında kronik problemler var biraz da şans işi. bize kronik olanı dnek geldi 1560 frekans hızını 1490'a düşürdüm öyle oynuyorum mesela ve sıcaklık 70-75 arası gidip geliyor.

5700'ler daha serin çalışıyor sanırım. Arada ciddi performans farkı olmasa gerek. Hele ki undervolt yapmak zorunda kalacaksam eğer 5700 alsaymışım daha mantıklı olurmuş. 550 liram cebimde kalırdı. Bu kartları standart kasalara göre değil de ultra soğutmalı sistemleri referans alarak mı yapıyorlar anlamıyorum ki.

Ben MSI Gaming X soğutma ve kalitesine güvenerek aldım fakat değişen bir şey yok işte. ETS'de de GTA V'te de aynı sicakliklar hemen hemen. 75 civarı. Hatta GTA bir tık daha az olabiliyor.

Şöyle de garip bir dudum var 1080p ye medium ayarlara falan düşürdüğümde kart 60'larda çalışıyor ama aşırı FPS düşüşü oluyor. Görüntü kalitesi de 1080p monitörlere göre fazladan bozuluyor muhtemelen. GTA V bildiğin çamur gibi oldu.

Umarım kronik sorundan ziyade çözülebilir bir şeydir. Kronikse çok üzülürüm. Yazık çöpe atılacak param yok ki. Stresli ve yorucu bir işte çalışıyorum.

Sen güç girişine PSU'dan gelen iki uçlu tek kablo mu bağladın yoksa iki ayrı kablo mu?

@letranger isyan edip eleştirmekte sonuna kadar haklısınız. Şanslısınız ki sorunlar artmaya başlayınca linç eden tayfa baya azaldı. 5 ay önce aynı sizin gibi sıkıntıları yaşayıp eleştirdiğim zaman forum içerisinde resmen linç ediliyordum. Dediğim gibi sorunun kaynağını net olarak tespit etmek zor maalesef. PSU filan değiştirmeden önce belki sürücü yazılım kaynaklı sorun olduğunu da varsayıp attığım konudaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. Sonuçta kaliteli bir güç kaynağı kullanıyorsunuz.

%99 güç kaynağı sorunu.
Ne büyük bilgisayarcıymışsın kardeşim sistemi görüp, hiçbir test yapmadan kesin teşhisi koydun hemen.
Daha çok güç tüketen oyunda sorun oluyordur.
Bunca yıldır bilgisayarla uğraşıyorum ilk defa böyle bir şey duyuyorum.
Ekran kartının ulaşabileceği bir performans değeri vardır, o değere ulaşması için gereken bir güç değeri vardır. Üretici firmalar bu değerleri ürünlerinde belirtirler. Arkadaşımızın güç kaynağı bu kart için önerilen PSU değerini fazlasıyla karşılıyor.

Köpek gibi pişmanım amd ekran kartı aldığıma. Mis gibi 1660 Super almıştım 2000 liraya sonra açmadan geri verdim 5700 almak için. Güya daha performanslı, daha uzun ömürlü olsun dedim almışken. Sorun sadece o da değil. Çok sıcak çalışıyor. İncelemelerde 70'i görmeyen kart bende 75 in altına düşmüyor.

Geçmiş olsun dostum. Yaşadığın sorun RX 5700 serisinde sıkça görülen siyah ekran hatası sorunu. Kullanmış olduğun ekran kartını bende 7 ay aynı bu yaşadığın sorunları yaşayarak kullandım. Isınma sorununu undervolt yaparak çözebilirsin. Ben öyle çözmüştüm, undervolt yapınca kart 65-70 derece arası çalışıyordu ve kartın performansına bir etki etmiyordu.
Ama o lanet siyah ekran hatası için denemediğim yöntem kalmadı, bir çözümünü ben bulamadım. Driver sorunu olduğu söyleniyor ama tam 7 aydır gelen hiçbir driver sorunu gidermedi. Ben artık bu hataya sahip kartların kronik sorunlu olduğunu düşünüyorum. Kartlar çıkalı 1 seneden fazla oldu çözülebilecek birşey olsaydı AMD şimdiye kadar çözerdi diye düşünüyorum.
Her akşam tam oyunun ortasında siyah ekran almaktan, bilgisayara reset atıp undervolt değerlerini tekrar girmekten kafayı yiyordum.
En sonun 2 hafta önce kartı satıp güzel bir NVDIA kart satın aldım sorunsuz şekilde kullanıyorum.

Son düzenleme:
@letranger isyan edip eleştirmekte sonuna kadar haklısınız. Şanslısınız ki sorunlar artmaya başlayınca linç eden tayfa baya azaldı. 5 ay önce aynı sizin gibi sıkıntıları yaşayıp eleştirdiğim zaman forum içerisinde resmen linç ediliyordum. Dediğim gibi sorunun kaynağını net olarak tespit etmek zor maalesef. PSU filan değiştirmeden önce belki sürücü yazılım kaynaklı sorun olduğunu da varsayıp attığım konudaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. Sonuçta kaliteli bir güç kaynağı kullanıyorsunuz.

Vakit buldukça deneyeceğim. Yaşadığım hayalkırıklığından ötürü uğraşasım da yok. Sanırım birçok kişi güç kaynağından sebepli bu sorunları yaşamış ama benimkinde ikinci planda şimdilik. Dediğiniz gibi hem iyi olduğu söylenen bir marka hem de sıfır.

Bu marka fetişizmi nedir hiç anlamadım zaten. Bir şeyin iyi yanları vardır, kötü yanları vardır. Neyse desinler işte. İnsanları da yanıltıyorlar. Ben inceleme videolarına, tavsiyelere güvendim. Siyah ekran vs sorunlarının da son güncellemelerle bittiği deniyordu. Nere bitmiş.
Ne büyük bilgisayarcıymışsın kardeşim sistemi görüp, hiçbir test yapmadan kesin teşhisi koydun hemen.

Bunca yıldır bilgisayarla uğraşıyorum ilk defa böyle bir şey duyuyorum.
Ekran kartının ulaşabileceği bir performans değeri vardır, o değere ulaşması için gereken bir güç değeri vardır. Üretici firmalar bu değerleri ürünlerinde belirtirler. Arkadaşımızın güç kaynağı bu kart için önerilen PSU değerini fazlasıyla karşılıyor.

Geçmiş olsun dostum. Yaşadığın sorun RX 5700 serisinde sıkça görülen siyah ekran hatası sorunu. Kullanmış olduğun ekran kartını bende 7 ay aynı bu yaşadığın sorunları yaşayarak kullandım. Isınma sorununu undervolt yaparak çözebilirsin. Ben öyle çözmüştüm, undervolt yapınca kart 65-70 derece arası çalışıyordu ve kartın performansına bir etki etmiyordu.
Ama o lanet siyah ekran hatası için denemediğim yöntem kalmadı, bir çözümünü ben bulamadım. Driver sorunu olduğu söyleniyor ama tam 7 aydır gelen hiçbir driver sorunu gidermedi. Ben artık bu hataya sahip kartların kronik sorunlu olduğunu düşünüyorum. Kartlar çıkalı 1 seneden fazla oldu çözülebilecek birşey olsaydı AMD şimdiye kadar çözerdi diye düşünüyorum.
Her akşam tam oyunun ortasında siyah ekran almaktan, bilgisayara reset atıp undervolt değerlerini tekrar girmekten kafayı yiyordum.
En sonun 2 hafta önce kartı satıp güzel bir NVDIA kart aldım sorunsuz şekilde kullanıyorum.

Çözenler de var. Çözebilenlerin sorunu kronik değil demek ki. Sende her oyunda mı yapıyordu yoksa bazı oyunlarda mı? İade etsem alırlar mı onu da bilmiyorum. Yerine ne aldın?

Son düzenleme:
Vakit buldukça deneyeceğim. Yaşadığım hayalkırıklığından ötürü uğraşasım da yok. Sanırım birçok kişi güç kaynağından sebepli bu sorunları yaşamış ama benimkinde ikinci planda şimdilik. Dediğiniz gibi hem iyi olduğu söylenen bir marka hem de sıfır.

Bu marka fetişizmi nedir hiç anlamadım zaten. Bir şeyin iyi yanları vardır, kötü yanları vardır. Neyse desinler işte. İnsanları da yanıltıyorlar. Ben inceleme videolarına, tavsiyelere güvendim. Siyah ekran vs sorunlarının da son güncellemelerle bittiği deniyordu. Nere bitmiş.

Çözenler de var. Çözebilenlerin sorunu kronik değil demek ki. Sende her oyunda mı yapıyordu yoksa bazı oyunlarda mı? İade etsem alırlar mı onu da bilmiyorum. Yerine ne aldın?
Bu markayı fanboy derecesine kadar savunup, özellikle sorun yaşamama garantisi ile tavsiye eden arkadaşları bu tarz konularda göremezsin zaten. :D Bizim gibi AMD ekran kartlarının sorunları ile boğuşmuş kişiler vardır sadece. Dediğim gibi net bir çözümü olmadığı için yapacak bir şey olmuyor. Kimisi hata almadan kullanıyor, kimisi çözüm yöntemlerinden birkaçını deneyip hemen çözüyor, kimisi de benim gibi haftalarca uğraşıp anca çözüyor veya hiç çözemeyip pes ediyor.

sorunu çözecek tek şey kartın kutusunu garantisini veya faturasını birlikte bir ambalaj haline getirip satışa çıkarmak hocam. sattıktan sonra da güzel bir nvidia kartı almak lakin benim sana şahsi önerim siyah ekran hatasını test etmek için önce güç kaynağı tandanslı bir sorun var mı ona baktırman...güvenilir bir bilgisayarcıya götürmen en mantıklısı.

sorununu anlıyorum işten çıkınca insan stres atmak için bilgisayarın başına oturuyor ve bu tarz sorunlarla daha çok stres oluyor. ben 7 ay boyunca zar zor geçtiğim bir bölüm sonrası masaüstüne atınca oyun deliriyordum. 07alone07 adlı arkadaşın yöntemiyle undervolt underclock yaptım sorun çözüldü. kaybettiğim 3-5 fpsyi önemsemiyorum online oyun oynadığım da nadirdir zaten.

güç kaynağını hatırlamıyorum hocam ya iki ucunu da bağlamıştım sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı